Yangilik 19.10.2022 410
“InnoWeek.uz-2022” Xalqaro innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasida “Fan va innovatsiyalar xalqaro ilmiy forumi" oʻtkazildi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan oʻtkazilayotgan “InnoWeek.Uz-2022” innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasida 20-oktyabr kuni “Fan va innovatsiyalar xalqaro ilmiy forumi” oʻtkazildi.
Tadbirni Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov ochib berdi va kirish nutqida, hozirgi kunda ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish, texnik va texnologik jihatdan yangilash jarayonlariga ilmiy-amaliy tadqiqotlar natijalarini va nou-xau ishlanmalarni keng joriy etish, ushbu yoʻnalishda ilmiy muassasalar va real iqtisodiyot tarmoqlari korxonalari oʻrtasida yaqin hamkorlikni oʻrnatish mamlakatni jadal innovatsion rivojlantirishning muhim omili hisoblanadi deb taʼkidladi.  Shuningdek, ilm-fan, tadqiqot va ishlanmalar boʻyicha mamlakatning innovatsion rivojlanish yoʻlida amalga oshirilayotgan amaliy jarayonlar va innovatsiyalarni ragʻbatlantirish boʻyicha muhokamalar olib borish, hamkorlik ishlarini mustahkamlash boʻyichaamalga oshirilayotgan ishlarga toʻxtalib oʻtdi. Soʻnggi yillar davomida amalga oshirilgan islohatlar natijasida respublikada iqtisodiyot tarmoqlari va ijtimoiy sohada, shu jumladan qishloq xoʻjaligi, energetika, qurilish, taʼlim, sogʻliqni saqlashda innovatsion va texnologik rivojlanishni taʼminlash va ragʻbatlantirish borasida katta yutuqlarga erishildi. Xususan, respublikamiz 80 tadan ortiq indikator boʻyicha baholanadigan Global innovatsion indeksi reytingida 2015-yilga nisbatan 40 ta pogʻonaga, oʻtgan yilga nisbatan 4 ta pogʻonaga koʻtarilib, 2022-yilda 82-oʻrinni egalladi.Shuningdek, soʻnggi 5 yilda ilm-fan va innovatsiya sohalariga davlat byudjetidan ajratiladigan yillik mablagʻlar hajmi 3 baravarga oshirildi va 1,5 trillion soʻmga yetkazildi; yosh olimlar 6,5 ming nafar boʻlgan boʻlsa, 2022-yilga kelib ularning soni 10,8 ming nafarni tashkil etdi, yaʼni 1,5 baravarga oʻsdi; innovatsion faoliyatni moliyalashtirish boʻyicha maxsus institutlar, innovatsion jamgʻarmalar va venchur tashkilotlar soni 28 taga yetkazildi.Forum davomida ilm-fan, tadqiqot va ishlanmalar boʻyicha mamlakatning innovatsion rivojlanish yoʻlida amalga oshirilayotgan amaliy jarayonlar va innovatsiyalarni ragʻbatlantirish boʻyicha muhokamalar olib borildi.Forumda  Shveysariyaning Oʻzbekistondagi elchixonasi maslahatchisi Aleksandr Sherer,Qirol Abdullax nomidagi fan va texnologiya universiteti Prezidenti, professor Chan Toni Fan Cheong, Belorussiya Milliy Fanlar akademiyasi matematika, informatika va fizika boʻlimi akademik kotibi, i.f.d. Shumilin Aleksandr Gennadyevich,  Toshkent shahridagi Xalqaro Vestminister Universiteti rektori Mirkasimov Baxrom Ravshanovich, Oʻzbekiston jurnalistika va ommaviy kommunikatsiyalar universiteti rektori Sherzodxon Qudratxoʻjalar ishtirok etishdi.
Forum doirasida  zamonaviy globallashuv, raqamli iqtisodiyot hamda yangi Oʻzbekiston qurish sharoitida rivojlangan mamlakatlar tajribasida innovatsion faoliyatni tashkil qilish va qoʻllab-quvvatlash boʻyicha xalqaro tajribani oʻrganish masalasi muhokama qilindi.

Новости 19.10.2022 410
«Международный научный форум науки и инноваций» прошел в рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek.uz-2022»
20 октября в рамках недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2022», проводимой Министерством инновационного развития, состоялся «Международный научный форум науки и инноваций».Мероприятие открыл министр инновационного развития Республики Узбекистан Ибрагим Абдурахманов, который во вступительном слове сказал, что в настоящее время в процессы модернизации производства широко внедряются результаты научно-практических исследований и ноу-хау. , техническое и технологическое обновление, научные учреждения и предприятия реальных секторов экономики в этом направлении.Он подчеркнул, что установление тесного сотрудничества между Также он затронул практические процессы науки, исследований и разработок в инновационном развитии страны, дискуссии по вопросам стимулирования инноваций, укрепления сотрудничества. В результате реформ, проводимых в последние годы, в республике достигнут большой прогресс в обеспечении и стимулировании инновационно-технологического развития отраслей экономики и социальной сферы, в том числе сельского хозяйства, энергетики, строительства, образования, здравоохранения. . В частности, в рейтинге Глобального инновационного индекса, который оценивается более чем по 80 показателям, наша республика поднялась на 40 мест по сравнению с 2015 годом и на 4 места по сравнению с предыдущим годом, заняв в 2022 году 82 место. последние 5 лет из государственного бюджета выделяются направления науки и инноваций, объем выделяемых ежегодных средств увеличился в 3 раза и достиг 1,5 трлн сумов; при 6,5 тыс. молодых ученых к 2022 г. их число составило 10,8 тыс., т. е. увеличилось в 1,5 раза; количество специальных учреждений, инновационных фондов и венчурных организаций по финансированию инновационной деятельности увеличено до 28. В ходе форума состоялись обсуждения практических процессов науки, исследований и разработок для инновационного развития страны и продвижения инноваций Александр Шерер , советник Посольства Швейцарии в Узбекистане, президент Университета науки и технологий имени короля Абдуллы, профессор Чан Тони Фан Чеонг, ученый секретарь Отделения математики, информатики и физики НАН Беларуси, и.ф.д. Шумилин Александр Геннадьевич, ректор Международного Вестминстерского университета в Ташкенте Миркасимов Бахром Равшанович, ректор Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана Шерзодхан Кудраходжалар.
В рамках форума обсуждался вопрос изучения международного опыта организации и поддержки инновационной деятельности в условиях современной глобализации, цифровой экономики и опыта развитых стран в построении нового Узбекистана.