Yangilik 13.04.2024 50
JAMIYATNI IJTIMOIY-IQTISODIY TRANSFORMATSIYALASH SHAROITIDA BOZOR VA MULKIY MUNOSABATLARNI RIVOJLANTIRISH
2024 yil 3 may kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazida «Jamiyatni ijtimoiy-iqtisodiy transformatsiyalash sharoitida bozor va mulkiy munosabatlarni rivojlantirish» mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya o‘tkazilishi rejalashtirilmoqda. Mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Tadqiqotlar markazi tashkil etilganligining 30 yilligiga bag‘ishlangan.
Konferensiya boshlanishi vaqti: soat 10.00 Toshkent vaqti bilan.
Konferensiya tili: o‘zbek, rus va ingliz
Konferensiyaning asosiy yo‘nalishlari:
1.      Davlat mulkini xususiylashtirish – mulkiy munosabatlarni o‘zgartirish, xususiy mulkni rivojlantirish va iqtisodiyotda davlat ishtirokini qisqartirish asosi.
2.      Davlat mulkini samarali boshqarish va davlat aktivlarini transformatsiyalash institutlari va mexanizmlarini rivojlantirish.
3.      Xo‘jalik jamiyatlarida, shu jumladan davlat ishtirokidagi korxonalarda korporativ boshqaruvning zamonaviy xalqaro standartlari va ilg‘or amaliyotini joriy etish.
4.      Iqtisodiy nochor korxonalarni moliyaviy sog‘lomlashtirish metodologiyasi va mexanizmlarini, to‘lovga qobiliyatsizlik va bankrotlik tartib-taomillarini takomillashtirish.
5.      Qimmatli qog‘ozlar bozorining faoliyat ko‘rsatish mexanizmlari orqali kapital bozorini, uning infratuzilmasini rivojlantirish va investorlarni jalb qilish.
6.      Ko‘chmas mulk bozorini rivojlantirish, baholash va rieltorlik faoliyatini davlat tomonidan tartibga solish hamda faoliyat ko‘rsatishini takomillashtirish masalalari.
Mazkur konferensiyada ishtirok etish uchun 2024 yil 1 may sanasiga qadar konferensiya yo‘nalishlari bo‘yicha maqola/tezisni (ilova qilingan shakldagi ariza bilan birgalikda) o‘zbek, rus yoki ingliz tillarida taqdim etish lozim.
Konferensiya ishida mahalliy va xorijiy oliy taʼlim muassasalarining o‘qituvchilari, doktorantlari, mustaqil tadqiqotchilari va talabalari, ilmiy-tadqiqot muassasalarining ilmiy xodimlari, shuningdek davlat organlari, korxonalar hamda nodavlat tashkilotlarning rahbar xodimlari va mutaxassislari ishtirok etishlari mumkin. Konferensiyada onlayn rejimida ishtirok etishni xohlovchi shaxslarga oldindan ulanish etish uchun havola yuboriladi.
Konferensiya materiallari to‘plamini nashr etish va tashkiliy ishlarni amalga oshirish uchun O‘zbekistonlik ishtirokchilar har bir sahifa uchun
30 000 so‘m
miqdorida tashkiliy badal to‘lashlari lozim. Xorijiy mamlakatlardan bo‘lgan ishtirokchilar uchun konferensiyada ishtirok etish bepul.
Konferensiya maqola/tezislarini rasmiylashtirishga qo‘yiladigan talablar:
·        maqola/tezis konferensiya ilmiy yo‘nalishlariga oid dolzarb mavzularda, ilmiy tahlil va tugallangan fikrlar asosida, ilmiy-amaliy tavsiyalarni o‘z ichiga qamrab olgan holda, imloviy xatolarsiz taqdim etilishi lozim;
·        maqola/tezis matni 3-5 betdan oshmasligi lozim;
·        matn muharriri – MS Word;
·        varaq formati – A4 o‘lchovli, kitob shakli, matnning har bir tomonidan –
20 mm;
·        shrift: garnitura – Times New Roman, 14 kegl kattaligida;
·        xatboshi – 1,0 sm, qatorlar oralig‘i – bir interval, tekislash – matn kengligi bo‘yicha;
·        maqola/tezis nomi uning yuqori qismida BOSH HARFLARDA yoziladi, qalin shriftda, tekislash markazdan.
·        bir qatordan keyin o‘ng tomonda muallif maʼlumotlari ko‘rsatiladi (F.I.Sh. (to‘liq), ish joyi, ilmiy darajasi va ilmiy unvoni, elektron pochta manzili va mobil telefon raqami). Bir qatordan keyin maqola/tezisning asosiy matni beriladi.
·        jadval va grafiklar MS Excel formatida; rasm va sxemalar MS Word formatida; formulalar MS Equation muharririda;
·        barcha jadval, grafik, rasm va sxemalarning manbasi va izohi keltirilishi shart;
·        adabiyotlar ro‘yxati maqola/tezis oxirida keltiriladi. Foydalanilgan manba va adabiyotlarga havolalar maqola/tezis asosiy matni ichida kvadrat qavslar ichida keltirilishi (masalan, [1]) hamda matnda zikr qilish tartibida joylashtirilishi kerak. Adabiyotlar ro‘yxatining rasmiylashtirilishi GOST 7.0.100-2018 ga muvofiq bo‘lishi kerak.
·        maqola/tezis fayli nomlanishida konferensiyaning tegishli yo‘nalishi raqami va muallif familiyasi lotin harflarda ko‘rsatilgan bo‘lishi kerak (masalan: 1-Saidov.doc).
Maqola/tezis matni tahrir qilingan bo‘lishi va rasmiylashtirishning texnik talablariga qatʼiy mos kelishi kerak. Ushbu talablarga javob bermaydigan va kechikib yuborilgan maqola/tezislar qabul qilinmaydi. Muallif maqola/tezisning mazmuni, matnda foydalanilgan misollar, iqtiboslar va maʼlumotlarning aniqligi va ishonchliligi uchun javobgardir.
Bitta muallifdan faqat bitta yakka tartibda maqola/tezis qabul qilinadi, qolganlari (2 tadan ko‘p bo‘lmagan) hammualliflikda bo‘lishi mumkin. Xalqaro ilmiy-amaliy konferensiya yakunlari bo‘yicha konferensiya materiallari to‘plami nashr etiladi. Ekspertlardan ijobiy tavsiyalar olgan mualliflarning maqola/tezislari konferensiya materiallari to‘plamida chop etiladi. Konferensiya materiallari to‘plami konferensiya o‘tkazilgandan keyin mualliflarga elektron tarzda yuboriladi.
Maqola/tezislar elektron shaklda quyidagi elektron pochta manzili bo‘yicha: research@davaktiv.uz yoki quyidagi Telegram akkaunt orqali: @Mirakhmad1 (Miraxmad Jalilov) qabul qilinadi.
Tashkiliy badalni o‘tkazish uchun bank karta raqami: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
Konferensiya tashkiliy qo‘mitasi manzili: O‘zbekiston Respublikasi Davlat aktivlarini boshqarish agentligi huzuridagi Xususiylashtirish va davlat aktivlarini boshqarish muammolarini tadqiq etish markazi, Toshkent shahar, Mirobod tumani, Amir Temur ko‘chasi 6-uy. Tel.: (99871) 259-21-06.

DEVELOPMENT OF MARKET AND PROPERTY RELATIONS IN CONDITIONS OF SOCIAL AND ECONOMIC TRANSFORMATION OF SOCIETY
On 3 May 2024, the Center for Research of Problems in Privatization and State Assets Management under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan is planning to hold an international scientific and practical conference on the topic: “Development of Market and Property Relations in Conditions of Social and Economic Transformation of Society”, dedicated to the 30th anniversary of formation of the Research Center of the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan.
Beginning of the conference: 10.00 Tashkent time.
Languages of the conference: Uzbek, Russian and English
The main areas of the conference:
1.      Privatization of state property – a basis for transformation of property relations, development of private property and reduction of state participation in the economy.
2.      Development of institutions and mechanisms for effective management of state property and transformation of state assets.
3.      Introduction of modern international standards and best practices of corporate governance in business companies, including state-owned enterprises.
4.      Improvement of methodology and mechanisms for implementing the financial rehabilitation of economically insolvent enterprises, insolvency and bankruptcy procedures.
5.      Development of capital market, its infrastructure and attraction of investors through the mechanisms of functioning of the securities market.
6.      Issues of development of real estate market, improvement of state regulation and functioning of appraisal and real estate activities.
To participate in the conference, it is needed to submit by May 3, 2024 a paper in the areas of the conference (with an application in the attached form) in Uzbek, Russian or English.
The conference can be attended by teachers, doctoral students, independent researchers and students of local and foreign universities, scientific personnel of research institutions, as well as managers and specialists of government agencies, enterprises and non-governmental organizations. Persons who wish to participate in the conference online will be sent a connection link in advance.
To publish the conference proceedings and carry out organizational work, participants from Uzbekistan must pay an organizational fee in the amount of
30,000 soums per page. Participation in the conference for participants from foreign countries is free.
Requirements for formatting the conference paper:
·        paper must be presented without spelling errors on current topics related to the scientific areas of the conference, based on scientific analysis and complete opinions, including scientific and practical recommendations;
·        text of paper should not exceed 3-5 pages;
·        text editor – MS Word;
·        sheet format – A4 format, book format, on each side of the text – 20 mm;
·        font: Times New Roman, size 14;
·        paragraph – 1.0 cm, line spacing – single, align to width;
·        title of the paper – should be written at the top of the paper in CAPITAL LETTERS, bold, centered;
·        in the right corner, through a line, the author’s data should be indicated (name and surname (full), place of work, academic degree and academic title, email address and mobile phone number). After one line, the main text of the paper should be written;
·        tables and graphs should be in MS Excel format; pictures and diagrams should be in MS Word format; formulas should be done by MS Equation editor;
·        sources and explanations for all tables, graphs, figures and diagrams must be provided;
·        list of references should be given at the end of the paper. Links to the source and literature used should be given within the main text of the paper in square brackets (for example, [1]) and placed in the order of mention throughout the text. The design of the bibliographic list must be in accordance with GOST 7.0.100-2018.
·        file name of the paper should indicate the number of the appropriate area of the conference and the author’s surname in Latin letters (for example: 1-Saidov.doc).
The text of the paper must be edited and strictly comply with the technical requirements for formatting. Papers that do not meet the requirements and are submitted late will not be accepted. The author is responsible for the content of the paper, the reliability and accuracy of examples, quotes and information used in the text.
Only one individual paper is accepted from one author, the rest (no more than 2) are possible in co-authorship. Upon the completion of the international scientific and practical conference, the conference proceedings will be published. Authors’ papers, which received positive recommendations from experts, will be published in the conference proceedings. The conference proceedings in electronic form will be sent to the authors after the conference.
Papers will be accepted electronically by email: research@davaktiv.uz or via Telegram account: @Mirakhmad1 (Mirahmad Jalilov).
Bank card number for transferring the amount of organizational fee: 8600 1129 9647 7501 (Ashurov Zufar Abdulloyevich).
The address of the conference organizing committee: Center for Research of Problems in Privatization and State Assets Management under the State Assets Management Agency of the Republic of Uzbekistan, Tashkent city, Mirabad district, Amir Temur Street, 6. Tel.: (99871) 259-21-06.