Yangilik 17.11.2021 516
Moskva shahrida “Rossiya-Oʻzbekiston taʼlim forumi” oʻtkazildi. Forumda Oʻzbekiston va Rossiya tomonidan 100 nafarga yaqin taʼlim va ilm fan-sohasi uchun masʼul vazirlik va idoralar vakillari, oliy taʼlim muassasalari rektorlari qatorida Innovatsion rivojlanish vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdiqulova ham ishtirok etdi.
Vazir oʻrinbosari M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetida boʻlib oʻtgan mazkur tadbirda maʼruza qilib, Oʻzbekistondagi ilm-fan va innovatsion faoliyatga qaratilayotgan eʼtibor haqida taqdimot oʻtkazdi. Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ilmiy-tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi mexanizmi joriy etilgani, dolzarb tematik mavzular boʻyicha muntazam ravishda tanlovlarni eʼlon qilib borish amaliyoti tatbiq etilayotgani haqida gapirdi. Grant tizimi moliyalashtirilayotgan loyihalarning raqobatbardoshligiga, sifati va koʻlamiga ijobiy taʼsir etayotganini taʼkidladi.
Taʼkidlash joizki, 2019-2020-yilgi Oʻzbekiston-Rossiya ilmiy-texnik hamkorlik dasturi doirasida 17 ta umumiy qiymati 3,5 mlrd. soʻm boʻlgan qoʻshma ilmiy-texnik loyihalar amalga oshirildi va qator muhim ilmiy natijalar olindi. Bundan tashqari, vazirlik tomonidan moliyalashtirilayogan 13 ta fundamental loyihalarning hamrahbarlari rossiyalik olimlardir.
N. Turdiqulova ilm-fan va innovatsion faoliyat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, bor imkoniyatlardan yanada samarali foydalanish zarurligini qayd etib, qoʻshma loyihalar soni va koʻlamini kengaytirish, yosh olimlar uchun stajirovkalarni tashkil qilish, ilmiy-tadqiqot va oliy taʼlim muassasalari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni oʻrnatish hamkorlikda ilmiy tadbirlarni oʻtkazish, birgalikda yuqori malakali ilmiy va muhandis-texnik mutaxassislarni tayyorlashni yoʻlga qoʻyish masalalarini ilgari surdi.

The Deputy Minister of Innovative Development made a presentation at the "Russia-Uzbekistan Education Forum"
"Russia-Uzbekistan educational forum" was held in Moscow. The forum was attended by about 100 representatives of the ministries and departments responsible for education and science, rectors of higher education institutions from Uzbekistan and Russia, and Deputy Minister of Innovative Development Shahlo Turdiqulova.
Deputy Minister M.V. He gave a speech at the event held at the Lomonosov Moscow State University and made a presentation about the attention paid to science and innovative activities in Uzbekistan. He said that the Ministry of Innovative Development has introduced the mechanism of state orders for scientific research works, and that the practice of regularly announcing contests on current thematic topics is being implemented. He noted that the grant system has a positive effect on the competitiveness, quality and scope of the financed projects.
It is worth noting that within the framework of the 2019-2020 Uzbekistan-Russia scientific and technical cooperation program, 17 projects with a total value of 3.5 bln. soums joint scientific and technical projects were implemented and a number of important scientific results were obtained. In addition, co-leaders of 13 fundamental projects financed by the Ministry are Russian scientists.
N. Turdikulova noted the need to expand cooperation in the field of science and innovative activities, to use existing opportunities more effectively, to expand the number and scope of joint projects, to organize internships for young scientists, to establish direct relations with research and higher education institutions. put forward the issues of holding scientific events, jointly training highly qualified scientific and engineering-technical specialists.