Yangilik 13.04.2024 50
JAMIYATNI IJTIMOIY-IQTISODIY TRANSFORMATSIYALASH SHAROITIDA BOZOR VA MULKIY MUNOSABATLARNI RIVOJLANTIRISH
2024 yil 3 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazida «Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Tadqiqotlar markazi tashkil etilganligining 30 yilligiga bag‘ishlangan.
Konferensiya boshlanishi vaqti: soat 10.00 Toshkent vaqti bilan.
Konferensiya tili: o‘zbek, rus va ingliz
Konferensiyaning asosiy yo‘nalishlari:
1.      Davlat mulkini xususiylashtirish – mulkiy munosabatlarni o‘zgartirish, xususiy mulkni rivojlantirish va iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish asosi.
2.      Davlat mulkini samarali boshqarish va davlat aktivlarini transformatsiyalash institutlari va mexanizmlarini rivojlantirish.
3.      Xo‘jalik jamiyatlarida, shu jumladan davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy xalqaro standartlari va ilg‘or amaliyotini joriy etish.
4.      Iqtisodiy nochor korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirish metodologiyasi va mexanizmlarini, to‘lovga qobiliyatsizlik va bankrotlik tartib-taomillarini takomillashtirish.
5.      Qimmatli qog‘ozlar bozorining faoliyat ko‘rsatish mexanizmlari orqali kapital bozorini, uning infratuzilmasini rivojlantirish va investorlarni jalb qilish.
6.      Ko‘chmas mulk bozorini rivojlantirish, baholash va rieltorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solish hamda faoliyat ko‘rsatishini takomillashtirish masalalari.
Mazkur konferensiyada ishtirok etish uchun 2024 yil 1 may sanasiga qadar konferensiya yo‘nalishlari bo‘yicha maqola/tezisni (ilova qilingan shakldagi ariza bilan birgalikda) o‘zbek, rus yoki ingliz tillarida taqdim etish lozim.
Konferensiya ishida mahalliy va xorijiy oliy taʼlim muassasalarining o‘qituvchilari, doktorantlari, mustaqil tadqiqotchilari va talabalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarining ilmiy xodimlari, shuningdek davlat organlari, korxonalar hamda nodavlat tashkilotlarning rahbar xodimlari va mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin. Konferensiyada onlayn rejimida ishtirok etishni xohlovchi shaxslarga oldindan ulanish etish uchun havola yuboriladi.
Konferensiya materiallari to‘plamini nashr etish va tashkiliy ishlarni amalga oshirish uchun O‘zbekistonlik ishtirokchilar har bir sahifa uchun
30 000 so‘m
miqdorida tashkiliy badal to‘lashlari lozim. Xorijiy mamlakatlardan bo‘lgan ishtirokchilar uchun konferensiyada ishtirok etish bepul.
Konferensiya maqola/tezislarini rasmiylashtirishga qo‘yiladigan talablar:
·        maqola/tezis konferensiya ilmiy yo‘nalishlariga oid dolzarb mavzularda, ilmiy tahlil va tugallangan fikrlar asosida, ilmiy-amaliy tavsiyalarni o‘z ichiga qamrab olgan holda, imloviy xatolarsiz taqdim etilishi lozim;
·        maqola/tezis matni 3-5 betdan oshmasligi lozim;
·        matn muharriri – MS Word;
·        varaq formati – A4 o‘lchovli, kitob shakli, matnning har bir tomonidan –
20 mm;
·        shrift: garnitura – Times New Roman, 14 kegl kattaligida;
·        xatboshi – 1,0 sm, qatorlar oralig‘i – bir interval, tekislash – matn kengligi bo‘yicha;
·        maqola/tezis nomi uning yuqori qismida BOSH HARFLARDA yoziladi, qalin shriftda, tekislash markazdan.
·        bir qatordan keyin o‘ng tomonda muallif maʼlumotlari ko‘rsatiladi (F.I.Sh. (to‘liq), ish joyi, ilmiy darajasi va ilmiy unvoni, elektron pochta manzili va mobil telefon raqami). Bir qatordan keyin maqola/tezisning asosiy matni beriladi.
·        jadval va grafiklar MS Excel formatida; rasm va sxemalar MS Word formatida; formulalar MS Equation muharririda;
·        barcha jadval, grafik, rasm va sxemalarning manbasi va izohi keltirilishi shart;
·        adabiyotlar ro‘yxati maqola/tezis oxirida keltiriladi. Foydalanilgan manba va adabiyotlarga havolalar maqola/tezis asosiy matni ichida kvadrat qavslar ichida keltirilishi (masalan, [1]) hamda matnda zikr qilish tartibida joylashtirilishi kerak. Adabiyotlar ro‘yxatining rasmiylashtirilishi GOST 7.0.100-2018 ga muvofiq bo‘lishi kerak.
·        maqola/tezis fayli nomlanishida konferensiyaning tegishli yo‘nalishi raqami va muallif familiyasi lotin harflarda ko‘rsatilgan bo‘lishi kerak (masalan: 1-Saidov.doc).
Maqola/tezis matni tahrir qilingan bo‘lishi va rasmiylashtirishning texnik talablariga qatʼiy mos kelishi kerak. Ushbu talablarga javob bermaydigan va kechikib yuborilgan maqola/tezislar qabul qilinmaydi. Muallif maqola/tezisning mazmuni, matnda foydalanilgan misollar, iqtiboslar va maʼlumotlarning aniqligi va ishonchliligi uchun javobgardir.
Bitta muallifdan faqat bitta yakka tartibda maqola/tezis qabul qilinadi, qolganlari (2 tadan ko‘p bo‘lmagan) hammualliflikda bo‘lishi mumkin. Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya yakunlari bo‘yicha konferensiya materiallari to‘plami nashr etiladi. Ekspertlardan ijobiy tavsiyalar olgan mualliflarning maqola/tezislari konferensiya materiallari to‘plamida chop etiladi. Konferensiya materiallari to‘plami konferensiya o‘tkazilgandan keyin mualliflarga elektron tarzda yuboriladi.
Maqola/tezislar elektron shaklda quyidagi elektron pochta manzili bo‘yicha: research@davaktiv.uz yoki quyidagi Telegram akkaunt orqali: @Mirakhmad1 (Miraxmad Jalilov) qabul qilinadi.
Tashkiliy badalni o‘tkazish uchun bank karta raqami: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Konferensiya tashkiliy qo‘mitasi manzili: O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazi, Toshkent shahar, Mirobod tumani, Amir Temur ko‘chasi 6-uy. Tel.: (99871) 259-21-06.

Новости 13.04.2024 47
РАЗВИТИЕ РЫНОЧНЫХ И ИМУЩЕСТВЕННЫХ ОТНОШЕНИЙ В УСЛОВИЯХ СОЦИАЛЬНО-ЭКОНОМИЧЕСКОЙ ТРАНСФОРМАЦИИ ОБЩЕСТВА
3 мая 2024 года в Центре исследования проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан планируется проведение международной научно-практической конференции на тему: «Развитие рыночных и имущественных отношений в условиях социально-экономической трансформации общества», посвященной 30-летию годовщины образования Центра исследований Агентства по управлению государственными активами Республики Узбекистан.
Начало проведения конференции: 10.00 по ташкентскому времени.
Язык конференции: узбекский, русский и английский.
Основные направления конференции:
1.      Приватизация государственного имущества – основа преобразования имущественных отношений, развития частной собственности и сокращения государственного участия в экономике.
2.      Развитие институтов и механизмов эффективного управления государственным имуществом и трансформации государственных активов.
3.      Внедрение современных международных стандартов и наилучшей практики корпоративного управления в хозяйственных обществах, в том числе в предприятиях с государственным участием.
4.      Совершенствование методологии и механизмов осуществления финансового оздоровления экономически несостоятельных предприятий, процедур неплатежеспособности и банкротства.
5.      Развитие рынка капитала, его инфраструктуры и привлечение инвесторов через механизмы функционирования рынка ценных бумаг.
6.      Вопросы развития рынка недвижимости, совершенствования государственного регулирования и функционирования оценочной и риэлторской деятельности.
Для участия в конференции необходимо в срок до 1 мая 2024 года предоставить статью/тезис по направлениям конференции (с заявкой по прилагаемой форме) на узбекском, русском или английском языках.
В конференции могут принять участие преподаватели, докторанты, независимые соискатели и студенты отечественных и зарубежных вузов, научные работники научно-исследовательских учреждений, а также руководители и специалисты государственных органов, предприятий и негосударственных организаций. Лицам, пожелавшим участвовать в конференции в режиме онлайн, заблаговременно будет выслана ссылка для подключения.
Для издания сборника материалов конференции и проведения организационной работы участникам из Узбекистана необходимо внести организационный взнос в размере 30 000 сумов за страницу. Участие в конференции участников из зарубежных стран бесплатное.
Требования к оформлению статей/тезисов конференции:
·        статья/тезис должна быть представлен без орфографических ошибок по актуальным темам, относящимся к научным направлениям конференции, на основе научного анализа и законченных мнений, включая научно-практические рекомендации;
·        текст статьи/тезиса не должен превышать 3-5 страниц;
·        текстовый редактор – MS Word;
·        формат листа – формат А4, книжная, с каждой стороны текста – 20 мм;
·        шрифт: гарнитура – Times New Roman, размер шрифта – 14 пт;
·        абзацный отступ – 1,0 см, междустрочный интервал – одинарный, выравнивание – по ширине;
·        заглавие статьи/тезиса – в верхней части статьи/тезиса ПРОПИСНЫМИ буквами, полужирным шрифтом, выравнение по центру;
·        в правом углу через строку указываются данные автора (Ф.И.О. (полностью), место работы, ученая степень и ученое звание, адрес электронной почты и номер мобильного телефона). Через одну строку приводится основной текст статьи/тезиса;
·        таблицы и графики в формате MS Excel; картинки и схемы в формате MS Word; формулы в редакторе MS Equation;
·        источники и пояснения ко всем таблицам, графикам, рисункам и диаграммам должны быть предоставлены;
·        список литературы приводится в конце статьи/тезиса. Ссылки на источник и использованную литературу должны быть приведены внутри основного текста статьи/тезиса в квадратных скобках (например, [1]) и расставляются в порядке упоминания по тексту. Оформление библиографического списка должно быть в соответствии с ГОСТ 7.0.100-2018.
·        в названии файла статьи/тезиса должен быть указан номер соответсвующего направления конференции и фамилия автора латинскими буквами (например:
1-
Saidov.doc).
Текст статьи/тезиса должен быть отредактирован и строго соответствовать техническим требованиям оформления. Статьи/тезисы, не соответствующие требованиям и направленные с опозданием, приниматься не будут. Автор несет ответственность за содержание статьи/тезиса, достоверность и точность примеров, цитат и информации, использованных в тексте.
От одного автора принимается только одна индивидуальная статья/тезис, остальные (не более 2-х) возможны в соавторстве. По итогам международной научно-практической конференции будет опубликован сборник материалов конференции. Статьи/тезисы авторов, получивших положительные рекомендации экспертов будут опубликованы в сборнике материалов конференции. Электронный сборник материалов конференции будет выслан авторам после проведения конференции.
Статьи/тезисы принимаются в электронном виде по электронной почте: research@davaktiv.uz или через Telegram аккаунт: @Mirakhmad1 (Мирахмад Жалилов).
Номер банковской карты для перевода организационного взноса: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Адрес оргкомитета конференции: Центр исследования проблем приватизации и управления государственными активами при Агентстве по управлению государственными активами Республики Узбекистан, город Ташкент, Мирабадский район, улица Амира Темура, 6. Тел.: (99871) 259-21-06.