Yangilik 28.06.2022 435
Innovatsion rivojlanish vaziri o'rinbosari Butunjahon intellektual mulk tashkiloti vakillari bilan uchrashdi
Joriy yilning 28 iyun kuni innovatsion rivojlanish vaziri o'rinbosari Shahlo Turdiqulova boshchiligidagi delegatsiya Jeneva shahrida Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bosh direktori o'rinbosari Xasan Kleyb hamda Mintaqaviy va milliy rivojlanish sektori Habip Asan bilan uchrashdi.
Uchrashuv doirasida Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bosh direktori o'rinbosari Xasan Kleyb O'zbekiston hukumati tomonidan innovatsion ekotizmni yaratishga bo'lgan etiborni yuqori baholadi. Shu o'rinda, Butunjahon intellektual mulk tashkiloti kichik va o'rta biznes, yoshlar va xotin-qizlarni tashkilot tassarufidagi dasturlar doirasida qo'llab-quvvatlashga tayyor ekanligini ma'lum qildi.
Jumladan, “WIPO Academy” va “Summer School” dasturlari doirasida eksportyorlar, startapchilar va biznes vakillarga intellektual mulkni tijoratlashtirish va ijtimoiy-iqtisodiy muammolarning echimiga manzilli yo'naltirish borasida kerakli bilim va ko'nikmalarni rivojlantirish bo'yicha treninglar tashkil qilish, hamda ularni “WIPO IP Diagnostics” dasturi doirasida qo'llab-quvatlashga kelishib olindi.
Shu bilan birga, tomonlar Butunjahon intellektual mulk tashkiloti va O'zbekiston Respublikasi o'rtasida hamkorlik chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishga kelishib oldi. Delegatsiya vakillari Shveytsariyaning biotexnologiya va hayot haqidagi fanlar bo'yicha dunyoning yetakchi markazi — “Campus Biotech” faoliyati va u yerda olib borilayotgan tadqiqotlar bilan yaqindan tanishdi, deya xabar bermoqda Innovatsion rivojlanish vazirligi axborot xizmati.

The Deputy Minister of Innovative Development met with representatives of the World Intellectual Property Organization
On June 28 of this year, the delegation headed by the Deputy Minister of Innovative Development Shahlo Turdigulova met with the Deputy Director General of the World Intellectual Property Organization Hassan Kleib and Habip Asan of the Regional and National Development Sector in Geneva.
During the meeting, the Deputy General Director of the World Intellectual Property Organization, Hassan Kleib, highly appreciated the attention paid to the creation of an innovative ecosystem by the government of Uzbekistan. At this point, the World Intellectual Property Organization announced its readiness to support small and medium-sized businesses, youth and women within the framework of the organization's programs.
In particular, within the framework of the "WIPO Academy" and "Summer School" programs, organizing trainings for exporters, startups and business representatives on the development of the necessary knowledge and skills regarding the commercialization of intellectual property and the solution of socio-economic problems, as well as " Support was agreed to under the WIPO IP Diagnostics program.
At the same time, the parties agreed to develop a plan of measures for cooperation between the World Intellectual Property Organization and the Republic of Uzbekistan. The representatives of the delegation got to know the activities of "Campus Biotech", the world's leading center for biotechnology and life sciences of Switzerland, and the research conducted there, the information service of the Ministry of Innovative Development reports.