Yangilik 28.02.2023 412
✅Joriy yilning 28-fevral kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri o‘rinbosari Shahlo Turdiqulova va Shveysariyaning “MA Group AG” kompaniyasi vakillari o‘rtasida uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar ilmiy faoliyat va xalqaro maʼlumotlar bazalariga oid masalalarni muhokama qildilar, shuningdek, MA Group AG kompaniyasining Oʻzbekiston ilmiy hamjamiyatining nashriyot faolligini oshirish boʻyicha takliflarni koʻrib chiqdilar. Kompaniya vakillari olimlar faoliyatini qo‘llab-quvvatlash maqsadida yaratilgan qulaylik va imkoniyatlar haqida ma’lumot berdilar.
Suhbat davomida World Scientific and Begell House ilmiy resurslaridagi foydalanish statistikasi bo’yicha muhokama bo’lib o’tdi. Shuningdek, mamlakatimiz oliy ta’lim muassasalarida akademik yozuvlar bo‘yicha ixtisoslashtirilgan markazlar tashkil etish, maqola yozish va yuqori impakt faktorli jurnallarda maqola chop etishga qadar jarayonlarni monitoring qilish va qo‘llab-quvvatlash imkoniyatlari ham muhokama qilindi. Uchrashuv yakunida tomonlar MA Group AG Oʻzbekiston universitetlari uchun ularning ilmiy va taʼlim faoliyati yoʻnalishlarini hisobga olgan holda maxsus  “Publishing service”ni ishlab chiqishga kelishishdi.

Новости 27.02.2023 443
28 февраля текущего года состоялась встреча между заместителем министра Высшего образования, науки и инноваций Шахло Турдикуловой и представителями Швейцарской компании MA Group AG.
Стороны обсудили вопросы по научной деятельности и международным базам, а также было рассмотрено предложение МА Group AG по работе повышения публикационной активности научного сообщества Узбекистана. Представители компании проинформировали об удобствах и возможностях, созданных для поддержки деятельности ученых.
В ходе беседы обсуждалась статистика использования научных ресурсов World Scientific и Begell House. Также обсуждались вопросы создания специализированных центров академического письма в высших учебных заведениях страны и возможности контроля и сопровождения процесса от написания статьи до публикации в журналах с высоким импакт-фактором. По итогам встречи, стороны пришли к выводу, что МА  Group AG разработает специальный кейс "Publishing service" для ВУЗов Узбекистана с учетом их направления их исследовательской и образовательной деятельности.