Yangilik 12.12.2021 164
2021-yil 13-dekabr kuni O’zbekiston Fanlar akademiyasi Fizika-texnika institutida Yosh olimlar ilmiy konferensiyasi o’tkazildi.
Konferensiyaning asosiy maqsadi faol yosh olimlarning ilmiy izlanishlarini rag’batlantirish, yosh tadqiqotchilar olgan ilmiy natijalarini taqdimot qilish mahoratlarini oshirishdir. Konferensiyada 100 ga yaqin yosh olimlar, laboratoriya mudirlari hamda yetakchi ilmiy xodimlar ishtirok etdilar.
Onlayn videokonferensiya tarzida o’tkazilgan ushbu tadbirda nazariy fizika, yuqori energiyalar fizikasi, yarim o’tkazgichlar fizikasi hamda qayta tiklanadigan energiya manbaalari yo’nalishlarida hozirda yosh olimlar tomonidan olib borilayotgan ilmiy tadqiqotlar natijalari bo’yicha 22 ta ma’ruzalar tinglandi. Yosh olimlar taqdimotlari 11 nafar yetakchi ilmiy xodimlardan iborat ekspert komissiyasi tomonidan baholandi hamda eng yaxshi ilmiy ishlar egalari aniqlandi. Qayta tiklanadigan energiya manbalari yo’nalishi bo’yicha 10 million so’mlik maxsus mukofot g’olibi sifatida yosh olim T.Jo’rayev e’tirof etildi. Konferensiyaning “Eng yaxshi ilmiy taqdimot” tanlovi g’olibi hamda 10 million so’mlik mukofot sohibi deb nazariy fizika yo’nalishida tadqiqotlar olib borayotgan yosh olim Sh. Otajonov topildi. Yuqori energiyalar fizikasi hamda qayta tiklanadigan energiya manbaalari yo’nalishida ilmiy izlanishlar olib borayotgan M.Shodmonov hamda A.Xalimov faxrli ikkinchi o’rinni hamda 5 million so’mdan pul mukofotini qo’lga kiritishdi. Yarim o’tkazgichlar fizikasi hamda asbobsozlik sohalarida tadqiqotlar olib borayotgan yosh olimlar B.Rajapov, R.Bebitov, R.Xurramov va B.Abdulazizov faxrli uchinchi o’rin egalladilar hamda 2.5 million so’mdan pul mukofotiga sazovor bo’ldilar.

A conference of young scientists held at the Institute of Physics and Technology
On December 13, 2021, a scientific conference of young scientists was held at the Institute of Physics and Technology of the Academy of Sciences of Uzbekistan.
The main goal of the conference is to stimulate the scientific research of active young scientists, to improve the skills of presenting the scientific results obtained by young researchers. About 100 young scientists, heads of laboratories and leading scientific staff participated in the conference.
At this event held in the form of an online video conference, 22 lectures on the results of scientific research currently being conducted by young scientists in the fields of theoretical physics, high energy physics, semiconductor physics and renewable energy sources were heard. Presentations of young scientists were evaluated by an expert commission consisting of 11 leading scientists and the best scientific works were determined. Young scientist T. Jorayev was recognized as the winner of a special award of 10 million soums in the field of renewable energy sources. The winner of the "Best scientific presentation" competition of the conference and the winner of the prize of 10 million soums, Sh. Atajonov was found. M.Shodmonov and A.Khalimov, who conduct scientific research in the field of high-energy physics and renewable energy sources, won the second place and a cash prize of 5 million soums. Young scientists B.Rajapov, R.Bebitov, R.Khurramov and B.Abdulazizov, who are conducting research in the fields of semiconductor physics and instrument engineering, took the proud third place and received a cash prize of 2.5 million soums.