Yangilik 05.01.2023 344
Qarorga muvofiq, 2022/2023-oʻquv yilida oliy taʼlim muassasalarining bakalavriat taʼlim yoʻnalishlari, magistratura mutaxassisliklariga toʻlov-kontrakt jumladan, tabaqalashtirilgan toʻlov-kontrakt asosida talabalikka tavsiya etilgan abituriyentlar, oʻqishi koʻchirilgan (koʻchirib tiklangan) va qayta tiklangan talabalar oʻqishi uchun toʻlov haqini oʻtkazish hamda talabalar safiga qabul qilishni rasmiylashtirishning soʻnggi muddati 2023-yilning 20-yanvari etib belgilandi.
Shuningdek, qaror bilan 2022-yil 10-dekabrdan keyin kontraktini toʻlaganlarning toʻlovi ham inobatga olinadigan boʻldi.

The term of payment of contracts for studying at universities has been extended until January 20, 2023
Based on the relevant decision of the State Commission, the term of payment for contracts in higher educational institutions for applicants recommended to study on a fee-and-contract basis for bachelor's degree programs of higher educational institutions, master's degree specialties for the 2022/2023 academic year, as well as for students at differentiated rates who are transferring (restoring) and resuming their studies, has been extended until January 20, 2023.
According to the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, according to the decision, the payment made after December 10, 2022 will be taken into account.