Yangilik 21.10.2021 224
22-oktyabr kuni Xalqaro media xolda “Sifatli taʼlim – inson kapitaliga sarmoya” mavzusidagi munozara boʻlib oʻtdi. Davra suhbati shaklida tashkil etilgan mazkur tadbirda Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov, Maktabgacha taʼlim vaziri Aggripina Shin, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vaziri Abduqodir Toshqulov, Xalq taʼlimi vaziri oʻrinbosari Usmon Sharifxoʻjayev, Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi prezidenti Behzod Yoʻldoshev, Prezident taʼlim muassasalari agentligi direktori Hilola Umarova ishtirok etdi.
Innovatsion rivojlanish vaziri I. Abdurahmonov, soʻnggi yillarda taʼlim va ilm-fan sohasida amalga oshirilgan islohotlar haqida gapirarkan, olimlar, yosh olimlar uchun grant mablagʻlari hajmining bir necha baravarga oshgani, ilmiy-tadqiqot muassasalarining laboratoriya uskunalari bilan jihozlanishiga katta eʼtibor berilayotgani, oliy taʼlimdan keyingi taʼlim uchun kvota oʻtgan yilga nisbatan ikki barobarga oshirilganini qayd etdi.
Bundan tashqari, 2019-2020-yillar davomida da 80 ta oliy taʼlim va ilmiy tashkilotlarning 231 nafar yosh olimlarini 21 ta xorijiy davlatlarga (AQSH, Rossiya, Buyuk Britaniya, Germaniya, Koreya, Xitoy va boshqalar) ilmiy stajirovkalarga yuborildi. Joriy yilning 9 oyi davomida 21 ta oliy taʼlim va ilmiy tashkilotlarning37 nafar yosh olimlarini 6 ta xorijiy davlatlarga 1,9 mlrd. soʻm mablagʻ hisobiga (AQSH, Rossiya, Buyuk Britaniya, Belarusiya, Latviya va Turkiya) ilmiy stajirovkalarga yuborildi.
Oliy taʼlimdan keyingi taʼlim uchun 2022-yilda jami 4100 ta (bu 2021-yilga nisbatan 2 barobarga ortgan) kvota ajratilgan taʼlim tizimi uchun esa jami 2 276 ta, shundan, Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligiga 2 247 ta, Xalq taʼlim vazirligiga 14 ta, Maktabgacha taʼlim vazirligiga 15 ta kvota ajratildi.
Ilmiy va taʼlim tashkilotlarida ilmiy va ilmiy pedagogik kadrlar yetishmovchiligining oldini olish hamda yangi ochilgan OTVlarning ilmiy salohiyatini oshirish uchun 2021-yilda maqsadli doktoranturaga qabul yoʻlga qoʻyildi. 2022-yilda 298 ta shundan, taʼlim tizimi uchun 266 ta (DSc - 12 ta, PhD - 254 ta) kvota ajratilgan boʻlib, bu jami maqsadli doktoranturaga ajratilgan kvotaning 89,2 foizini tashkil etadi.
Oliy taʼlimdan keyingi taʼlim faoliyatini yanada takomillashtirish maqsadida stajyor-tadqiqotchilik tashkil etildi. Stajyor-tadqiqotchilik instituti oliy taʼlimdan keyingi taʼlim institutiga tayyorgarlik bosqichi hisoblanadi. 2022-yil uchun stajyor-tadqiqotchilikka 500 ta, shundan, taʼlim yoʻnalishidagi vazirliklar huzuridagi taʼlim va ilmiy tashkilotlari uchun 318 ta kvota ajratilgan boʻlib, bu jami maqsadli doktoranturaga ajratilgan kvotaning 63,6 foizini tashkil etadi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan oliy taʼlim muassasa va filiallari rahbarlarining ilmiy ishlar va innovatsiyalar boʻyicha prorektor va direktor oʻrinbosarlari faoliyati oʻrganildi. Rahbar oʻrinbosarlari faoliyatining oʻrganish 2 bosqichda test va suhbat asosida tashkil etilgan boʻlib, 104 ta oliy taʼlim muassasasidan jami 85 nafar rahbar oʻrinbosarlari faoliyati oʻrganildi. Oʻrganish natijalariga koʻra oliy taʼlim muassasalarining ilmiy va innovatsion faoliyati baholanadi hamda reytingi aniqlanadi. Oliy taʼlim muassasalarining ilmiy va innovatsion faoliyatini baholash boʻyicha oʻtkazilgan attestatsiya jarayonida yuqori ball olgan 10 nafar rahbar oʻrinbosarlari “Innovatsion gʻoyalar yetakchisi” koʻkrak nishoni bilan taqdirlandi.

Quality education is investment in human capital
On October 22, a discussion on "Quality education - investment in human capital" was held at the International Media Hall. Minister of Innovative Development Ibrahim Abdurahmanov, Minister of Pre-school Education Aggripina Shin, Minister of Higher and Secondary Special Education Abduqadir Tashkulov, Deputy Minister of Public Education Usman Sharifkhojayev, President of the Academy of Sciences of Uzbekistan Behzod Yoldashev, Director of the Presidential Educational Institutions Agency Hilola Umarova participated in this roundtable event.
The Minister of Innovative Development I. Abdurahmonov, talking about the reforms implemented in the field of education and science in recent years, noted that the volume of grants for scientists and young scientists has increased several times, great attention is being paid to equipping research institutions with laboratory equipment, post-higher education noted that the quota has doubled compared to last year.
In addition, during 2019-2020, 231 young scientists from 80 higher education and scientific organizations were sent to 21 foreign countries (USA, Russia, Great Britain, Germany, Korea, China, etc.) for scientific internships. During 9 months of this year, 37 young scientists from 21 higher education and scientific organizations were sent to 6 foreign countries for 1.9 billion. Soums were sent to scientific internships (USA, Russia, Great Britain, Belarus, Latvia and Turkey).
In 2022, a total of 4,100 quotas were allocated for post-higher education (which doubled compared to 2021), and a total of 2,276 quotas for the education system, including 2,247 quotas for the Ministry of Higher and Secondary Special Education, 14 quotas for the Ministry of Public Education, 15 quotas were allocated to the Ministry of Preschool Education.
In order to prevent the shortage of scientific and scientific pedagogical personnel in scientific and educational organizations and to increase the scientific potential of newly opened educational institutions, admission to doctoral studies was launched in 2021. In 2022, 298 of them, 266 (DSc - 12, PhD - 254) quotas have been allocated for the educational system, which is 89.2% of the total target doctoral quota.
In order to further improve educational activities after higher education, an intern-researcher was established. Intern-research institute is a stage of preparation for post-higher education institute. For 2022, 500 quotas have been allocated for research interns, of which 318 quotas have been allocated for educational and scientific organizations under the ministries of education, which is 63.6% of the total quota allocated for targeted doctoral studies.
The activities of vice-rectors and deputy directors for scientific affairs and innovations of the heads of higher education institutions and branches were studied by the Ministry of Innovative Development. The study of the activities of deputy leaders was organized in 2 stages on the basis of test and interview, and the activities of 85 deputy leaders from 104 higher education institutions were studied. According to the results of the study, the scientific and innovative activities of higher education institutions are evaluated and the rating is determined. 10 deputy heads who received high marks during the attestation process for evaluating the scientific and innovative activities of higher education institutions were awarded the "Leader of Innovative Ideas" badge.
Also, by the end of the year, it is planned to send 30 deputy leaders to the city of Kazan of the Russian Federation for 2 weeks of training.
At the end of the event, the participants of the roundtable answered the questions of the media representatives.