Yangilik 13.09.2022 191
ShHTga aʼzo davlat rahbarlari sammiti doirasida Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abduraxmonov hamda “Luye Invetment Group Co.,Ltd” kompaniyasining kompaniyasi rahbari oʻrtasida onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Unda Innovatsion rivojlanish vazirligi kompaniya bilan hamkorlikda 2023-2028-yillarda umumiy qiymati 100 mln. dollarga teng boʻlgan “Innovatsion vaksinalar markazi”ni tashkil etishi boʻyicha Memorandum imzolandi.
Shuningdek, uchrashuvda kompaniyaning rasmiy vakili Lyu Dyanbo Oʻzbekistonda Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan koronavirusga qarshi vaksina yaratish va ishlab chiqarish boʻyicha olib borayotgan ishlarga yuqori baho berdi.
“Innovatsion vaksinalar markazi” – Markaziy Osiyoda yagona toʻliq siklli biotexnologik ishlab chiqish korxonasi boʻlib, mahalliy va MDH mamlakatlari bozorini yuqori texnologik mahsulotlar bilan taʼminlash imkonini beradi.
Loyiha doirasida gepatit A, gepatit B, papilloma, qizamiq, qoqshol va boshqa kasalliklar viruslarini davolashda ishlatiladigan umumiy hajmi 2 mlrd. dollarga teng boʻlgan 10 xil vaksinani yiliga 200 million dozada ishlab chiqarish koʻzda tutilgan.
Ushbu toʻliq siklli biotexnologik ishlab chiqarish korxonasining ilmiy hajmdorligi va kelgusida yuqori malakali ilmiy mutaxassislar jalb qilinishini inobatga olib, “Innovatsion vaksinalar markazi"ni Toshkent viloyatida tashkil qilish taklif etilmoqda.

Новости 13.09.2022 191
В Узбекистане будет создан единственный в Центральной Азии «Инновационный центр по производству вакцин»
В рамках встречи подписан меморандум об организации Министерством инновационного развития совместно с компанией в 2023-2028 гг. «Инновационного центра по производству вакцин» стоимостью 100 млн долларов США.
Также на встрече официальный представитель компании Лю Дяньбо дал высокую оценку проводимой Министерством инновационного развития Узбекистана работе по созданию и производству вакцины против коронавирусной инфекции.
«Инновационный центр по производству вакцин» будет единственным биотехнологическим предприятием полного цикла в Центральной Азии, позволяющее поставлять на местный и рынок стран СНГ высокотехнологичную продукцию.
В рамках проекта предусмотрено производство 200 млн доз вакцин 10 видов против вирусов гепатита А, гепатита В, папилломы, кори, столбняка и других заболеваний на сумму 2 млрд долларов США в год.
С учетом наукоемкости данного биотехнологического производственного предприятия полного цикла и привлечения в будущем высококвалифицированных научных специалистов предлагается создать «Инновационный центр вакцин» в Ташкентской области.