Yangilik 01.08.2024 36
✅Joriy yilning 2-avgust kuni  Innovatsion rivojlanish agentligi huzuridagi Jahon bankining "O'zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish" (MUNIS) loyihasini amalga oshirish guruhi hamda Ilmiy-texnik axborot markazi Ilmmetriyani rivojlantirish va ilmiy rivojlanishni prognoz qilish departamenti xodimlari ishtirokida Qoraqalpog'iston Respublikasida "Pivot-RP" platformasi  bo'yicha seminar-trening tashkil etildi.
Unda ilmiy-tadqiqot institutlar hamda oliy ta'lim muassalari professor-o'qituvchilari, doktorantlar, ilmiy xodimlar hamda yosh olimlar ishtirok etishdi.
Seminar davomida Markaz xodimlari tomonidan "Pivot-RP" Xalqaro ilmiy grantlar platformasi imkoniyatlari bo'yicha ma'ruza qilishdi.

Seminar-training on "Pivot-RP" platform was organized
✅On August 2 of this year, the implementation team of the World Bank's "Modernization of the National Innovation System of Uzbekistan" (MUNIS) project under the Agency for Innovative Development and the employees of the Scientific and Technical Information Center Department of Scientific Development and Forecasting of Scientific Development in the Republic of Karakalpakstan Seminar-training on "Pivot-RP" platform was organized.
Professors and teachers of research institutes and higher education institutions, doctoral students, scientific staff and young scientists took part in it.
During the seminar, Center employees gave a lecture on the possibilities of the "Pivot-RP" International Scientific Grants Platform.
During the presentation, the participants received answers to the questions they were interested in.