Yangilik 09.12.2021 211
Serbiyadagi “Suyuq daraxt” nomi bilan ataluvchi birinchi shahar fotobioreaktori  issiqxona gazlari chiqindilarini kamaytirish va havo sifatini yaxshilash uchun yechimlardan biri sifatida yo'lga qo'yildi.
Tizim olti yuz litr suvni oʻz ichiga oladi va karbonat angidridni hosil qiladi, hamda, fotosintez orqali sof kislorod olish uchun mikroalglardan foydalanadi.
Belgrad universiteti qoshidagi fanlararo tadqiqotlar instituti loyihasi mualliflaridan biri doktor Ivan Spasojevichning soʻzlariga koʻra, Mikroalglar ikkita 10 yoshli daraxtning yoki 200 kvadrat metrli maysazor maydonning oʻrnini bosadi. Tizim daraxtlar va oʻtlar singari fotosintez qiladi va karbonat angidridni yuzaga keltiradi.Mikroalglarning afzalligi shundaki, ular daraxtlardan 10-50-marta samaraliroq.
“Bizning maqsadimiz texnologi orqali oʻrmonlarni almashtirish emas, balki shaharning daraxt ekish imkoni boʻlmagan qismlarini toʻldirish uchun ushbu tizimdan foydalanishdir"-deydi Ivan Spasojevich.
Belgrad yaqin atrofdagi ikkita yirik koʻmir elektr stansiyasi sababli Serbiyadagi eng ifloslangan toʻrtinchi shaharlardan biri.
IQAir World Air Quality Report maʼlumotlariga koʻra, 2019-yilda Serbiya havoning oʻrtacha ifloslanish darajasi PM 2,5 boʻlgan Yevropaning eng ifloslangan mamlakatlari reytingida beshinchi oʻrinni egallagan.
2019-yil dekabr oyida chop etilgan yana bir hisobot ham mamlakatni koʻproq nazorat ostiga olishga sabab boʻldi, chunki olimlar Serbiyada Yevropada aholi jon boshiga ifloslanishdan oʻlim darajasi eng yuqori 100 000 kishiga 175 koʻrsatkichlarni koʻrsatgan.
Shuningdek, mutaxassislarning soʻzlariga koʻra, Serbiya va Bolqon yarim orolining boshqa qismlarida ifloslanish shunchalik dahshatliki, uni ayniqsa kuz va qishda koʻrish, hidlash va hatto tatib koʻrish mumkin.

Новости 09.12.2021 209
Первый городской фотобиореактор в Сербии под названием «Жидкое дерево» был запущен как одно из решений по сокращению выбросов парниковых газов и улучшению качества воздуха.
Система содержит шестьсот литров воды, производит углекислый газ и использует микроводоросли для получения чистого кислорода посредством фотосинтеза.
По словам доктора Ивана Спасоевича, одного из авторов проекта Междисциплинарного научно-исследовательского института Белградского университета, микроводоросли могут заменить два 10-летних дерева или газон площадью 200 квадратных метров. Система фотосинтезирует и производит углекислый газ так же, как деревья и травы.Преимущество микроводорослей в том, что они в 10-50 раз эффективнее деревьев.
«Наша цель — не заменить леса с помощью технологий, а использовать эту систему для заполнения тех частей города, где невозможно посадить деревья», — говорит Иван Спасоевич.
Белград является одним из четвертых самых загрязненных городов Сербии из-за наличия поблизости двух крупных угольных электростанций.
Согласно отчету IQAir World Air Quality Report, в 2019 году Сербия заняла пятое место среди самых загрязненных стран Европы со средним уровнем загрязнения воздуха PM 2,5.
Другой отчет, опубликованный в декабре 2019 года, также привлек более пристальное внимание к стране, поскольку ученые обнаружили, что в Сербии самый высокий уровень смертности от загрязнения на душу населения в Европе — 175 на 100 000 человек.
Также, по мнению экспертов, загрязнение в Сербии и других частях Балкан настолько сильное, что его можно увидеть, понюхать и даже попробовать на вкус, особенно осенью и зимой.