Yangilik 14.07.2022 630
“Aqlli” svetoforlar O‘zbekistonda birinchi bo‘lib Farg‘ona Politexnika instituti olimlari yomonidan yaratilgan. Shundan so‘ng ular Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 618,2 mln so‘m mablag‘ bilan moliyalashtirilgan.
Hozirda ular Farg‘ona viloyatidagi “Oltiariq Innovatsiya” korxonasi tomonidan ishlab chiqarilmoqda.
“Aqlli” svetoforlarning dasturi o‘zbek tilida, bu esa xaridorlar mahsulotni sozlashda qiyinchiliklarga duch kelmasligini ta’minlaydi.
Ushbu svetoforlar turli xil noqulayliklarni oldini olish maqsadida avtomatik ravishda o‘z o‘rnini o‘zgartira oladi, ya’ni tepaga ko‘tariladi va tushadi. Bu jarayonda hech qanday inson omili qatnashmaydi.
Ular quvvatli va chidamli svetodiodlar, monokristal kremniy asosidagi quyosh panellari, zanglamas metall konstruksiya va sovuqqa chidamli eletrotexnika qismlaridan tashkil topgan.
Bugungi kunda tashkilotning ishlab chiqarish quvvati oyiga 20 ta svetoforga teng. Bu ko‘rsatkich joriy yilning 3-chorak yakuniga qadar 2 barobarga oshirilishi kutilmoqda.
O‘zbekistonning 8 ta viloyatida 43 ta shunday mobil svetoforlar o‘rnatilib, 850 mln so‘mlik daromadga erishildi.
Ushbu “aqlli” svetoforlar uchun Python dasturlash tili orqali intellektual tizim ham yaratilgan bo‘lib, u orqali tirbandliklarning oldini olishga erishish mumkin bo‘ladi.

Новости 14.07.2022 557
«Умные» светофоры первыми в Узбекистане создали ученые Ферганского политехнического института. После этого они были профинансированы Министерством инновационного развития на сумму 618,2 млн сумов.
В настоящее время их производит предприятие «Altiariq Innovation» в Ферганской области.
Программа «Умный» светофор на узбекском языке, что гарантирует, что у клиентов не возникнет сложностей при настройке продукта.
Эти светофоры могут автоматически менять свое положение, т.е. подниматься и опускаться, чтобы предотвратить различные неудобства. Человеческий фактор в этом процессе не задействован.
Они состоят из мощных и долговечных светодиодов, солнечных панелей на основе монокристаллического кремния, конструкции из нержавеющей стали и морозостойких электронных компонентов.
На сегодняшний день производственная мощность организации составляет 20 светофоров в месяц. Ожидается, что к концу 3-го квартала текущего года этот показатель удвоится.
Установлено 43 таких передвижных светофора в 8 областях Узбекистана, получен доход в размере 850 млн сумов.
Для этих «умных» светофоров создана интеллектуальная система через язык программирования Python, с помощью которой можно будет предотвращать пробки.