Yangilik 08.12.2021 168
Joriy yilning 29-30-noyabr kunlari Turkiyada Ege universiteti hamda Oʼzbekiston Fanlar akademiyasi Tarix instituti bilan hamkorlikda “Аmir Temur va Izmir” simpoziumi oʼtkazildi. Simpoziumda O’zR FA Tarix instituti olimlari, shuningdek, Turkiya, Ozarbayjon, Eron davlatlari tadqiqotchilari ishtirok etdi. Simpoziumning tantanali ochilish marosimida Turkiya va Oʼzbekiston davlatlari madhiyasi yangradi. Simpozium Ege universiteti rektori, professor Nejdet Budakning kirish soʼzi bilan boshlandi. Rektor oʼz tabrik soʼzida izmirliklar Аmir Temur shaxsiyati haqida gapirar ekan, mazkur simpozium birinchisi va davomiy boʼlishini, uzviy hamkorlik davom etishini taʼkidladi. Shuningdek, Аmir Temur nomini abadiylashtirish maqsadida Izmir koʼchalari, madaniy joylarga uning nomini berish taklifini bildirishdi.
Simpoziumda FА Tarix institutining ilmiy ishlar boʼyicha direktor oʼrinbosari Sherzodxon Maxmudov soʼzga chiqib, Аmir Temur tarixi haqida xorijliklar tomonidan yozilgan bir yoqlama manbalardan voz kechib, qardosh xalqlar olimlari bahamjihat qayta tadqiqotlar olib borishini va uni jahonga, xususan, turk dunyosiga targʼib etishi kerakligini qayd etdi.
Toʼrtta shoʼbaga boʼlingan holda ish olib borilgan simpoziumda yangi ilmiy tadqiqotlarga bagʼishlangan maʼruzalar tinglandi. Unda N.Аllayeva “Xorazm solnomalarida Аmir Temur shaxsi tavsifi”, J.Аdilov “Аmir Temur xastaligiga doir arxiv manbasi”, V.Xolov “XIX-XX asr boshlari Gʼarb manbalarida Temuriylar davri tarixi: talqin va tahlil”, N.Gulboyev “Аmir Temur va Rum: harbiy yurish tafsilotlari”, H.Mamadaliyev “Turon shaharsozligi rivojida Аmir Temurning hissasi”, M.Darmonova “Temurilarlar davri: xattotlik sanʼati va namoyondalari”, X.Jumanazarov “Аmir Temur davrida tabobat ilmi ravnaqi”, S.Nazarova “А.Fitrat asarlarida Аmir Temur obrazi” kabi dolzarb mavzulardagi maʼruzalari bilan ishtirok etishdi.
Mazkur simpozium Аmir Temur shaxsiyati va tarixini chuqurroq oʼrganish, yangi tadqiqotlarni yuzaga chiqarish, ilmiy hamkorlikni mustahkashlash hamda xalqlarimizni yanada yaqinlashuviga xizmat qiladi.

Новости 08.12.2021 167
29-30 ноября текущего года в Турции совместно с Эгейским университетом и Институтом истории Академии наук Узбекистана был проведен симпозиум «Амир Темур и Измир». В симпозиуме приняли участие ученые Института истории Академии наук Республики Узбекистан, а также исследователи из Турции, Азербайджана, Ирана. На торжественной церемонии открытия симпозиума прозвучали государственные гимны Турции и Узбекистана. Симпозиум начался со вступительного слова профессора Неждет Будак, ректора Эгейского университета. В своей поздравительной речи ректор рассказал о личности измирского Амира Темура и отметил, что этот симпозиум будет первым и постоянным, и что совместное сотрудничество продолжится. Также в целях увековечения имени Амира Темура его именем было предложено назвать улицы и культурные объекты Измира.
Шерзодхан Махмудов, заместитель директора по научной работе Института истории ФА, выступил на симпозиуме и отметил, что ученые братских народов должны совместно проводить повторные исследования и продвигать их в мир, особенно тюркский мир, отказавшись от однобоких источники, написанные иностранцами об истории Амира Темура.
На симпозиуме, который был разделен на четыре отделения, были прослушаны лекции о новых научных исследованиях. В ней Н.Аллаева «Описание личности Амира Темура в летописях Хорезма», Ж.Адилов «Архивный источник по болезни Амира Темура», В.Холов «История тимуридского периода в западных источниках XIX-нач. XX века: интерпретация и анализ», Н. Гулбоев «Амир Темур и Рум: подробности военного похода», Х. Мамадалиев «Вклад Амира Темура в развитие туранской урбанизации», М. Дармонова «Период Темуров: Искусство каллиграфии и его проявления», Х. Джуманазаров «Развитие медицины во времена Амира Темура», С. Назарова «Участвовали с лекциями на актуальные темы, такие как образ Амира Темура в произведениях А. Фитрата.
Этот симпозиум служит углублению изучения личности и истории Амира Темура, выявлению новых исследований, укреплению научного сотрудничества, сближению наших народов.