Yangilik 12.12.2021 636
Seulda Oʻzbekiston va Janubiy Koreya Tibbiyot taʼlim muassasalari oʻrtasida oʻzaro anglashuv va hamkorlik memorandumlari imzolandi
Uchrashuvlar davomida oliy taʼlim, xususan tibbiy taʼlim sohasida hamkorlikni mustahkamlash, Koreya oliy oʻquv yurtlari professor-oʻqituvchilarini TTAning chet ellik oʻqituvchilari sifatida ishtirok etish, chop etilgan ilmiy jurnallarni koʻrib chiqish, Akademiya tomonidan JCI akkreditatsiyasi boʻyicha maslahat berish uchun janubiy koreyalik mutaxassislarni jalb qilish, tomonlar Oʻzbekiston va Janubiy Koreyada koronavirusga qarshi turli turdagi vaksinalarni qoʻllash samaradorligini qiyosiy oʻrganish, ayrim farmakologik dori vositalarining hayvonlarga taʼsirini eksperimental oʻrganish, shuningdek, boshqa tegishli biotibbiyot tadqiqotlari boʻyicha qoʻshma ilmiy loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv va muzokaralar natijasida tegishli anglashuv va hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Maʼlumot oʻrnida, bugunga qadar ikki davlat oliy taʼlim muassasalari oʻrtasida turli yillarda 200 dan ortiq hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma va memorandumlar imzolangan. Ayni paytda Oʻzbekistonning 40 ta oliy oʻquv yurti Koreya Respublikasining 45 dan ortiq oliy oʻquv yurtlari, ilmiy va taʼlim tashkilotlari bilan tegishli shartnoma va hamkorlik memorandumlari asosida aloqalarni yoʻlga qoʻygan. Oʻzbekistonda Janubiy Koreya oliy oʻquv yurtlarining 5 ta filiali mavjud. Bular Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkentdagi Yoju texnologiya instituti, Toshkentdagi Pyuchon universiteti, Fargʻonadagi Oʻzbekiston-Koreya xalqaro universiteti, 2021-yil fevral oyida faoliyati yoʻlga qoʻyilgan Adju universitetining Toshkent shahridagi filiali.

Новости 12.12.2021 634
В Сеуле подписаны меморандумы о взаимопонимании и сотрудничестве между медицинскими учебными заведениями Узбекистана и Южной Кореи.
В ходе встреч укрепление сотрудничества в сфере высшего образования, особенно медицинского образования, участие профессоров и преподавателей корейских вузов в качестве иностранных преподавателей ТТА, обзор опубликованных научных журналов, привлечение южнокорейских экспертов для консультирования по вопросам аккредитации JCI Академией стороны Узбекистан и Южная Корея договорились о реализации совместных научных проектов по сравнительному изучению эффективности различных видов вакцин против коронавируса, экспериментальному изучению действия некоторых фармакологических препаратов на животных, а также другим актуальным медико-биологическим направлениям. исследовательская работа.
По итогам встречи и переговоров подписаны соответствующие меморандумы о взаимопонимании и сотрудничестве.
Для сведения, между высшими учебными заведениями двух стран в разные годы подписано более 200 соглашений о сотрудничестве и меморандумов. В настоящее время 40 высших учебных заведений Узбекистана установили отношения с более чем 45 высшими учебными заведениями, научными и образовательными организациями Республики Корея на основе соответствующих соглашений и меморандумов о сотрудничестве. В Узбекистане действуют 5 филиалов южнокорейских высших учебных заведений. Это Университет Инха в Ташкенте, Технологический институт Ёджу в Ташкенте, Университет Пьючон в Ташкенте, Узбекско-корейский международный университет в Фергане и филиал Университета Аджу в Ташкенте, который был открыт в феврале 2021 года.