Yangilik 30.11.2021 239
Tadbirda 11 ta fan yoʻnalishi kesimida Fanlar akademiyasi hamda 3 ta vazirlik, 1 ta qoʻmita tasarrufidagi 11 ta ilmiy-tadqiqot institutlari, 14 ta oliy taʼlim muassasasi, 6 ta ilmiy markazi tomonidan ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida moliyalashtirilgan umumiy qiymati 89,4 mlrd. soʻm boʻlgan 41 ta (22 ta amaliy, 14 ta innovatsion va 5 ta fundamental) loyihalar rahbarlariga sertifikatlar berildi. Ilmiy  loyihalar yakuniy natijalari qishloq xoʻjaligi sohasida agrotexnologiyalar, tibbiyot sohasida davolash texnologiyalari, farmakologiya va farmatsevtika yoʻnalishida dori vositalari va substansiyalar, texnik qurilmalar, tajriba-konstruktorlik namunalari, dasturiy mahsulotlar olishga qaratilgan.
Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan ilmiy tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi talablariga muvofiq ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida bajariladigan fundamental, amaliy hamda innovatsion loyihalar tanlovi muntazam oʻtkazib kelinmoqda. Joriy yilda umumiy qiymati 296,0 mlrd. soʻm boʻlgan 260 ta tematik mavzu (63 ta innovatsion, 197 ta amaliy)lar eʼlon qilindi. Hozirda 13 ta fan yoʻnalishi boʻyicha umumiy qiymati 40,72 mlrd soʻm boʻlgan 33 ta tematik mavzular ( 21 ta amaliy, 12 ta innovatsion) uchun tanlovlar davom etmoqda.

Scientists were awarded grant certificates
The total cost of financing within the framework of the state programs related to scientific activity within the framework of the "InnoWeek.Uz-2021" International Week of Innovative Ideas is 89.4 billion soums. 41 project managers were awarded certificates. The certificates were presented to scientists by the Minister of Innovative Development, Academician Ibrahim Abdurahmanov.
At the event, the Academy of Sciences and 3 ministries, 11 research institutes under the jurisdiction of 1 committee, 14 higher education institutions, 6 scientific centers financed the total cost of 89.4 billion soums. 41 (22 practical, 14 innovative and 5 fundamental) project managers were awarded certificates. The final results of scientific projects are aimed at obtaining agrotechnologies in the field of agriculture, treatment technologies in the field of medicine, drugs and substances in the field of pharmacology and pharmaceuticals, technical devices, experimental design samples, and software products.
The selection of fundamental, practical and innovative projects carried out within the framework of state programs related to scientific activity in accordance with the requirements of the state order for scientific research works is regularly held by the Ministry of Innovative Development. The total value of this year is 296.0 billion soums. A total of 260 thematic topics (63 innovative, 197 practical) were announced. Currently, competitions for 33 thematic topics (21 practical, 12 innovative) with a total value of 40.72 billion soums are ongoing in 13 disciplines.