Yangilik 12.12.2021 636
Seulda Oʻzbekiston va Janubiy Koreya Tibbiyot taʼlim muassasalari oʻrtasida oʻzaro anglashuv va hamkorlik memorandumlari imzolandi
Uchrashuvlar davomida oliy taʼlim, xususan tibbiy taʼlim sohasida hamkorlikni mustahkamlash, Koreya oliy oʻquv yurtlari professor-oʻqituvchilarini TTAning chet ellik oʻqituvchilari sifatida ishtirok etish, chop etilgan ilmiy jurnallarni koʻrib chiqish, Akademiya tomonidan JCI akkreditatsiyasi boʻyicha maslahat berish uchun janubiy koreyalik mutaxassislarni jalb qilish, tomonlar Oʻzbekiston va Janubiy Koreyada koronavirusga qarshi turli turdagi vaksinalarni qoʻllash samaradorligini qiyosiy oʻrganish, ayrim farmakologik dori vositalarining hayvonlarga taʼsirini eksperimental oʻrganish, shuningdek, boshqa tegishli biotibbiyot tadqiqotlari boʻyicha qoʻshma ilmiy loyihalarni amalga oshirishga kelishib oldilar.
Uchrashuv va muzokaralar natijasida tegishli anglashuv va hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Maʼlumot oʻrnida, bugunga qadar ikki davlat oliy taʼlim muassasalari oʻrtasida turli yillarda 200 dan ortiq hamkorlik toʻgʻrisidagi shartnoma va memorandumlar imzolangan. Ayni paytda Oʻzbekistonning 40 ta oliy oʻquv yurti Koreya Respublikasining 45 dan ortiq oliy oʻquv yurtlari, ilmiy va taʼlim tashkilotlari bilan tegishli shartnoma va hamkorlik memorandumlari asosida aloqalarni yoʻlga qoʻygan. Oʻzbekistonda Janubiy Koreya oliy oʻquv yurtlarining 5 ta filiali mavjud. Bular Toshkent shahridagi Inha universiteti, Toshkentdagi Yoju texnologiya instituti, Toshkentdagi Pyuchon universiteti, Fargʻonadagi Oʻzbekiston-Koreya xalqaro universiteti, 2021-yil fevral oyida faoliyati yoʻlga qoʻyilgan Adju universitetining Toshkent shahridagi filiali.

Memorandums of understanding and cooperation were signed between the medical educational institutions of Uzbekistan and South Korea in Seoul.
During the meetings, strengthening of cooperation in the field of higher education, especially medical education, participation of professors and teachers of Korean higher education institutions as foreign teachers of TTA, review of published scientific journals, involvement of South Korean experts to advise on JCI accreditation by the Academy, parties Uzbekistan and South Korea agreed to implement joint scientific projects on the comparative study of the effectiveness of different types of vaccines against the coronavirus, the experimental study of the effect of certain pharmacological drugs on animals, as well as other relevant biomedical research.
As a result of the meeting and negotiations, relevant memorandums of understanding and cooperation were signed.
For information, more than 200 cooperation agreements and memoranda have been signed between the higher education institutions of the two countries in different years. Currently, 40 higher educational institutions of Uzbekistan have established relations with more than 45 higher educational institutions, scientific and educational organizations of the Republic of Korea on the basis of relevant agreements and cooperation memoranda. There are 5 branches of South Korean higher education institutions in Uzbekistan. These are Inha University in Tashkent, Yoju Institute of Technology in Tashkent, Pyuchon University in Tashkent, Uzbekistan-Korea International University in Fergana, and the branch of Adju University in Tashkent, which was launched in February 2021.