Yangilik 28.09.2022 538
29 sentyabr kuni  2022 yil uchun  Xalqaro Global innovatsion indeks reytingi natijalari e'lon qilindi. O'zbekiston Global innovatsion indeks reytingida o'tgan yilgidan 4 pog'ona yuqorilab, 132 davlat orasida 82-o'rinni egalladi.
Bu yilgi hisobot “Innovatsion rivojlanishning kelajagi”ga bag'ishlangan bo'lib, u innovatsiyalarning kelgusi o'n yillikda mehnat unumdorligi va jamiyatning farovonligiga ta'sirini baholaydi.
O'zbekiston 2015 yilda 141 ta davlat orasidan 122-o'rinni, uzoq tanaffusdan keyin, 2020 yilda 131 ta davlat orasida 29 pog'onaga yuqorilab, 93-o'rin bilan ushbu reytingga qaytgan edi.
Joriy yilda esa, bu reytingda umumiy 4 pog'onaga ko'tarilib, “innovatsiyalarni joriy etish uchun mavjud resurslar va sharoitlar” (Innovation Input – Kirish indeksi) bo'yicha 7 pog'ona ko'tarilgani – 68-o'rin, “innovatsiyalarni joriy etishda erishilgan amaliy natijalar” (Innovation output – Chiqish indeksi) bo'yicha 9 pog'onaga yuqorilagani – 91-o'rin qayd etilmoqda.
Indeksda mamlakatlar 4 ta daromad guruhiga bo'lingan (yuqori daromad, yuqori o'rta daromad, quyi daromad va past daromad), O'zbekiston o'z guruhida (quyi o'rta daromad) 36 ta davlat ichida 10-o'rinni egallaydi.
Shuningdek, mamlakatimiz Markaziy va Janubiy Osiyo mamalakatlari orasida Xindiston va erondan keyin 3-o'rinni egalladi.
Markaziy va Janubiy Osiyo mamalakatlari orasida O'zbekiston institutlar, inson kapitali va tadqiqotlar, infratuzilma va ichki bozorning rivojlanish darajasi yo'nalishlarida etakchi o'rinlarni egallagan.
Reyting ma'lumotlariga ko'ra, O'zbekistonning dunyo miqyosida kuchli ko'rsatkichlari: “Ilm-fan va muhandislik sohasida bitiruvchilar soni” – 6-o'rin, “Kapitalni yalpi tarzda to'plash” – 6-o'rin, “Mehnat unumdorligini o'sishi” – 7-o'rin, “Tadbirkorlikni qo'llab-quvvatlash siyosati” – 22-o'rin, “Klasterlarning rivojlanganligi” – 27-o'rin.
Shuningdek, “Oliy ma'lumotli ayollarning ish bilan ta'minlanganligi” ko'rsatkichi bo'yicha mamlakatimiz ilk bor 56-o'rinni egalladi.
Global innovatsion indeks (The Global Innovation Index) – AQShning Kornel universiteti, Frantsiyaning Insead biznes maktabi va Butunjahon intellektual mulk tashkiloti bilan hamkorlikda ishlab chiqilgan davlatlarning innovatsion rivojlanishi darajasini baholovchi tadqiqotdir.
Global innovatsion indeks 81 ta ko'rsatkichdan iborat bo'lib, iqtisodiy rivojlanishning turli darajalarida bo'lgan mamlakatlarning innovatsion rivojlanishini tavsiflaydi. Mazkur indeks ikki guruh ko'rsatkichlarining o'rtacha qiymatidan kelib chiqib hisoblanadi. Birinchi guruhga innovatsiyalarni joriy etish uchun mavjud resurslar va sharoitlar (Innovation Input) – institutlar, inson kapitali va tadqiqotlar, infratuzilma, ichki bozor va biznesning rivojlanish darajasi kiradi. Ikkinchi guruh esa innovatsiyalarni joriy etishda erishilgan amaliy natijalar (Innovation Output) – texnologiyalar va bilimlar iqtisodiyotining rivojlanishi hamda ijodiy faoliyat natijalarini o'z ichiga oladi.
Respublikada innovatsion rivojlanishni jadallashtirish, iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida innovatsiyalar va texnologiyalarni keng tatbiq qilish, inson kapitalini, ilm-fan va innovatsiya sohalarini rivojlantirish maqsadida 2022–2026 yillarda O'zbekiston Respublikasining innovatsion rivojlanish strategiyasi qabul qilingan. Bunda 2026 yilga kelib mamlakatimiz Global innovatsion indeks reytingi bo'yicha jahonning 56 ta ilg'or mamlakati qatoriga kirishiga erishishni bosh maqsad qilib berilgan.

Новости 28.09.2022 527
29 сентября объявлены результаты рейтинга Глобального индекса инноваций за 2022 год. Узбекистан занял 82-е место среди 132 стран в рейтинге ГИИ, поднявшись на 4 позиции по сравнению с прошлым годом.
Отчет текущего года посвящен теме «Будущее инновационного развития», в которой оценивается влияние инноваций на производительность и благосостояние общества в течение следующего десятилетия.
В 2015 году Узбекистан занимал 122-место среди 141 страны, после длительного перерыва, в 2020 году вернулся в рейтинг, поднявшись на 29 позиций среди 131 страны и заняв 93-место.
В этом году Узбекистан поднялся на 4 позиции, а по субиндексу «затраты на инновации» (Innovation Input) - на 7 позиций, заняв 68-место, в субиндексе “результаты инноваций” (Innovation output) поднялся на 9 позиций, заняв 91-место. В рейтинге текущего года Узбекистан занял 10-е место среди стран группы с доходом ниже среднего и 3-е место среди стран Центральной и Южной Азии после Ирана и Индии. Среди стран Центральной и Южной Азии Узбекистан занимает лидирующие позиции по таким индексам, как институты, человеческий капитал и исследования, инфраструктура, уровень развития внутреннего рынка.
По данным рейтинга сильные показатели Узбекистана на мировом уровне в следующих индикаторах: «Число выпускников в области науки и техники» - 6-е место, «Валовое накопление основного капитала» - 6-е место, «Рост производительности труда» - 7-е место, «Политика поддержки предпринимательства» - 22-е место, «Развитие кластеров» - 27-е место.
Глобальный инновационный индекс (The Global Innovation Index) — это исследование, оценивающее уровень инновационного развития стран, разработанное в сотрудничестве с Корнельским университетом США, французской школой бизнеса Insead и Всемирной организацией интеллектуальной собственности.
Глобальный индекс инноваций состоит из 81 индикатора и характеризует инновационное развитие стран, находящихся на разных уровнях экономического развития. Этот индекс рассчитывается на основе среднего значения показателей двух групп. В первую группу входят имеющиеся ресурсы и условия для внедрения инноваций (Innovation Input) - институты, человеческий капитал и исследования, инфраструктура, внутренний рынок и уровень развития бизнеса. Ко второй группе относятся практические результаты, достигнутые при внедрении инноваций (Innovation Output) - развитие технологий и экономики знаний, а также результаты творческой деятельности.
Стратегия инновационного развития Республики Узбекистан на 2022-2026 годы принята в целях ускорения инновационного развития в республике, широкого внедрения инноваций и технологий во все отрасли экономики, развития человеческого капитала, науки и инноваций. Главная цель – вхождение к 2026 году нашей страны в 56 передовых стран мира по рейтингу Глобального индекса инноваций.