Yangilik 18.10.2021 228
Prezident Shavkat Mirziyoyev poytaxtimizning Talabalar shaharchasida barpo etilgan Innovatsion o‘quv va ishlab chiqarish texnoparkini borib ko‘rdi.
Unda uchta tizim – ta’lim, fan va ishlab chiqarish uyg‘unlashtirilgan. Bu yerda talabalar ilg‘or texnikalarni ko‘rib, ishlatib, «ko‘zi pishadi». Chizmalardan tayyor mahsulot yasashgacha bo‘lgan jarayon bilan amalda tanishib, malakali mutaxassis bo‘lib yetishadi. Muxtasar aytganda, ushbu texnopark “g‘oyalar generatori” bo‘lib xizmat qiladi.
Davlatimiz rahbari bu yerda yaratilgan sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Uch qavatli bino robototexnika, energetika, elektrotexnika va biotexnologiya bo‘yicha ilg‘or uskunalar bilan jihozlangan. Birinchi qavatda payvandlash, elektroeroziya, yog‘och va plastmassaga ishlov berish, startap xonalari va laboratoriyalar joylashgan. Yuqori qavatlardan o‘quv va kovorking xonalari, robototexnika, standartlashtirish, sport zallari, ma’muriyat, kutubxona, ofislar o‘rin olgan.
Prezidentimiz texnoparkda boshqaruv kompaniyasi tashkil qilib, mahsulotlarni sotishni yo‘lga qo‘yish muhimligini ta’kidladi.
- Besh yil oldin bunday markazlarga, laboratoriyalarga kiradigan yoshlar kam edi. Borlarining ham daromadi yetishmasdi. Chunki ilmga pul yo‘q edi. Endi bu sharoitdan, uskunalardan foydalanib, yoshlarni bozorbop mahsulotlar tayyorlash va sotishga o‘rgatish kerak. Ular manfaat ko‘rsa, ruh paydo bo‘ladi, o‘zini shu sohaga bag‘ishlaydi, - dedi Shavkat Mirziyoyev.
Texnika yo‘nalishidagi oliy o‘quv yurtlari talabalarini ko‘proq jalb etib, amaliy saboqlarini shu yerda o‘tish, o‘quv dasturlarini ilg‘or texnologiyalardan kelib chiqib takomillashtirish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Innovatsion texnoparkda talabalarning amaliyot o‘tashi bepul, rezidentlar uchun soliq imtiyozlari joriy etilgan. Biologik tajribalar uchun issiqxona barpo etilgan.
Davlatimiz rahbari biotexnologiya laboratoriyasida amalga oshirilgan loyihalar bilan tanishdi. Rezidentlar tomonidan ishlab chiqarilayotgan import o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni targ‘ib qilish, ularni va yana shunday loyihalarni qo‘llab-quvvatlash muhimligi ta’kidlandi.
Prezident talabalar va yosh olimlar bilan suhbatlashdi. Shu yerda ommaviy axborot vositalari vakillari bilan ham muloqot bo‘ldi.

The president visited an innovative technopark
President Shavkat Mirziyoyev visited the innovative educational and production technopark established in the student town of our capital.
It combines three systems - education, science and production. Here, students see and use advanced techniques, and they "ripen their eyes". They get to know the process from drawings to making finished products and become qualified specialists. In short, this technology park serves as an "idea generator".
The head of our state inspected the conditions created here.
The three-story building is equipped with advanced equipment for robotics, energy, electrical engineering and biotechnology. On the first floor there are welding, electroerosion, wood and plastic processing, start-up rooms and laboratories. On the upper floors, there are educational and co-working rooms, robotics, standardization, gyms, administration, library, and offices.
The President emphasized the importance of establishing a management company and selling products in the technological park.
- Five years ago, there were few young people who entered such centers and laboratories. All of them had a lack of income. Because there was no money for science. Now, using these conditions and equipment, it is necessary to teach young people to prepare and sell marketable products. If they are interested, the spirit will appear, they will devote themselves to this field, - said Shavkat Mirziyoyev.
Instructions were given to attract more students of technical higher education institutions and take practical lessons here, to improve educational programs based on advanced technologies.
In the innovative technology park, internships for students are free, and tax benefits are introduced for residents. A greenhouse was established for biological experiments.
The head of our state got acquainted with the projects implemented in the biotechnology laboratory. The importance of promoting import-substituting products produced by residents, supporting them and other such projects was emphasized.
The president talked to students and young scientists. There was also a dialogue with representatives of mass media.