Yangilik 25.09.2025 7
“Buxoro-TalabaExpo2025” tadbiri doirasida “O‘zmilliybank” AJ tomonidan bank mahsulotlari hamda bitiruvchi talabalarning innovatsion va startap loyihalari taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
Buxoro davlat universitetida tashkil etilgan mazkur tadbirda “Kelajakka qadam” dasturi doirasida ishlab chiqilgan kredit mahsulotlari haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, biznes loyihalari moliyalashtirishga qabul qilingan bitiruvchi talabalarning taqdirlash marosimi ham o‘tkazildi.
Jumladan, Buxoro davlat pedagogika instituti talabasi Bahodirova Gullolaga 1 milliard so‘m, ushbu institutning yana bir talabasi Jamolova Gulmiraga 800 million so‘m, Buxoro davlat texnika universiteti talabasi Yusupova Jasminaga esa 50 million so‘mlik vaucher topshirildi.
Ushbu tashabbus xalqaro tajribaga hamohang tarzda amalga oshirilmoqda. Masalan, rivojlangan davlatlarda tijorat banklari va yirik kompaniyalar tomonidan talaba-startap loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash keng yo‘lga qo‘yilgan. Bunda yoshlarning g‘oyalari amaliyotda sinovdan o‘tkazilib, bozorga tezroq kirib borishiga sharoit yaratiladi.
O‘zbekistonda ham “Kelajakka qadam” dasturi doirasida talaba-yoshlarning innovatsion tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, ularning biznes g‘oyalarini moliyalashtirish va amaliyotga joriy etish borasida samarali mexanizmlar shakllantirilmoqda.
Tadbir Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, “O‘zmilliybank” AJ Buxoro viloyati bosh boshqarmasi hamda “Kelajakka qadam” markazi hamkorligida tashkil etildi.

Within the framework of the “Buxoro-TalabaExpo2025” event, Uzmilliybank JSC held presentations of banking products as well as graduating students’ innovative and startup projects.
At Bukhara State University, within the framework of the “Step into the Future” program, credit products developed to support graduates were presented. In addition, an award ceremony was held for graduating students whose business projects received funding.
In particular, Bakhodirova Gullola, a student of Bukhara State Pedagogical Institute, was awarded a voucher worth 1 billion soums; her fellow student Jamolova Gulmira received a voucher worth 800 million soums; and Yusupova Jasmina, a student of Bukhara State Technical University, was granted a voucher worth 50 million soums.
This initiative is being implemented in line with international practice. In developed countries, commercial banks and large companies widely support student startup projects, which enables young people’s ideas to be tested in practice and accelerates their entry into the market.
In Uzbekistan as well, under the “Step into the Future” program, effective mechanisms are being developed to support students’ innovative initiatives, finance their business ideas, and introduce them into practice.
The event was organized in cooperation with the Ministry of Higher Education, Science and Innovation, the Bukhara Regional Main Department of Uzmilliybank JSC, and the “Step into the Future” Center.