Yangilik 19.10.2022 410
“InnoWeek.uz-2022” Xalqaro innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasida “Fan va innovatsiyalar xalqaro ilmiy forumi" oʻtkazildi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan oʻtkazilayotgan “InnoWeek.Uz-2022” innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasida 20-oktyabr kuni “Fan va innovatsiyalar xalqaro ilmiy forumi” oʻtkazildi.
Tadbirni Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov ochib berdi va kirish nutqida, hozirgi kunda ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik jihatdan yangilash jarayonlariga ilmiy-amaliy tadqiqotlar natijalarini va nou-xau ishlanmalarni keng joriy etish, ushbu yoʻnalishda ilmiy muassasalar va real iqtisodiyot tarmoqlari korxonalari oʻrtasida yaqin hamkorlikni oʻrnatish mamlakatni jadal innovatsion rivojlantirishning muhim omili hisoblanadi deb taʼkidladi.  Shuningdek, ilm-fan, tadqiqot va ishlanmalar boʻyicha mamlakatning innovatsion rivojlanish yoʻlida amalga oshirilayotgan amaliy jarayonlar va innovatsiyalarni ragʻbatlantirish boʻyicha muhokamalar olib borish, hamkorlik ishlarini mustahkamlash boʻyichaamalga oshirilayotgan ishlarga toʻxtalib oʻtdi. Soʻnggi yillar davomida amalga oshirilgan islohatlar natijasida respublikada iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada, shu jumladan qishloq xoʻjaligi, energetika, qurilish, taʼlim, sogʻliqni saqlashda innovatsion va texnologik rivojlanishni taʼminlash va ragʻbatlantirish borasida katta yutuqlarga erishildi. Xususan, respublikamiz 80 tadan ortiq indikator boʻyicha baholanadigan Global innovatsion indeksi reytingida 2015-yilga nisbatan 40 ta pogʻonaga, oʻtgan yilga nisbatan 4 ta pogʻonaga koʻtarilib, 2022-yilda 82-oʻrinni egalladi.Shuningdek, soʻnggi 5 yilda ilm-fan va innovatsiya sohalariga davlat byudjetidan ajratiladigan yillik mablagʻlar hajmi 3 baravarga oshirildi va 1,5 trillion soʻmga yetkazildi; yosh olimlar 6,5 ming nafar boʻlgan boʻlsa, 2022-yilga kelib ularning soni 10,8 ming nafarni tashkil etdi, yaʼni 1,5 baravarga oʻsdi; innovatsion faoliyatni moliyalashtirish boʻyicha maxsus institutlar, innovatsion jamgʻarmalar va venchur tashkilotlar soni 28 taga yetkazildi.Forum davomida ilm-fan, tadqiqot va ishlanmalar boʻyicha mamlakatning innovatsion rivojlanish yoʻlida amalga oshirilayotgan amaliy jarayonlar va innovatsiyalarni ragʻbatlantirish boʻyicha muhokamalar olib borildi.Forumda  Shveysariyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi maslahatchisi Aleksandr Sherer,Qirol Abdullax nomidagi fan va texnologiya universiteti Prezidenti, professor Chan Toni Fan Cheong, Belorussiya Milliy Fanlar akademiyasi matematika, informatika va fizika boʻlimi akademik kotibi, i.f.d. Shumilin Aleksandr Gennadyevich,  Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminister Universiteti rektori Mirkasimov Baxrom Ravshanovich, Oʻzbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxoʻjalar ishtirok etishdi.
Forum doirasida  zamonaviy globallashuv, raqamli iqtisodiyot hamda yangi Oʻzbekiston qurish sharoitida rivojlangan mamlakatlar tajribasida innovatsion faoliyatni tashkil qilish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha xalqaro tajribani oʻrganish masalasi muhokama qilindi.

"International Scientific Forum of Science and Innovations" was held as part of "InnoWeek.uz-2022" International Week of Innovative Ideas
The "International Scientific Forum of Science and Innovations" was held on October 20 as part of the "InnoWeek.Uz-2022" week of innovative ideas held by the Ministry of Innovative Development.The event was opened by the Minister of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, Ibrahim Abdurahmanov, and in his opening speech, he said that the results of scientific and practical research and know-how developments are currently widely introduced in the processes of production modernization, technical and technological renewal, scientific institutions and enterprises of real economy sectors in this direction. He emphasized that the establishment of close cooperation between Also, he touched upon the practical processes of science, research and development in the country's innovative development, discussions on stimulating innovations, strengthening of cooperation. As a result of the reforms carried out in recent years, great progress has been made in the republic in terms of ensuring and stimulating innovative and technological development in economic sectors and the social sphere, including agriculture, energy, construction, education, and health care. In particular, in the ranking of the Global Innovation Index, which is evaluated by more than 80 indicators, our republic has risen by 40 places compared to 2015 and by 4 places compared to the previous year, taking 82nd place in 2022. Also, in the last 5 years, the state budget has been allocated to the fields of science and innovation. the volume of allocated annual funds increased 3 times and reached 1.5 trillion soums; while there were 6.5 thousand young scientists, by 2022 their number was 10.8 thousand, that is, it increased by 1.5 times; the number of special institutions, innovative funds and venture organizations for financing innovative activities was increased to 28. During the forum, discussions were held on the practical processes of science, research and development for the country's innovative development and the promotion of innovations. Alexander Scherer, advisor of the Swiss Embassy in Uzbekistan , President of the King Abdullah University of Science and Technology, Professor Chan Tony Fan Cheong, academic secretary of the Department of Mathematics, Informatics and Physics of the National Academy of Sciences of Belarus, i.f.d. Shumilin Alexander Gennadyevich, rector of the International Westminister University in Tashkent Mirkasimov Bakhrom Ravshanovich, rector of the University of Journalism and Mass Communications of Uzbekistan Sherzodkhan Kudrathojalar took part.
Within the framework of the forum, the issue of studying the international experience of organizing and supporting innovative activities in the context of modern globalization, digital economy and the experience of developed countries in building a new Uzbekistan was discussed.