Yangilik 12.05.2023 223
“O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi uchun intellektual mulk boshqaruvi qo‘llanmasini ishlab chiqish”
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi hamda Jahon bankining “MUNIS” loyihasi bo‘yicha amalga oshirilayotgan “O‘zbekiston Respublikasi Oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi uchun intellektual mulk boshqaruvi qo‘llanmasini ishlab chiqish” loyihasi doirasida davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
Unda tizim tashkilotlari, manfaatdor idora va tashkilotlar, intellektual mulk markazi rahbarlari, ITM va OTMlarning ilmiy va innovatsion ishlar bo‘yicha mas’ullari va patent bo‘yicha mutaxassislar ishtirok etdi.
Mavzu yuzasidan intellektual mulk masalalari bo‘yicha xalqaro ekspert va Jahon banki maslahatchisi Yekaterina Runova ma’ruza qildi.
Loyihadan ko‘zlangan asosiy maqsad O‘zbekiston olim-tadqiqotchilari, oliy ta’lim va ilmiy tadqiqot muassasalarining patent faoliyatini oshirishga qaratilgan yondashuvlar, shuningdek, ilmiy natijalari sifatini oshirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlar ishlab chiqishdan iborat.
Loyiha doirasida intellektual mulk sohasini rivojlantirish bo‘yicha strategik rejalarni amalga oshirish samaradorligini o‘lchash imkoniyatiga ega tahliliy vositalarni taqdim etish va yuqori sifatli tadqiqot natijalariga, shu jumladan mahalliy va xalqaro patentlarni olishga qaratilgan ilmiy faoliyatni rivojlantirishning tegishli amaliyotlarini o‘rganish kabi ko‘nikmalar shakllantiriladi.

"Development of a guide on intellectual property management for the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan."
A roundtable discussion was held as part of the project "Development of a guide on intellectual property management for the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation of the Republic of Uzbekistan," implemented within the framework of the "MUNIS" project of the Ministry of Higher Education, Science, and Innovation and the World Bank.
The roundtable was attended by system organizations, relevant departments and agencies, heads of intellectual property centers, directors of scientific and innovation activities of ITMs and OTMs, and patent experts.
An international expert on intellectual property issues, consultant of the World Bank, Ekaterina Runova, delivered a presentation on this topic.The main goal of the project is to develop approaches aimed at increasing the patent activity of researchers, higher education institutions, and research institutions in Uzbekistan, as well as developing comprehensive measures to improve the quality of scientific results.
The main goal of the project is to develop approaches aimed at increasing the patent activity of researchers, higher education institutions, and research institutions in Uzbekistan, as well as developing comprehensive measures to improve the quality of scientific results.
Within the project, skills are acquired in providing analytical tools with the ability to measure the effectiveness of implementing strategic plans for intellectual property development and studying current practices in scientific research aimed at obtaining high-quality results, including local and international patents.