Yangilik 30.11.2021 602
Hozirgi kunda Oʻzbekistonda ilm-fan sohasi yuqori surʼatlarda rivojlanib bormoqda, bunga ilm-fanning ustuvor yoʻnalishlari boʻyicha olim-tadqiqotchilarning nashriyot faoliyati asos boʻlmoqda.
Shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan mamlakatimiz oliy taʼlim muassasalari va ilmiy-tadqiqot muassasalarini ilmiy nashrlarning xalqaro yetakchi maʼlumotlar bazalariga obuna boʻlishini taʼminlash boʻyicha qator chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Ulardan biri Springer Nature tomonidan nashr etilgan SpringerLink maʼlumotlar bazasidir.
Shu munosabat bilan joriy yilning 1-dekabr kuni vazirlik tomonidan “Springer Nature” kompaniyasining axborot resurslari vakili Aleksandrova Irina tomonidan “2020 va 2021-yillarda Oʻzbekiston ilmiy muassasalarining “Springer Nature” resurslaridan foydalanish toʻgʻrisida hisobot” mavzusida davra suhbati oʻtkazildi.
“Springer Nature” kompaniyasining Markaziy Osiyodagi mintaqaviy vakili Irina Alekseyevna oʻz nutqi davomida SpringerLink ilmiy maʼlumotlar bazasining potensial imkoniyatlarini ochib berdi, shuningdek, platformadan foydalanish imkoniyatiga ega universitetlar va ilmiy-tadqiqot institutlari tadqiqotchilarining undan foydalanganlik boʻyicha maʼlumotlarga eʼtibor qaratdi. Shu bilan birga, 2015-yildan 2021-yil noyabriga qadar link.springer.com platformasidagi “Springer Nature” kompaniyasining jurnallarida oʻzbekistonlik olimlar tomonidan eʼlon qilingan ilmiy maqolalar boʻyicha aytib oʻtildi.
Shuningdek, “I-EDU Group” mustaqil tadqiqot direktori Ulugʻbek Mirzalimov. Milliy tadqiqot bazasini takomillashtirish boʻyicha Ilmiy-texnik axborot markazi bilan hamkorlikda olib borilayotgan ishlar bilan tanishtirdi.
Mazkur seminar davomida oliy taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasasi xodimlari ishtirok etishdi. Seminar davomida ishtirokchilar tomonidan mavzuga oid savollar bilan murojaat qilib, kerakli javoblarni olishdi.
Maʼlumot uchun: Respublikamizdagi 105 ta oliy taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasalariga “ Springer Nature ” kompaniyasining elektron resurslaridan (2 000 dan ortiq imliy jurnallar, 4 000 000 dan ortiq maqolalar va labratoriya tadqiqotlarining 58 000 dan ortiq bayonnomalar) foydalanish imkoniyati yaratilgan. 2021-yilning yanvardan dekabr oyiga qadar oliy taʼlim va ilmiy tadqiqot muassasalari springer.com bazasi maʼlumotlaridan toʻliq foydalanish imkoniyatiga ega.

Новости 30.11.2021 576
В настоящее время в Узбекистане стремительно развивается область науки, в основе которой лежит издательская деятельность ученых-исследователей по приоритетным направлениям науки.
Также Министерством инновационного развития Республики Узбекистан реализуется ряд мер по обеспечению подписки высших учебных заведений и научно-исследовательских учреждений нашей страны на ведущие международные базы данных научных публикаций. Одна из них — база данных SpringerLink, опубликованная Springer Nature.
В связи с этим 1 декабря текущего года в Министерстве был проведен круглый стол на тему «Отчет об использовании ресурсов Springer Nature научных учреждений Узбекистана в 2020 и 2021 годах» Ириной Александровой, представителем информационных ресурсов Springer Nature. Компания.
Ирина Алексеевна, региональный представитель Springer Nature в Центральной Азии, в ходе своего выступления раскрыла потенциал научной базы данных SpringerLink, а также обратила внимание на информацию о ее использовании исследователями университетов и НИИ, имеющими доступ к платформе. При этом с 2015 года по ноябрь 2021 года научные статьи, опубликованные узбекскими учеными, упоминались в журналах компании Springer Nature на платформе link.springer.com.
Также Улугбек Мирзалимов, независимый директор по исследованиям «I-EDU Group». Он представил проводимую совместно с Центром научно-технической информации работу по совершенствованию национальной исследовательской базы.
В этом семинаре приняли участие сотрудники вуза и научно-исследовательского учреждения. В ходе семинара участники задавали вопросы по теме и получали необходимые ответы.
Для справки: 105 высших учебных и научно-исследовательских учреждений нашей республики имеют доступ к электронным ресурсам компании «Springer Nature» (более 2 000 научных журналов, более 4 000 000 статей и более 58 000 отчетов лабораторных исследований). С января по декабрь 2021 года высшие учебные заведения и научно-исследовательские учреждения имеют возможность в полной мере использовать информацию базы данных springer.com.