Yangilik 19.10.2023 97
Bugun, 20-oktabr kuni “InnoWeek.Uz-2023” xalqaro innovatsion g‘oyalar haftaligi doirasida Bank-moliya akademiyasi, hamda Innovatsion rivojlanish agentligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi  hamkorligida “Ilmmetriya-O‘zbekiston Respublikasi miqyosida” mavzusida seminar-trening o‘tkazildi.
Tadbirda universitet professor-o‘qituvchilar va ilmiy tadqiqotchilar ishtirok etishdi. Seminar davomida Web of Science, Springer, Scopus kabi xalqaro hamda SLIB.UZ – milliy ilmiy elektron ma’lumotlar bazasidan qanday foydalanish haqida keng va yangi ma’lumotlar taqdim etildi. Mavzu yuzasidan ma’ruza qilgan Ilmmetriyani rivojlantirish va ilmiy rivojlanishni prognoz qilish departamenti boshlig‘i Diana Abdumuminova iqtiboslar indeksi, ilmiy jurnalning iqtiboslar indeksi, impakt-faktor, Hirsh indeksi va jurnallarning kvartillarga ajratilish ko‘rsatkichlarining mohiyati ochib berdi.
Shuningdek, ishtirokchilar seminar-trening davomida mualliflar tomonidan tayyorlangan ilmiy maqolalar matnini tahrirlash, ingliz tilidagi yozma matnni takomillashtirish, imlo va grammatik xatolarni bartaraf etish, belgilangan texnik talablarga moslashtirishga ko‘mak beruvchi bazalardan foydalanish bo‘yicha ko‘nikmalarga ega bo‘ldilar.
Seminar so‘ngida ishtirokchilar mavzu yuzasidan o‘zlarini qiziqtirgan savollar bo‘yicha atroflicha ma’lumot oldilar.

Новости 19.10.2023 94
Сегодня, 20 октября, в рамках международной недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2023» совместно с Академией пройдет семинар-тренинг на тему «Наука-в масштабах Республики Узбекистан». банковского дела и финансов и Центра научно-технической информации Агентства инновационного развития.
В мероприятии приняли участие преподаватели и исследователи университета. В ходе семинара была представлена ​​обширная и новая информация по использованию международных и SLIB.UZ – национальных научных электронных баз данных, таких как Web of Science, Springer, Scopus. Диана Абдумуминова, заведующая отделом научного развития и прогнозирования развития науки, выступила с докладом по теме и раскрыла значение индекса цитируемости, индекса цитируемости научного журнала, импакт-фактора, индекса Хирша и показатели разделения журналов на квартили.
Также в ходе семинара-тренинга участники получили навыки редактирования текста научных статей, подготовленных авторами, улучшения письменного текста на английском языке, устранения орфографических и грамматических ошибок, использования баз данных, помогающих адаптироваться к заданным техническим требованиям.