Yangilik 07.12.2021 334
“Yangi O’zbekiston va barqaror konstitutsiyaviy taraqqiyot” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi
2021-yil 7-dekabrda O`zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyida Nizomiy nomidagi Toshkent davlat pedagogika universiteti bilan hamkorlikda O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi qabul qilinganining 29 yilligiga bag‘ishlangan “Yangi O’zbekiston va barqaror konstitutsiyaviy taraqqiyot” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir o‘tkazildi. Tadbir O‘zR FA Temuriylar tarixi davlat muzeyi direktori, t.f.n., Xurshid Turg‘unovich Fayziyevning tabrik so‘zi bilan ochib berildi. Tadbirda “Qonun ustuvorligi Amir Temur va Temuriylar asosiy tamoyili”, “Temur tuzuklari” asarida xalqning huquq va burchlarining kafolatlanishi haqida”, “Konstitutsiya va Uchinchi Renessans bo‘sag‘asidagi ma’naviy burchlar”, “Yoshlar huquqiy ongi, madaniyatini rivojlantirishda Konstitutsiya va qonunlarning o‘rni” kabi mavzularda ma’ruzalar tinglandi va muhokama qilindi.
Tadbir davomida talabalar O‘zbekiston Respublikasi Konstitutsiyasi va Temur tuzuklari o‘rtasidagi o‘xshash jihatlar xususida o‘zlarini qiziqtirgan savollariga javob olishdi.

Новости 07.12.2021 333
Состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Новый Узбекистан и стабильное конституционное развитие»
7 декабря 2021 года в Государственном музее истории Тимуридов факультета искусств Республики Узбекистан совместно с Ташкентским государственным педагогическим университетом им. Низами на тему «Новый Узбекистан и устойчивое конституционное развитие», посвященной 29-летие принятия Конституции Республики Узбекистан Состоялось специальное мероприятие. Мероприятие открыл поздравительной речью Хуршид Тургунович Файзиев, к.т.н. На мероприятии «Законность – главный принцип Амира Темура и Тимуридов», о гарантии прав и обязанностей народа в произведении «Законы Темура», «Конституция и нравственные обязанности на пороге Третьего Возрождение», «Конституция и лекции на такие темы, как роль законов».
В ходе мероприятия студенты получили ответы на свои вопросы о сходстве Конституции Республики Узбекистан с законами Тимура.