Yangilik 13.09.2022 191
ShHTga aʼzo davlat rahbarlari sammiti doirasida Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abduraxmonov hamda “Luye Invetment Group Co.,Ltd” kompaniyasining kompaniyasi rahbari oʻrtasida onlayn uchrashuv boʻlib oʻtdi.
Unda Innovatsion rivojlanish vazirligi kompaniya bilan hamkorlikda 2023-2028-yillarda umumiy qiymati 100 mln. dollarga teng boʻlgan “Innovatsion vaksinalar markazi”ni tashkil etishi boʻyicha Memorandum imzolandi.
Shuningdek, uchrashuvda kompaniyaning rasmiy vakili Lyu Dyanbo Oʻzbekistonda Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan koronavirusga qarshi vaksina yaratish va ishlab chiqarish boʻyicha olib borayotgan ishlarga yuqori baho berdi.
“Innovatsion vaksinalar markazi” – Markaziy Osiyoda yagona toʻliq siklli biotexnologik ishlab chiqish korxonasi boʻlib, mahalliy va MDH mamlakatlari bozorini yuqori texnologik mahsulotlar bilan taʼminlash imkonini beradi.
Loyiha doirasida gepatit A, gepatit B, papilloma, qizamiq, qoqshol va boshqa kasalliklar viruslarini davolashda ishlatiladigan umumiy hajmi 2 mlrd. dollarga teng boʻlgan 10 xil vaksinani yiliga 200 million dozada ishlab chiqarish koʻzda tutilgan.
Ushbu toʻliq siklli biotexnologik ishlab chiqarish korxonasining ilmiy hajmdorligi va kelgusida yuqori malakali ilmiy mutaxassislar jalb qilinishini inobatga olib, “Innovatsion vaksinalar markazi"ni Toshkent viloyatida tashkil qilish taklif etilmoqda.

The only "Innovation Center for Vaccine production" in Central Asia will be created in Uzbekistan
During the meeting, a memorandum was signed on the organization by the Ministry of Innovative Development together with the company in 2023-2028 of an "Innovation Center for the production of vaccines" worth $ 100 million.
Also at the meeting, the official representative of the company Liu Dianbo praised the work carried out by the Ministry of Innovative Development of Uzbekistan on the creation and production of a vaccine against coronavirus infection.
The Innovation Center for the Production of Vaccines will be the only full-cycle biotechnological enterprise in Central Asia that allows supplying high-tech products to the local and CIS markets.
The project provides for the production of 200 million doses of 10 types of vaccines against hepatitis A, hepatitis B, papilloma, measles, tetanus and other diseases in the amount of 2 billion US dollars per year.
Taking into account the knowledge intensity of this full-cycle biotechnological production enterprise and the involvement of highly qualified scientific specialists in the future, it is proposed to create an "Innovative Vaccine Center" in the Tashkent region.