Yangilik 14.07.2022 630
“Aqlli” svetoforlar O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Farg‘ona Politexnika instituti olimlari yomonidan yaratilgan. Shundan so‘ng ular Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 618,2 mln so‘m mablag‘ bilan moliyalashtirilgan.
Hozirda ular Farg‘ona viloyatidagi “Oltiariq Innovatsiya” korxonasi tomonidan ishlab chiqarilmoqda.
“Aqlli” svetoforlarning dasturi o‘zbek tilida, bu esa xaridorlar mahsulotni sozlashda qiyinchiliklarga duch kelmasligini ta’minlaydi.
Ushbu svetoforlar turli xil noqulayliklarni oldini olish maqsadida avtomatik ravishda o‘z o‘rnini o‘zgartira oladi, ya’ni tepaga ko‘tariladi va tushadi. Bu jarayonda hech qanday inson omili qatnashmaydi.
Ular quvvatli va chidamli svetodiodlar, monokristal kremniy asosidagi quyosh panellari, zanglamas metall konstruksiya va sovuqqa chidamli eletrotexnika qismlaridan tashkil topgan.
Bugungi kunda tashkilotning ishlab chiqarish quvvati oyiga 20 ta svetoforga teng. Bu ko‘rsatkich joriy yilning 3-chorak yakuniga qadar 2 barobarga oshirilishi kutilmoqda.
O‘zbekistonning 8 ta viloyatida 43 ta shunday mobil svetoforlar o‘rnatilib, 850 mln so‘mlik daromadga erishildi.
Ushbu “aqlli” svetoforlar uchun Python dasturlash tili orqali intellektual tizim ham yaratilgan bo‘lib, u orqali tirbandliklarning oldini olishga erishish mumkin bo‘ladi.

"Smart" traffic lights are being produced in Uzbekistan
"Smart" traffic lights were the first in Uzbekistan to be created by scientists of the Fergana Polytechnic Institute. After that, they were financed by the Ministry of Innovative Development with 618.2 million soums.
Currently, they are produced by the "Altiariq Innovation" enterprise in the Fergana region.
The program of "Smart" traffic lights is in Uzbek, which ensures that customers will not have any difficulties in configuring the product.
These traffic lights can automatically change their position, i.e. rise and fall, in order to prevent various inconveniences. No human factor is involved in this process.
They consist of powerful and durable light-emitting diodes, solar panels based on monocrystalline silicon, stainless metal construction and cold-resistant electronic components.
Today, the production capacity of the organization is equal to 20 traffic lights per month. This indicator is expected to double by the end of the 3rd quarter of this year.
43 such mobile traffic lights were installed in 8 regions of Uzbekistan, and an income of 850 million soums was achieved.
For these "smart" traffic lights, an intelligent system has been created through the Python programming language, through which it will be possible to prevent traffic jams.