Yangilik 28.06.2022 435
Innovatsion rivojlanish vaziri o'rinbosari Butunjahon intellektual mulk tashkiloti vakillari bilan uchrashdi
Joriy yilning 28 iyun kuni innovatsion rivojlanish vaziri o'rinbosari Shahlo Turdiqulova boshchiligidagi delegatsiya Jeneva shahrida Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bosh direktori o'rinbosari Xasan Kleyb hamda Mintaqaviy va milliy rivojlanish sektori Habip Asan bilan uchrashdi.
Uchrashuv doirasida Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bosh direktori o'rinbosari Xasan Kleyb O'zbekiston hukumati tomonidan innovatsion ekotizmni yaratishga bo'lgan etiborni yuqori baholadi. Shu o'rinda, Butunjahon intellektual mulk tashkiloti kichik va o'rta biznes, yoshlar va xotin-qizlarni tashkilot tassarufidagi dasturlar doirasida qo'llab-quvvatlashga tayyor ekanligini ma'lum qildi.
Jumladan, “WIPO Academy” va “Summer School” dasturlari doirasida eksportyorlar, startapchilar va biznes vakillarga intellektual mulkni tijoratlashtirish va ijtimoiy-iqtisodiy muammolarning echimiga manzilli yo'naltirish borasida kerakli bilim va ko'nikmalarni rivojlantirish bo'yicha treninglar tashkil qilish, hamda ularni “WIPO IP Diagnostics” dasturi doirasida qo'llab-quvatlashga kelishib olindi.
Shu bilan birga, tomonlar Butunjahon intellektual mulk tashkiloti va O'zbekiston Respublikasi o'rtasida hamkorlik chora-tadbirlar rejasini ishlab chiqishga kelishib oldi. Delegatsiya vakillari Shveytsariyaning biotexnologiya va hayot haqidagi fanlar bo'yicha dunyoning yetakchi markazi — “Campus Biotech” faoliyati va u yerda olib borilayotgan tadqiqotlar bilan yaqindan tanishdi, deya xabar bermoqda Innovatsion rivojlanish vazirligi axborot xizmati.

Новости 28.06.2022 433
Замминистра инновационного развития встретился с представителями Всемирной организации интеллектуальной собственности
28 июня текущего года делегация во главе с заместителем министра инновационного развития Шахло Турдигуловой встретилась с заместителями Генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности Хасаном Клейбом и Хабипом Асаном Сектора регионального и национального развития в Женеве.
В ходе встречи заместитель генерального директора Всемирной организации интеллектуальной собственности Хасан Клейб высоко оценил внимание, уделяемое правительству Узбекистана созданию инновационной экосистемы. На данный момент Всемирная организация интеллектуальной собственности заявила о своей готовности поддержать малый и средний бизнес, молодежь и женщин в рамках программ организации.
В частности, в рамках программ «Академия ВОИС» и «Летняя школа» организация тренингов для экспортеров, стартапов и представителей бизнеса по развитию необходимых знаний и навыков в части коммерциализации интеллектуальной собственности и решения социально-экономических проблем, а также «Поддержка была согласована в рамках программы диагностики ИС ВОИС.
При этом стороны договорились разработать план мероприятий по сотрудничеству между Всемирной организацией интеллектуальной собственности и Республикой Узбекистан. Представители делегации ознакомились с деятельностью «Campus Biotech», ведущего мирового центра биотехнологий и наук о жизни Швейцарии, и проводимыми там исследованиями, сообщает информационная служба Министерства инновационного развития.