Yangilik 06.04.2022 301
Rossiyaning “Vostok” antarktika stansiyasida 18 mart kuni bu faslda odatda kuzatiladigan 55-60 gradus o'rniga termometr Selsiy shklasi bo'yicha 17,7 darajani qayd etdi. Arktikada — Shpitsbergenda ham rekord daraja — plyus 3,9 gradus qayd etildi.
“Mening nazarimda gap katta ehtimol bilan oddiy tasodif haqida bormoqda. Bunday tasodiflarni taqqoslash noto'g'ri. Bu misol uchun Vladivostokda qor, Moskvada yomg'ir yoqqanini tahlil qilishdek gap”, deydi mutaxassis.
Olimning ta'kidlashicha, isish bilan holat birinchi yil kuzatilayotgani yo'q. Haqiqatdan ham Antarktidada muzliklar eriyapti. To'g'ri ikkita qutbda ham havo haroratining ko'tarilgani qayd etildi, lekin o'zgarishlar faollashdi, degan xulosani bildirishga hali erta, deyiladi ria.ru saytida.

Why is the air temperature occurs simultaneously in the Arctic and Antarctic?
On March 18, instead of 55-60 degrees, which is usually observed in this season, the thermometer recorded 17.7 degrees Celsius at the Vostok Antarctic station of Russia. A record temperature of plus 3.9 degrees was also recorded in the Arctic - Spitsbergen.
"In my opinion, it is most likely a simple coincidence. It is wrong to compare such coincidences. For example, it's like analyzing snow in Vladivostok and rain in Moscow," says the expert.
The scientist said that this is not the first year that the situation with warming has been observed. In fact, the glaciers are melting in Antarctica. An increase in air temperature was noted at both poles, but it is too early to conclude that the changes have become active, says ria.ru.