Yangilik 25.09.2025 7
“Buxoro-TalabaExpo2025” tadbiri doirasida “O‘zmilliybank” AJ tomonidan bank mahsulotlari hamda bitiruvchi talabalarning innovatsion va startap loyihalari taqdimotlari bo‘lib o‘tdi.
Buxoro davlat universitetida tashkil etilgan mazkur tadbirda “Kelajakka qadam” dasturi doirasida ishlab chiqilgan kredit mahsulotlari haqida ma’lumot berildi. Shuningdek, biznes loyihalari moliyalashtirishga qabul qilingan bitiruvchi talabalarning taqdirlash marosimi ham o‘tkazildi.
Jumladan, Buxoro davlat pedagogika instituti talabasi Bahodirova Gullolaga 1 milliard so‘m, ushbu institutning yana bir talabasi Jamolova Gulmiraga 800 million so‘m, Buxoro davlat texnika universiteti talabasi Yusupova Jasminaga esa 50 million so‘mlik vaucher topshirildi.
Ushbu tashabbus xalqaro tajribaga hamohang tarzda amalga oshirilmoqda. Masalan, rivojlangan davlatlarda tijorat banklari va yirik kompaniyalar tomonidan talaba-startap loyihalarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash keng yo‘lga qo‘yilgan. Bunda yoshlarning g‘oyalari amaliyotda sinovdan o‘tkazilib, bozorga tezroq kirib borishiga sharoit yaratiladi.
O‘zbekistonda ham “Kelajakka qadam” dasturi doirasida talaba-yoshlarning innovatsion tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, ularning biznes g‘oyalarini moliyalashtirish va amaliyotga joriy etish borasida samarali mexanizmlar shakllantirilmoqda.
Tadbir Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi, “O‘zmilliybank” AJ Buxoro viloyati bosh boshqarmasi hamda “Kelajakka qadam” markazi hamkorligida tashkil etildi.

В рамках мероприятия «Buxoro-TalabaExpo2025» АО «Узнацбанк» провело презентации банковских продуктов, а также инновационных и стартап-проектов выпускников.
В Бухарском государственном университете в рамках программы «Шаг в будущее» были представлены кредитные продукты, разработанные для поддержки выпускников. Кроме того, состоялась церемония награждения студентов, чьи бизнес-проекты получили финансирование.
В частности, студентке Бухарского государственного педагогического института Баходировой Гуллоле был вручён ваучер на 1 миллиард сумов, её однокурснице Джамоловой Гулмире — на 800 миллионов сумов, а студентке Бухарского государственного технического университета Юсуповой Жасмине — на 50 миллионов сумов.
Данная инициатива реализуется в соответствии с международной практикой. В развитых странах коммерческие банки и крупные компании широко поддерживают студенческие стартап-проекты, что позволяет проверить идеи молодежи на практике и ускорить их выход на рынок.
В Узбекистане также в рамках программы «Шаг в будущее» формируются эффективные механизмы поддержки инновационных инициатив студентов, финансирования их бизнес-идей и внедрения в практику.
Мероприятие было организовано при сотрудничестве Министерства высшего образования, науки и инноваций, Бухарского главного управления АО «Узнацбанк» и Центра «Шаг в будущее».