Yangilik 12.10.2021 129
Ilmiy-texnik axborot markazi hamda “BelISA” Belarusiya Davlat tashkiloti bilan hamkorlikda onlayn uchrashuvi boʻlib oʻtdi
13-oktyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi hamda “BelISA” Belarusiya Davlat tashkiloti bilan hamkorlikda Ilmiy-texnik sohani tizimli tahlil qilish va axborot bilan taʼminlash yoʻnalishlari boʻyicha onlayn uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Suhbat davomida “BelISA” GU Direktor V.M.Grishuk  hamda markaz direktori  A.A.Abduvaliyev davlat ilmiy-texnik axborot tizimini muvofiqlashtirish yoʻllari, ilmiy-texnik hujjatlar va maʼlumotlarni almashish, shuningdek,
milliy ilmiy-texnik axborot tizimlarini ishlab chiqish, eng yangi axborot va telekommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish orqali axborot resurslariga yuqori tezlikda kirish mexanizmlarini yaratish va qoʻllash masalalarini muhokama qilishdi.
Muhokamalar soʻngida tomonlar Belarusiya Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida doʻstona ilmiy-texnik aloqalarni rivojlantirish va ularning  samaradorligini oshirishda oʻzaro manfaatdorlikni hisobga olgan holda, fan, texnika va innovatsiyalarni rivojlantirishda xalqaro hamkorlik  memorandumini imzolash boʻyicha kelishib olishdi.

Новости 12.10.2021 129
Состоялась онлайн-встреча совместно с Центром научно-технической информации и Белорусской государственной организацией «БелИСА»
13 октября совместно с Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития и Белорусской государственной организацией «БелИСА» состоялось онлайн-совещание по направлениям системного анализа и информационного обеспечения научно-технической сферы.
В ходе беседы директор ГУ «БелИСА» В.М.Грищук и директор центра А.А.Абдувалиев обсудили пути координации государственной научно-технической информационной системы, обмена научно-технической документацией и информацией, а также
обсуждены вопросы развития национальных научно-технических информационных систем, создания и применения механизмов высокоскоростного доступа к информационным ресурсам с использованием новейших информационных и телекоммуникационных технологий.
По итогам обсуждений стороны договорились подписать меморандум о международном сотрудничестве в области развития науки, технологий и инноваций между Республикой Беларусь и Республикой Узбекистан с учетом обоюдной заинтересованности в развитии дружественных научно-технических отношений и наращивании их эффективность.