Yangilik 14.10.2021 449
“English for Science” tinglovchilari uchun Erasmus+ grant loyihalari bo‘yicha seminar-trening bo‘lib o‘tdi
“Erasmus+ xaftaligi” doirasida O‘zbekistondagi Erasmus+ Milliy ofisi tomonidan grant loyihalarga hujjatlar topshirish bo‘yicha seminar-trening o‘tkazilidi.
O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tashabbusi bilan joriy yilning aprel oyidan “English for Science” loyihasi amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida Toshkent shahrida faoliyat yuritib kelayotgan ta’lim muassasalaridagi 200 nafarga yaqin professor-o‘qituvchilar, doktorant hamda tadqiqotchilar ilmiy maqolalarni xalqaro talablar asosida shakllantirish, ularni xalqaro tan olingan nufuzli ma’lumotlar bazalari ro‘yxatidagi jurnallarda e’lon qilish, shuningdek, xalqaro loyihalar yozish, xorijiy ilg‘or davlatlarning o‘quv grantlariga mustaqil ariza berishlari uchun ko‘nikmalar hosil qilishi ko‘zda tutilgan.
Tadbirda vazirlik huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi direktori Abdulaziz Abduvaliyev, O‘zbekistondagi Erasmus+ Milliy ofisi mas’ul xodimi Qudrat Kutlimuratov so‘zga chiqdi. Q. Kutlimuratov grant loyihalari mezonlari haqida batafsil ma’lumotlarni taqdim etar ekan, Erasmus+ doirasida e’lon qilingan 4 ta grant loyihasii (1- Erasmus Mundus Joint Masters; 2- Jean Monnet activities; 3- International credit mobility; 4- Capacity Building for Higher education) bo‘yicha tushuntirishlar berdi va mustaqil ariza topshirishga doir amaliy ko‘nikmalar bilan ulashdi.
– Oliy ta’lim va ilm-fanning kuchli raqobatbardosh tizimini yaratish O‘zbekiston uchun muhim yo‘nalishlardan biri hisoblanadi, – dedi Ilmiy-texnik axborot markazi direktori A.Abduvaliyev. –Davlatimiz tomonidan mamlakatimizni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishda ilm-fanning rolini kuchaytirishga alohida e’tibor qaratilayotgani ilg‘or innovatsion ishlanmalar va yuqori texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash, ilmiy-amaliy tadqiqotlarning raqobatbardoshligini mustahkamlashga xizmat qilmoqda. O‘z navbatida Innovatsion rivojlanish vazirligi bu jarayonda ilmiy tadqiqotlar, yuqori texnologiyalar va innovatsion ishlanmalar sifatini oshirish, ularning natijalarini iqtisodiyotga izchil joriy etishda ishtirok etmoqda.
Erasmus+ bu Yevropada ta’lim, o‘qitish, yoshlar va sportni qo‘llab -quvvatlash dasturidir. Uning taxminiy byudjeti 26,2 milliard yevroni tashkil etadi.
2021-2027 yillarga mo‘ljallangan dasturda ijtimoiy integratsiya, ekologiya va raqamli o‘tish, shuningdek, yoshlarning demokratik hayotga ishtiroki kabi yo‘nalishlarga katta e’tibor qaratilmoqda.

A seminar-training on Erasmus+ grant projects was held for "English for Science" listeners
As part of the "Erasmus+ Week", the Erasmus+ National Office in Uzbekistan held a seminar-training on submitting documents for grant projects.
On the initiative of the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, the "English for Science" project has been implemented since April of this year. Within the framework of the project, about 200 professors-teachers, doctoral students and researchers of educational institutions operating in the city of Tashkent will create scientific articles based on international requirements, publish them in journals on the list of internationally recognized authoritative databases, as well as It is intended to create skills for writing international projects and applying independently for educational grants from foreign advanced countries.
Abdulaziz Abduvaliyev, the director of the Scientific and Technical Information Center under the Ministry, Qudrat Kutlimuratov, the responsible officer of the Erasmus+ National Office in Uzbekistan, spoke at the event. Q. Kutlimuratov, presenting detailed information about the criteria of grant projects, 4 grant projects announced within Erasmus+ (1- Erasmus Mundus Joint Masters; 2- Jean Monnet activities; 3- International credit mobility; 4- Capacity Building for Higher education) and shared practical skills for self-application.
- Creating a strong competitive system of higher education and science is one of the important directions for Uzbekistan, - said A. Abduvaliyev, director of the Scientific and Technical Information Center. - The fact that our government pays special attention to strengthening the role of science in the socio-economic development of our country serves to support advanced innovative developments and high technologies, and to strengthen the competitiveness of scientific and practical research. In turn, the Ministry of Innovative Development participates in the process of improving the quality of scientific research, high technologies and innovative developments, and consistently introducing their results into the economy.
Erasmus+ is a program to support education, training, youth and sports in Europe. Its estimated budget is 26.2 billion euros.
In the program for 2021-2027, great attention is paid to directions such as social integration, ecology and digital transition, as well as the participation of young people in democratic life.
At the end of the seminar-training, the participants received answers to the questions they were interested in.