Yangilik 17.11.2021 516
Moskva shahrida “Rossiya-Oʻzbekiston taʼlim forumi” oʻtkazildi. Forumda Oʻzbekiston va Rossiya tomonidan 100 nafarga yaqin taʼlim va ilm fan-sohasi uchun masʼul vazirlik va idoralar vakillari, oliy taʼlim muassasalari rektorlari qatorida Innovatsion rivojlanish vaziri oʻrinbosari Shahlo Turdiqulova ham ishtirok etdi.
Vazir oʻrinbosari M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetida boʻlib oʻtgan mazkur tadbirda maʼruza qilib, Oʻzbekistondagi ilm-fan va innovatsion faoliyatga qaratilayotgan eʼtibor haqida taqdimot oʻtkazdi. Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ilmiy-tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi mexanizmi joriy etilgani, dolzarb tematik mavzular boʻyicha muntazam ravishda tanlovlarni eʼlon qilib borish amaliyoti tatbiq etilayotgani haqida gapirdi. Grant tizimi moliyalashtirilayotgan loyihalarning raqobatbardoshligiga, sifati va koʻlamiga ijobiy taʼsir etayotganini taʼkidladi.
Taʼkidlash joizki, 2019-2020-yilgi Oʻzbekiston-Rossiya ilmiy-texnik hamkorlik dasturi doirasida 17 ta umumiy qiymati 3,5 mlrd. soʻm boʻlgan qoʻshma ilmiy-texnik loyihalar amalga oshirildi va qator muhim ilmiy natijalar olindi. Bundan tashqari, vazirlik tomonidan moliyalashtirilayogan 13 ta fundamental loyihalarning hamrahbarlari rossiyalik olimlardir.
N. Turdiqulova ilm-fan va innovatsion faoliyat sohasidagi hamkorlikni kengaytirish, bor imkoniyatlardan yanada samarali foydalanish zarurligini qayd etib, qoʻshma loyihalar soni va koʻlamini kengaytirish, yosh olimlar uchun stajirovkalarni tashkil qilish, ilmiy-tadqiqot va oliy taʼlim muassasalari bilan toʻgʻridan-toʻgʻri aloqalarni oʻrnatish hamkorlikda ilmiy tadbirlarni oʻtkazish, birgalikda yuqori malakali ilmiy va muhandis-texnik mutaxassislarni tayyorlashni yoʻlga qoʻyish masalalarini ilgari surdi.

Новости 17.11.2021 518
Заместитель министра инновационного развития выступил с докладом на «Образовательном форуме Россия-Узбекистан»
В Москве прошел «Российско-узбекский образовательный форум». В форуме приняли участие около 100 представителей министерств и ведомств, отвечающих за образование и науку, ректоры вузов Узбекистана и России, заместитель министра инновационного развития Шахло Турдикулова.
Заместитель министра М.В. Он выступил на мероприятии, прошедшем в МГУ имени М.В. Ломоносова, и выступил с докладом о внимании, которое уделяется науке и инновационной деятельности в Узбекистане. Он сообщил, что Министерство инновационного развития внедрило механизм госзаказа на научно-исследовательские работы, внедряется практика регулярного объявления конкурсов на актуальные тематические темы. Он отметил, что грантовая система положительно влияет на конкурентоспособность, качество и масштабность финансируемых проектов.
Стоит отметить, что в рамках программы узбекско-российского научно-технического сотрудничества на 2019-2020 годы реализовано 17 проектов на общую сумму 3,5 млрд. сумов реализованы совместные научно-технические проекты на сумму сумов и получен ряд важных научных результатов. Кроме того, соруководителями 13 фундаментальных проектов, финансируемых Министерством, являются российские ученые.
Н. Турдикулова отметила необходимость расширения сотрудничества в сфере науки и инновационной деятельности, более эффективного использования имеющихся возможностей, расширения количества и масштабов совместных проектов, организации стажировок молодых ученых, установления прямых связей с научными и высшими образовательные учреждения выдвинули вопросы проведения научных мероприятий, совместной подготовки высококвалифицированных научных и инженерно-технических кадров.