Yangilik 21.10.2021 224
22-oktyabr kuni Xalqaro media xolda “Sifatli taʼlim – inson kapitaliga sarmoya” mavzusidagi munozara boʻlib oʻtdi. Davra suhbati shaklida tashkil etilgan mazkur tadbirda Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Maktabgacha taʼlim vaziri Aggripina Shin, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov, Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Usmon Sharifxoʻjayev, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti Behzod Yoʻldoshev, Prezident taʼlim muassasalari agentligi direktori Hilola Umarova ishtirok etdi.
Innovatsion rivojlanish vaziri I. Abdurahmonov, soʻnggi yillarda taʼlim va ilm-fan sohasida amalga oshirilgan islohotlar haqida gapirarkan, olimlar, yosh olimlar uchun grant mablagʻlari hajmining bir necha baravarga oshgani, ilmiy-tadqiqot muassasalarining laboratoriya uskunalari bilan jihozlanishiga katta eʼtibor berilayotgani, oliy taʼlimdan keyingi taʼlim uchun kvota oʻtgan yilga nisbatan ikki barobarga oshirilganini qayd etdi.
Bundan tashqari, 2019-2020-yillar davomida da 80 ta oliy taʼlim va ilmiy tashkilotlarning 231 nafar yosh olimlarini 21 ta xorijiy davlatlarga (AQSH, Rossiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Koreya, Xitoy va boshqalar) ilmiy stajirovkalarga yuborildi. Joriy yilning 9 oyi davomida 21 ta oliy taʼlim va ilmiy tashkilotlarning37 nafar yosh olimlarini 6 ta xorijiy davlatlarga 1,9 mlrd. soʻm mablagʻ hisobiga (AQSH, Rossiya, Buyuk Britaniya, Belarusiya, Latviya va Turkiya) ilmiy stajirovkalarga yuborildi.
Oliy taʼlimdan keyingi taʼlim uchun 2022-yilda jami 4100 ta (bu 2021-yilga nisbatan 2 barobarga ortgan) kvota ajratilgan taʼlim tizimi uchun esa jami 2 276 ta, shundan, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligiga 2 247 ta, Xalq taʼlim vazirligiga 14 ta, Maktabgacha taʼlim vazirligiga 15 ta kvota ajratildi.
Ilmiy va taʼlim tashkilotlarida ilmiy va ilmiy pedagogik kadrlar yetishmovchiligining oldini olish hamda yangi ochilgan OTVlarning ilmiy salohiyatini oshirish uchun 2021-yilda maqsadli doktoranturaga qabul yoʻlga qoʻyildi. 2022-yilda 298 ta shundan, taʼlim tizimi uchun 266 ta (DSc - 12 ta, PhD - 254 ta) kvota ajratilgan boʻlib, bu jami maqsadli doktoranturaga ajratilgan kvotaning 89,2 foizini tashkil etadi.
Oliy taʼlimdan keyingi taʼlim faoliyatini yanada takomillashtirish maqsadida stajyor-tadqiqotchilik tashkil etildi. Stajyor-tadqiqotchilik instituti oliy taʼlimdan keyingi taʼlim institutiga tayyorgarlik bosqichi hisoblanadi. 2022-yil uchun stajyor-tadqiqotchilikka 500 ta, shundan, taʼlim yoʻnalishidagi vazirliklar huzuridagi taʼlim va ilmiy tashkilotlari uchun 318 ta kvota ajratilgan boʻlib, bu jami maqsadli doktoranturaga ajratilgan kvotaning 63,6 foizini tashkil etadi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan oliy taʼlim muassasa va filiallari rahbarlarining ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor va direktor oʻrinbosarlari faoliyati oʻrganildi. Rahbar oʻrinbosarlari faoliyatining oʻrganish 2 bosqichda test va suhbat asosida tashkil etilgan boʻlib, 104 ta oliy taʼlim muassasasidan jami 85 nafar rahbar oʻrinbosarlari faoliyati oʻrganildi. Oʻrganish natijalariga koʻra oliy taʼlim muassasalarining ilmiy va innovatsion faoliyati baholanadi hamda reytingi aniqlanadi. Oliy taʼlim muassasalarining ilmiy va innovatsion faoliyatini baholash boʻyicha oʻtkazilgan attestatsiya jarayonida yuqori ball olgan 10 nafar rahbar oʻrinbosarlari “Innovatsion gʻoyalar yetakchisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi.

Новости 21.10.2021 224
22 октября в Международном Медиа Холле прошла дискуссия на тему «Качественное образование – инвестиции в человеческий капитал» министр инновационного развития Ибрагим Абдурахманов, министр дошкольного образования Агрипина Шин, министр высшего и среднего специального образования Абдукадир Ташкулов, заместитель министра народного образования Усман Шарифходжаев, президент Академии наук Узбекистана Бехзод Ёлдашев, директор образовательной Агентство учреждений Хилола Умарова приняла участие в этом круглом столе.
Министр инновационного развития И.Абдурахмонов, рассказывая о реформах, проводимых в сфере образования и науки за последние годы, отметил, что в несколько раз увеличился объем грантов для ученых и молодых ученых, большое внимание уделяется оснащению научно-исследовательских учреждений с лабораторным оборудованием, послевузовское образование отметило, что квота увеличилась вдвое по сравнению с прошлым годом.
Кроме того, в течение 2019-2020 гг. 231 молодой ученый из 80 высших учебных заведений и научных организаций был направлен в 21 зарубежную страну (США, Россию, Великобританию, Германию, Корею, Китай и др.) для прохождения научной стажировки. За 9 месяцев текущего года 37 молодых ученых из 21 вуза и научных организаций были направлены в 6 зарубежных стран на сумму 1,9 млрд долларов. Суммы направлялись на научные стажировки (США, Россия, Великобритания, Беларусь, Латвия и Турция).
В 2022 г. на послевузовское образование было выделено 4100 квот (увеличение вдвое по сравнению с 2021 г.), а по системе образования – 2276 квот, в том числе по Министерству высшего и среднего специального образования – 2247 квот, по Министерству народного образования, Министерству дошкольного образования выделено 15 квот.
В целях недопущения дефицита научных и научно-педагогических кадров в научных и образовательных организациях и повышения научного потенциала вновь открываемых образовательных учреждений в 2021 году начат прием в докторантуру. В 2022 году из них на систему образования выделено 298, 266 (доктор наук – 12, докторантура – ​​254) квот, что составляет 89,2% от общей плановой квоты докторантуры.
В целях дальнейшего совершенствования образовательной деятельности после получения высшего образования была создана должность стажера-исследователя. Интернатура – ​​это этап подготовки к поступлению в вузы. На 2022 год для стажеров-исследователей выделено 500 квот, из них для образовательных и научных организаций министерств образования выделено 318 квот, что составляет 63,6% от общей квоты, выделяемой на целевую докторантуру.
Деятельность проректоров и заместителей директоров по научной работе и инновациям руководителей вузов и филиалов изучала Мининновационного развития. Изучение деятельности заместителей руководителя было организовано в 2 этапа на основе тестирования и собеседования, и была изучена деятельность 85 заместителей руководителя из 104 высших учебных заведений. По результатам исследования оценивается научно-инновационная деятельность высших учебных заведений и определяется рейтинг. Нагрудным знаком «Лидер инновационных идей» награждены 10 заместителей руководителей, получившие высокие оценки в ходе аттестации по оценке научной и инновационной деятельности высших учебных заведений.
Также до конца года планируется направить 30 заместителей руководителя в город Казань Российской Федерации на 2 недели обучения.