Yangilik 17.07.2024 41
Toshkent shahar Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar boshqarmasi tomonidan 2023/2024-o‘quv yilida ta’lim muassasalari orasida o‘tkazilgan tanlov g‘oliblari aniqlandi.
Tanlov natijalariga ko‘ra, Muhammad al-Xorazmiy nomidagi Toshkent axborot texnologiyalari universiteti 2023/2024-o‘quv yilida "Eng kreativ matbuot xodimi" tanlovida g‘oliblikni qo‘lga kiritdi.

The winners of the competition held among educational institutions in the 2023/2024 academic year by the Higher Education, Science and Innovation Department of Tashkent city were determined.
The winners of the competition held among educational institutions in the academic year 2023/2024 by the Higher Education, Science and Innovation Department of Tashkent city were determined.
According to the results of the competition, the Tashkent University of Information Technologies named after Muhammad al-Khwarizmi won the "Most Creative Press Officer" competition in the 2023/2024 academic year.