Yangilik 15.12.2021 147
Hozirda texnologiyalar shunchalik tez oʻzgaryaptiki, 2030-yilga borib dunyo butkul oʻzgarib ketishi mumkin degan taxminlar qilinmoqda. Aynan shuning uchun ham dunyodagi barcha rivojlangan va rivojlanayotgan mamlakatlar axborot texnologiyalari sohasiga katta eʼtibor qaratmoqda. Oʻzbekiston ham bundan istisno emas, yosh startap loyihalarni qoʻllab-quvvatlanmoqda, axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan kompaniyalarga katta imtiyozlar berilmoqda.
Jumladan, Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan qoʻllab-quvvatlab kelinayotgan startap loyihalaridan biri – toʻldirilgan reallikka asoslangan NazzAR mobil ilovasini yaratgan SmartChain IT kompaniyasidir. SmartChain 2018-yildan beri innovatsion texnologiyalar bilan shugʻullanib kelmoqda – toʻldirilgan reallik yoʻnalishida qator ishlarni amalga oshirmoqda. Smartfon orqali NazzAR belgisiga yoʻnaltirilganda mobil qurilma ekranida real obyektlarning 3D shakllari, video roliklari, foto suratlar jonlanadi. Yurtimizda bugungi kunda NazzAR mobil ilovasining imkoniyatlari turizm sohasida, ayniqsa muzeylarda keng qoʻllanilmoqda. Samarqand shahridagi “Goʻri Amir”, “Bibixonim” maqbaralari, Ulugʻbek rasadxonasi, “Afrosiyob” muzeyi, “Elmerosi” ilmiy kiyimlar teatri, Davlat madaniyat tarixi muzeyi, Oʻlkashunoslik muzeyi, Asrorxoʻja ansambli, Xiva shahridagi “Ichan qalʼa”, Samarqand shahridagi Registon maydoni, Buxoro shahrida “Ark” va “Mohi xossa” tarixiy madaniy meros obyektlari, Toshkent shahridagi Temuriylar tarixi Davlat muzeyi, Oʻzbekiston tarixi davlat muzeyi, Abdulla Qahhor, Sergey Borodin, Muxtor Ashrafiy uy-muzeylari va boshqa tarixiy maskanlarda mazkur mobil ilova orqali eksponatlar haqidagi maʼlumotlarni yanada qiziqarli shaklda sayyohlarga yetkazish imkoniyati yaratilgan.
Innovatsion rivojlanish vazirligi veb-sayti orqali vazirlik binosiga virtual sayohat, “InnoWeek-2021” Xalqaro innovatsion gʻoyalar haftaligi doirasidagi koʻrgazmaning virtual talqini ham aynan mazkur startap kompaniyasi faoliyati samarasidir. Bundan tashqari, Innovatsion rivojlanish vazirligi binosida ham koʻplab toʻldirilgan reallik elementlari qoʻllanilgan. Vazirlik binosiga kiraverishda  mehmonlarni virtual gidning kutib olishi, vazirlik binosidagi xonalar, laboratoriyalar haqida  NazzAR mobil ilovasi orqali maʼlumotlarga ega boʻlish va hokazolar.
SmartChain kompaniyasi oʻz mahsuloti bilan bozorga kirib kelarkan, kompaniyaning yosh, isteʼdodli mutaxassislari NazzAR platformasini yaratish va rivojlantirish bilan bir qatorda isteʼmolchilarga uning imkoniyatlarini tushuntirish, targʻib qilish bilan shugʻullanishiga toʻgʻri keldi.har bir yangi loyiha amalga oshirilarkan, isteʼmolchilarning NazzAR brendiga qiziqishi tobora oshib borar, unga talab kuchayardi.
Xalqaro koʻrgazmalarda ishtirok etish, yirik davlat idoralari bilan oʻzaro hamkorlik va IT-platformani rivojlantirish boʻyicha doimiy ishlar oʻz samarasini berdi – joriy 2021-yilda Islandiya kompaniyasi bilan hamkorlik yoʻlga qoʻyildi.
“Jamoamiz tomonidan xorijlik hamkorimiz uchun yangi, noyob mahsulot yaratildi va u UnoAR deb nomlandi. Mazkur toʻldiriligan reallik asosida ishlaydigan texnologiya SmartChainning eng yaxshi texnologik yechimlari va ishlanmalarini oʻzida mujassam etgan. Birinchi xorijiy mijozimiz elektronika sohasidagi yirik chakana sotuvchilardan biridir”, – deydi SmartChain IT kompaniyasi direktori Bobur Rahimov.
Oʻzbekistonda yaratilgan texnologiyaning xorijda tatbiq etilganiga bir necha oygina boʻldi, va yurtimiz startap kompaniyasi tomonidan yaratilgan mahsulot tobora ommalashmoqda. 2021-yilning 6-dekabr holatiga koʻra NazzAR platformasida qurilgan yechim Islandiyada yuklab olingan oʻz toifasidagi AppStore ilovalarining eng mashhur 10 taligi ichida 2-oʻrinni egalladi.
«Bu boshlanishi. Biz xalqaro maydonga endi qadam qoʻydik va yangi hamkorliklarga tayyormiz, – deydi SmartChain kompaniyasi rahbari.

Новости 15.12.2021 147
В настоящее время технологии меняются так быстро, что, по оценкам, к 2030 году мир может полностью измениться. Именно поэтому все развитые и развивающиеся страны мира уделяют большое внимание сфере информационных технологий. Узбекистан в этом не исключение, молодые стартап-проекты поддерживаются, компаниям, работающим в сфере информационных технологий, предоставляются большие льготы.
В частности, одним из стартап-проектов, поддержанных Мининновации, является ИТ-компания SmartChain, которая создала мобильное приложение NazzAR на основе дополненной реальности. SmartChain занимается инновационными технологиями с 2018 года — проводит большую работу в направлении дополненной реальности. Трехмерные формы реальных объектов, видеоклипов и фотографий оживают на экране мобильного устройства при наведении на иконку NazzAR через смартфон. В нашей стране сегодня возможности мобильного приложения NazzAR широко используются в сфере туризма, особенно в музеях. Мавзолеи «Гори Амир», «Бибиханим» в г. Самарканде, обсерватория Улугбека, музей «Афросиаб», театр научной одежды «Элмероси», Государственный музей истории культуры, Краеведческий музей, ансамбль Асрорходжа, «Замок Ичан» в г. Хива, Регистан Сквер в г. Самарканде, Объекты историко-культурного наследия «Арк» и «Мохи Хосса» в Бухаре, Государственный музей истории Тимуридов в Ташкенте, Государственный музей истории Узбекистана, Дома-музеи Абдуллы Каххора, Через это мобильное приложение можно найти Сергея Бородина, Мухтара Ашрафия и другие исторические места, которые можно интересно донести до туристов.
Виртуальный тур по зданию Министерства через сайт Министерства инновационного развития, виртуальная интерпретация выставки в рамках Международной недели инновационных идей «InnoWeek-2021» также является результатом деятельности этой стартап-компании. Кроме того, в здании Министерства инновационного развития использовано множество элементов дополненной реальности. Гостей может встретить виртуальный гид у входа в здание министерства, получить информацию о помещениях и лабораториях в здании министерства через мобильное приложение NazzAR и т.д.
Когда компания SmartChain вышла на рынок со своим продуктом, молодые, талантливые специалисты компании должны были создавать и развивать платформу NazzAR, а также объяснять и продвигать ее возможности потребителям.С каждым новым проектом интерес потребителей к бренду NazzAR рос все больше и больше, и спрос будет расти.
Участие в международных выставках, сотрудничество с крупными государственными структурами и постоянная работа над развитием ИТ-платформы принесли свои плоды – сотрудничество с исландской компанией было налажено в 2021 году.
«Наша команда создала для нашего зарубежного партнера новый уникальный продукт, который назвали UnoAR. Эта технология дополненной реальности вобрала в себя лучшие технологические решения и разработки SmartChain. Наш первый зарубежный клиент — один из крупных ритейлеров в сфере электроники», — говорит Бобур Рахимов, директор IT-компании SmartChain.
Прошло всего несколько месяцев с момента внедрения технологии, созданной в Узбекистане, за рубежом, а продукт, созданный стартап-компанией нашей страны, становится все популярнее. По состоянию на 6 декабря 2021 года решение, построенное на платформе NazzAR, занимало 2-е место в десятке самых популярных приложений AppStore в своей категории, скачиваемых в Исландии.
"Это начало. «Мы только вышли на международную арену и готовы к новым партнерским отношениям», — говорит глава компании SmartChain.