Yangilik 19.10.2023 97
Bugun, 20-oktabr kuni “InnoWeek.Uz-2023” xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida Bank-moliya akademiyasi, hamda Innovatsion rivojlanish agentligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi  hamkorligida “Ilmmetriya-O‘zbekiston Respublikasi miqyosida” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Seminar davomida Web of Science, Springer, Scopus kabi xalqaro hamda SLIB.UZ – milliy ilmiy elektron ma’lumotlar bazasidan qanday foydalanish haqida keng va yangi ma’lumotlar taqdim etildi. Mavzu yuzasidan ma’ruza qilgan Ilmmetriyani rivojlantirish va ilmiy rivojlanishni prognoz qilish departamenti boshlig‘i Diana Abdumuminova iqtiboslar indeksi, ilmiy jurnalning iqtiboslar indeksi, impakt-faktor, Hirsh indeksi va jurnallarning kvartillarga ajratilish ko‘rsatkichlarining mohiyati ochib berdi.
Shuningdek, ishtirokchilar seminar-trening davomida mualliflar tomonidan tayyorlangan ilmiy maqolalar matnini tahrirlash, ingliz tilidagi yozma matnni takomillashtirish, imlo va grammatik xatolarni bartaraf etish, belgilangan texnik talablarga moslashtirishga ko‘mak beruvchi bazalardan foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Seminar so‘ngida ishtirokchilar mavzu yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollar bo‘yicha atroflicha ma’lumot oldilar.

✅ A seminar-training was held on the topic "Science-on the scale of the Republic of Uzbekistan".
Today, on October 20, within the framework of the international innovative ideas week "InnoWeek.Uz-2023", a seminar-training on the topic "Science-on the scale of the Republic of Uzbekistan" will be held in cooperation with the Academy of Banking and Finance and the Scientific and Technical Information Center under the Agency for Innovative Development. was carried out.
University professors and researchers took part in the event. During the seminar, extensive and new information on how to use international and SLIB.UZ - national scientific electronic databases such as Web of Science, Springer, Scopus was presented. Diana Abdumuminova, the head of the Department of Scientific Development and Forecasting of Scientific Development, gave a speech on the topic and revealed the meaning of the index of citations, the index of citations of a scientific journal, the impact factor, the Hirsch index and indicators of the separation of journals into quartiles.
Also, during the seminar-training, the participants gained skills in editing the text of scientific articles prepared by the authors, improving the written text in English, eliminating spelling and grammatical errors, and using databases that help to adapt to the specified technical requirements.
At the end of the seminar, the participants received detailed information on the questions they were interested in.