Yangilik 12.10.2021 129
Ilmiy-texnik axborot markazi hamda “BelISA” Belarusiya Davlat tashkiloti bilan hamkorlikda onlayn uchrashuvi boʻlib oʻtdi
13-oktyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi hamda “BelISA” Belarusiya Davlat tashkiloti bilan hamkorlikda Ilmiy-texnik sohani tizimli tahlil qilish va axborot bilan taʼminlash yoʻnalishlari boʻyicha onlayn uchrashuvi boʻlib oʻtdi.
Suhbat davomida “BelISA” GU Direktor V.M.Grishuk  hamda markaz direktori  A.A.Abduvaliyev davlat ilmiy-texnik axborot tizimini muvofiqlashtirish yoʻllari, ilmiy-texnik hujjatlar va maʼlumotlarni almashish, shuningdek,
milliy ilmiy-texnik axborot tizimlarini ishlab chiqish, eng yangi axborot va telekommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish orqali axborot resurslariga yuqori tezlikda kirish mexanizmlarini yaratish va qoʻllash masalalarini muhokama qilishdi.
Muhokamalar soʻngida tomonlar Belarusiya Respublikasi va Oʻzbekiston Respublikasi oʻrtasida doʻstona ilmiy-texnik aloqalarni rivojlantirish va ularning  samaradorligini oshirishda oʻzaro manfaatdorlikni hisobga olgan holda, fan, texnika va innovatsiyalarni rivojlantirishda xalqaro hamkorlik  memorandumini imzolash boʻyicha kelishib olishdi.

An online meeting was held in cooperation with the Scientific and Technical Information Center and the Belarusian State Organization "BelISA"
On October 13, in cooperation with the Scientific and Technical Information Center under the Ministry of Innovative Development and the Belarusian State Organization "BelISA", an online meeting was held on the directions of systematic analysis and information provision of the scientific and technical sphere.
During the interview, V.M. Grishuk, Director of "BelISA" GU, and A.A. Abduvaliyev, director of the center, discussed ways of coordinating the state scientific and technical information system, exchanging scientific and technical documents and information, as well as
discussed issues of development of national scientific and technical information systems, creation and application of mechanisms of high-speed access to information resources by using the latest information and telecommunication technologies.
After the discussions, the parties agreed to sign a memorandum of international cooperation in the development of science, technology and innovation between the Republic of Belarus and the Republic of Uzbekistan, taking into account the mutual interest in developing friendly scientific and technical relations and increasing their effectiveness.