Yangilik 17.10.2021 245
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi bilan Ural federal universiteti (UrFU) o'rtasida onlayn uchrashuv oʻtkazildi
Joriy yilning 18-oktyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi (Markaz) hamda Rossiya Federatsiyasining Birinchi Prezidenti B.N.Yelsin nomidagi Ural federal universiteti (UrFU) bilan hamkorlikda onlayn uchrashuv oʻtkazildi.
UrFUning ilmiy faoliyatini rivojlantirish va xalqaro muvofiqlashtirish boʻyicha loyihalar boʻlimi direktori muovini M.O.Guzikova universitetining ilmiy faoliyat yoʻnalishlari va ularni ilmiy-texnik axborotlar bilan qoʻllab-quvvatlash masalalari, shuningdek, xorijiy va Rossiya ilmiy nashrlarni tahlil qilish vositalari toʻgʻrisida maʼlumotlar berib oʻtdi. Suhbat davomida Markaz direktori A.A.Abduvaliyev, hamda markaz sektor mudiri I.Karimjonov Markazda xorijiy ilmiy bazalar boʻyicha amalga oshirilayotgan tahlillar tizimi va metodologiyasi toʻgʻrisida maʼlumot berishdi.
Muhokamalar soʻngida, UrFU universiteti “Ilmmetriya laboratoriyasi” ilmiy laboratoriya boshligʻi M.A.Akoyev Milliy ilmiy-texnik axborot tizimlarini ishlab chiqish,  eng yangi axborot-telekommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish orqali axborot resurslariga yuqori tezlikda kirish mexanizmlarini yaratish va qoʻllash boʻyicha, hamda, davlatlararo ilmiy-texnikaviy loyihalar va dasturlar doirasida ilmiy axborot taʼminoti va axborot-tahliliy koʻmak berish borasida kelishib olishdi.
Kelgusida UrFU tomomonidan davlatimizning ilmiy-texnik yoʻnalishlari rivoji yoʻlida axborot resurslarini shakllantirish va ulardan foydalanishni yoʻlga qoʻyish, shuningdek, ilmiy-texnik axborot sohasida kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish boʻyicha hamkorlik yoʻlga qoʻyilishiga kelishib olindi.

An online meeting was held between the Scientific and Technical Information Center under the Ministry of Innovative Development and the Ural Federal University (UrFU)
On October 18 of this year, an online meeting was held in cooperation with the Scientific and Technical Information Center (Center) under the Ministry of Innovative Development and the Ural Federal University (UrFU) named after the First President of the Russian Federation B.N. Yeltsin.
The deputy director of the department of projects for the development of scientific activity and international coordination of UrFU M. O. Guzikova gave information about the directions of scientific activity of the university and the issues of supporting them with scientific and technical information, as well as the means of analyzing foreign and Russian scientific publications. During the interview, the director of the Center, A.A. Abduvaliyev, and the head of the sector of the center, I.Karimjonov, gave information about the system and methodology of the analyzes carried out in the Center on foreign scientific bases.
At the end of the discussions, M.A. Akoyev, head of the scientific laboratory of the UrFU University "Ilmmetry Laboratory", developed national scientific and technical information systems, created and applied mechanisms for high-speed access to information resources using the latest information and telecommunication technologies, as well as interstate scientific and technical projects and agreed on providing scientific information and information-analytical support within the framework of the programs.
In the future, it was agreed that UrFU will cooperate on the formation and use of information resources for the development of scientific and technical directions of our country, as well as on the training of personnel in the field of scientific and technical information and improving their qualifications.