Yangilik 11.01.2022 337
Marhamat tumanidagi ishsiz yoshlar Innovatsion rivojlanish vazirligi ko‘magida ish bilan taʼminlanadi
Andijon viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi mavjud muammolar va ularni hal etish yuzasidan amalga oshirilishi zarur bo‘lgan chora tadbirlarga bag‘ishlangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2021 yil 17-18 iyun kunlari Andijon viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlar va kengaytirilgan tarzda o‘tkazilgan 33-sonli yig‘ilish bayonining tegishli bandlariga asosan Marhamat innovatsion tumanida aholi turmush tarzini yaxshilash, ayniqsa ishsiz yoshlarni ish bilan bandligini taʼminlash yuzasidan amaliy ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, Andijon mashinasozlik instituti olimlari bilan hamkorlikda penoblok va polistrablok tayyorlash qurilmasini yaratish loyihasini amalga oshirish uchun Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 400 mln.so‘m mablag‘ ajratilgan bo‘lib, hozirda mazkur qurilmalarni tayyorlash ishlari jadal olib borilmoqda.
Hozirda belgilangan ish hajmlari 90 foizga bajarilgan bo‘lib, olimlar tomonidan yaratilgan 9 dona penoblok va polistrablok tayyorlash qurilmasi, 10 dona kompressor qurilmasi hamda zaruriy qolip va boshqa anjomlar Andijon tajriba ko‘rgazma maydoni hududiga olib kelindi.
Yaqin kunlar ichida ushbu qurilmalarni vazirlik va viloyat hokimligi shuningdek tuman hokimligi mutasaddi rahbarlarini bilan birgalikda tumandagi ishsiz, temir daftarda turuvchi yoshlarga tarqatish ishlari amalga oshiriladi. Buning natijasida tumandagi 50 ga yaqin ishsiz yoshlar doimiy ish bilan taʼminlanadi.
Shuningdek, ushbu jarayonlarni va markaz faoliyatini keng jamoatchilikka yetkazish uchun OAV vakillari bilan o‘zaro hamkorlik qilish masalalari yuzasidan amaliy ishlar olib borilmoqda.

Unemployed youth in Marhamat district will be provided with a job with the support of the Ministry of Innovative Development
The tasks given during the visit of the President of the Republic of Uzbekistan Sh.M. Mirziyoyev to the Andijan region on June 17-18, 2021 and in an expanded manner, dedicated to the existing problems in the socio-economic development of Andijan region and the necessary measures to solve them based on the relevant clauses of the minutes of the meeting No. 33, practical work is being carried out in the Marhamat innovation district to improve the lifestyle of the population, especially to ensure the employment of unemployed youth.
In particular, 400 million soums were allocated by the Ministry of Innovative Development for the implementation of the project of creating a device for the production of foam blocks and polystrablocks in cooperation with scientists of the Andijan Institute of Mechanical Engineering.
Currently, 90 percent of the specified work volumes have been completed, and 9 units of foam block and polystyrene block preparation devices, 10 compressor devices, as well as necessary molds and other equipment, created by scientists, were brought to the territory of the Andijan experimental exhibition area.
In the next few days, these devices will be distributed to the unemployed and unemployed youth of the district together with the officials of the Ministry and the Regional Government, as well as the District Government. As a result, about 50 unemployed youth in the district will be provided with permanent jobs.
In addition, practical work is being carried out on issues of mutual cooperation with media representatives in order to communicate these processes and the activities of the center to the general public.