Yangilik 30.11.2021 239
Tadbirda 11 ta fan yoʻnalishi kesimida Fanlar akademiyasi hamda 3 ta vazirlik, 1 ta qoʻmita tasarrufidagi 11 ta ilmiy-tadqiqot institutlari, 14 ta oliy taʼlim muassasasi, 6 ta ilmiy markazi tomonidan ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida moliyalashtirilgan umumiy qiymati 89,4 mlrd. soʻm boʻlgan 41 ta (22 ta amaliy, 14 ta innovatsion va 5 ta fundamental) loyihalar rahbarlariga sertifikatlar berildi. Ilmiy  loyihalar yakuniy natijalari qishloq xoʻjaligi sohasida agrotexnologiyalar, tibbiyot sohasida davolash texnologiyalari, farmakologiya va farmatsevtika yoʻnalishida dori vositalari va substansiyalar, texnik qurilmalar, tajriba-konstruktorlik namunalari, dasturiy mahsulotlar olishga qaratilgan.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ilmiy tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi talablariga muvofiq ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajariladigan fundamental, amaliy hamda innovatsion loyihalar tanlovi muntazam oʻtkazib kelinmoqda. Joriy yilda umumiy qiymati 296,0 mlrd. soʻm boʻlgan 260 ta tematik mavzu (63 ta innovatsion, 197 ta amaliy)lar eʼlon qilindi. Hozirda 13 ta fan yoʻnalishi boʻyicha umumiy qiymati 40,72 mlrd soʻm boʻlgan 33 ta tematik mavzular ( 21 ta amaliy, 12 ta innovatsion) uchun tanlovlar davom etmoqda.

Новости 30.11.2021 247
Общая стоимость финансирования в рамках государственных программ, связанных с научной деятельностью в рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek.Uz-2021», составляет 89,4 млрд сумов. Сертификатами награждены 41 руководитель проектов. Сертификаты ученым вручил министр инновационного развития, академик Ибрагим Абдурахманов.
На мероприятии Академия наук и 3 министерства, 11 НИИ в ведении 1 комитета, 14 вузов, 6 научных центров профинансировали на общую сумму 89,4 млрд сумов. Сертификатами награждены руководители 41 (22 практических, 14 инновационных и 5 фундаментальных) проектов. Конечные результаты научных проектов направлены на получение агротехнологий в области сельского хозяйства, лечебных технологий в области медицины, лекарственных средств и веществ в области фармакологии и фармацевтики, технических устройств, опытно-конструкторских образцов, программных продуктов.
Отбор фундаментальных, практических и инновационных проектов, осуществляемых в рамках государственных программ, связанных с научной деятельностью, в соответствии с требованиями государственного заказа на научно-исследовательские работы регулярно проводится Министерством инновационного развития. Общая стоимость этого года составляет 296,0 миллиардов сумов. Всего заявлено 260 тематических тем (63 инновационных, 197 практических). В настоящее время продолжаются конкурсы по 33 тематическим темам (21 практическая, 12 инновационных) на общую сумму 40,72 млрд сумов по 13 дисциплинам.