Yangilik 11.01.2022 337
Marhamat tumanidagi ishsiz yoshlar Innovatsion rivojlanish vazirligi ko‘magida ish bilan taʼminlanadi
Andijon viloyatini ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishdagi mavjud muammolar va ularni hal etish yuzasidan amalga oshirilishi zarur bo‘lgan chora tadbirlarga bag‘ishlangan O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Sh.M.Mirziyoyevning 2021 yil 17-18 iyun kunlari Andijon viloyatiga tashrifi davomida berilgan topshiriqlar va kengaytirilgan tarzda o‘tkazilgan 33-sonli yig‘ilish bayonining tegishli bandlariga asosan Marhamat innovatsion tumanida aholi turmush tarzini yaxshilash, ayniqsa ishsiz yoshlarni ish bilan bandligini taʼminlash yuzasidan amaliy ishlar olib borilmoqda.
Jumladan, Andijon mashinasozlik instituti olimlari bilan hamkorlikda penoblok va polistrablok tayyorlash qurilmasini yaratish loyihasini amalga oshirish uchun Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 400 mln.so‘m mablag‘ ajratilgan bo‘lib, hozirda mazkur qurilmalarni tayyorlash ishlari jadal olib borilmoqda.
Hozirda belgilangan ish hajmlari 90 foizga bajarilgan bo‘lib, olimlar tomonidan yaratilgan 9 dona penoblok va polistrablok tayyorlash qurilmasi, 10 dona kompressor qurilmasi hamda zaruriy qolip va boshqa anjomlar Andijon tajriba ko‘rgazma maydoni hududiga olib kelindi.
Yaqin kunlar ichida ushbu qurilmalarni vazirlik va viloyat hokimligi shuningdek tuman hokimligi mutasaddi rahbarlarini bilan birgalikda tumandagi ishsiz, temir daftarda turuvchi yoshlarga tarqatish ishlari amalga oshiriladi. Buning natijasida tumandagi 50 ga yaqin ishsiz yoshlar doimiy ish bilan taʼminlanadi.
Shuningdek, ushbu jarayonlarni va markaz faoliyatini keng jamoatchilikka yetkazish uchun OAV vakillari bilan o‘zaro hamkorlik qilish masalalari yuzasidan amaliy ishlar olib borilmoqda.

Новости 11.01.2022 337
Безработная молодежь Мархаматского района будет обеспечена работой при поддержке Министерства инновационного развития
Задачи, поставленные в ходе визита Президента Республики Узбекистан Ш.М.Мирзиёева в Андижанскую область 17-18 июня 2021 года и в расширенном виде, посвященные имеющимся проблемам в социально-экономическом развитии Андижанской области и необходимые меры по их решению на основании соответствующих пунктов протокола собрания № 33, в Мархаматском инновационном районе проводится практическая работа по улучшению образа жизни населения, особенно по обеспечению занятости безработной молодежи.
В частности, Министерством инновационного развития выделено 400 млн сумов на реализацию проекта создания установки по производству пеноблоков и полистраблоков совместно с учеными Андижанского института машиностроения.
В настоящее время выполнено 90 процентов от заданных объемов работ, и на территорию Андижанского экспериментальная выставочная площадка.
В ближайшие дни эти устройства будут розданы безработной и безработной молодежи района совместно с чиновниками министерства и правительства области, а также правительства района. В результате около 50 безработных молодых людей в районе будут обеспечены постоянными рабочими местами.
Кроме того, ведется практическая работа по вопросам взаимного сотрудничества с представителями СМИ с целью доведения этих процессов и деятельности центра до широкой общественности.