Yangilik 17.10.2021 245
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi bilan Ural federal universiteti (UrFU) o'rtasida onlayn uchrashuv oʻtkazildi
Joriy yilning 18-oktyabr kuni Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi (Markaz) hamda Rossiya Federatsiyasining Birinchi Prezidenti B.N.Yelsin nomidagi Ural federal universiteti (UrFU) bilan hamkorlikda onlayn uchrashuv oʻtkazildi.
UrFUning ilmiy faoliyatini rivojlantirish va xalqaro muvofiqlashtirish boʻyicha loyihalar boʻlimi direktori muovini M.O.Guzikova universitetining ilmiy faoliyat yoʻnalishlari va ularni ilmiy-texnik axborotlar bilan qoʻllab-quvvatlash masalalari, shuningdek, xorijiy va Rossiya ilmiy nashrlarni tahlil qilish vositalari toʻgʻrisida maʼlumotlar berib oʻtdi. Suhbat davomida Markaz direktori A.A.Abduvaliyev, hamda markaz sektor mudiri I.Karimjonov Markazda xorijiy ilmiy bazalar boʻyicha amalga oshirilayotgan tahlillar tizimi va metodologiyasi toʻgʻrisida maʼlumot berishdi.
Muhokamalar soʻngida, UrFU universiteti “Ilmmetriya laboratoriyasi” ilmiy laboratoriya boshligʻi M.A.Akoyev Milliy ilmiy-texnik axborot tizimlarini ishlab chiqish,  eng yangi axborot-telekommunikatsiya texnologiyalaridan foydalanish orqali axborot resurslariga yuqori tezlikda kirish mexanizmlarini yaratish va qoʻllash boʻyicha, hamda, davlatlararo ilmiy-texnikaviy loyihalar va dasturlar doirasida ilmiy axborot taʼminoti va axborot-tahliliy koʻmak berish borasida kelishib olishdi.
Kelgusida UrFU tomomonidan davlatimizning ilmiy-texnik yoʻnalishlari rivoji yoʻlida axborot resurslarini shakllantirish va ulardan foydalanishni yoʻlga qoʻyish, shuningdek, ilmiy-texnik axborot sohasida kadrlar tayyorlash va ularning malakasini oshirish boʻyicha hamkorlik yoʻlga qoʻyilishiga kelishib olindi.

Новости 17.10.2021 245
Состоялась онлайн-встреча между Центром научно-технической информации при Министерстве инновационного развития и Уральским федеральным университетом (УрФУ)
18 октября т.г. состоялась онлайн-встреча совместно с Научно-техническим информационным центром (Центром) при Министерстве инновационного развития и Уральским федеральным университетом (УрФУ) имени Первого Президента Российской Федерации Б. Н. Ельцина.
Заместитель директора отдела проектов развития научной деятельности и международной координации УрФУ М.О. Гузикова дала информацию о направлениях научной деятельности университета и вопросах обеспечения их научно-технической информацией, а также средствах анализ зарубежных и российских научных публикаций. В ходе интервью директор Центра А.А.Абдувалиев и заведующий сектором Центра И.Каримжонов дали информацию о системе и методике проводимых в Центре анализов на зарубежных научных базах.
По завершению дискуссий заведующий научной лабораторией Университета УрФУ «Илмметрическая лаборатория» Акоев М.А. разработал национальные научно-технические информационные системы, создал и применил механизмы высокоскоростного доступа к информационным ресурсам с использованием новейших информационных и телекоммуникационных технологий. технологий, а также межгосударственных научно-технических проектов и договорились об оказании научно-информационной и информационно-аналитической поддержки в рамках программ.
В дальнейшем было согласовано, что УрФУ будет сотрудничать по вопросам формирования и использования информационных ресурсов для развития научно-технических направлений нашей страны, а также по подготовке кадров в области научно-технической информации и совершенствованию их квалификации.