Yangilik 21.12.2021 421
O‘zbekiston va Koreya Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni ilm-fan, innovatsion texnologiyalar, xususan, raqamli iqtisodiyot, sunʼiy intellekt, “aqlli shaharlar”, axborot texnologiyalari sohasidagi o‘zaro manfaatli, izchil aloqalarsiz tasavvur etib bo‘lmaydi.
Aholi turmush darajasini oshirish, fuqarolarning dolzarb muammolarini hal etish, ijtimoiy infratuzilmani yaxshilash va shaharsozlik sohasini rivojlantirish uchun munosib shart-sharoitlar yaratish maqsadida Innovatsion rivojlanish vazirligi hamda Koreyaning Korea Land & Housing korporatsiyasi hamkorligida “Xalqaro innovatsion qurilish majmuasi va “Aqlli shahar” zamonaviy sunʼiy yo‘ldosh shahar barpo etish” qo‘shma investitsiya loyihasini amalga oshirish ustida ish olib borilmoqda.
Loyiha doirasida Toshkent shahrining Bektemir tumanida 400 gektar maydonda “Smart-siti” barpo qilish uchun Koreyaning yirik kompaniyalari jalb qilinyapti. 2021 yilning aprel oyida Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan taklif etilgan Bektemir tumanida “Xalqaro innovatsion qurilish kompleksi va zamonaviy yo‘ldoshli aqlli shahar barpo etish” investitsiya loyihasi bosh reja texnik iqtisodiy asosnomasini ishlab chiqish uchun Koreya hukumatining “Aqlli shaharsozlik” dasturi doirasida grant mablag‘lari ajratiladi.
Prezident Shavkat Mirziyoyevning Koreya Respublikasiga 16-17 dekabr kunlari oliy darajadagi tashrifi davomida Innovatsion rivojlanish vazirligi va Koreya Respublikasining Yer, infratuzilma va transport vazirligi o‘rtasida “aqlli shaharlar”ni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlik to‘g‘risida anglashuv memorandumi imzolandi.
Memorandum ikki strategik hamkor davlat o‘rtasida “aqlli shaharsozlik” sohasida o‘zaro tajriba, texnologiyalar, maʼlumot va inson resurslari almashinuvini yo‘lga qo‘yish, qo‘shma loyihalar, “aqlli uylar va shaharlar” barpo etish bo‘yicha mukammal treninglar, ekspertlar guruhini tashkil etish, o‘zaro tashriflarni yo‘lga qo‘yish yo‘nalishlarida hamkorlik aloqalarini o‘z ichiga oladi.
Bektemir tumanida barpo etiladigan “Smart-siti” o‘z ichiga so‘nggi innovatsion texnologiyalarni joriy etish, xususan, “aqlli” ko‘chalar, binolar, kommunal va transport infratuzilmasi, ilg‘or AKT texnologiyalari bilan integratsiyalashgan davlat tashkilotlari idoralari, biznes-moliyaviy markazlar, ijtimoiy obyektlarni o‘z ichiga olishi loyihalashtirilmoqda.
Prezidentimizning Koreyaga tashrifi doirasida, shuningdek, nodir metallar, mis va ularning qotishmalari ishlab chiqarish texnologiyasi sohasidagi hamkorlik bo‘yicha Innovatsion rivojlanish vazirligi, Toshkent viloyati hokimligi, “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” AJ va Koreya sanoat texnologiyalari instituti o‘rtasida anglashuv memorandumi imzolandi. Memorandum doirasida mis sanoatiga texnologiyalar transferi, kadrlarni tayyorlash va malakasini oshirish, ilm-fan va innovatsiya bo‘yicha o‘zaro hamkorlik aloqalari yo‘lga qo‘yiladi.
2020-2021 yillarda Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining 10 nafar xodimi Koreya sanoat texnologiyalari institutiga ilmiy stajirovkaga yuborildi. Hozirgi kunda Koreyaning Nodir metallar markazi va Koreya sanoat texnologiya instituti (KIRAM) bilan kelishuvga asosan Olmaliq kon-metallurgiya kombinatining yosh mutaxassislari uchun KIRAM mutaxassislari tomonidan kukunli metallurgiya, additiv texnologiyalar, qoplamalarni quyish texnologiyasi mavzulari bo‘yicha onlayn o‘quv kurslari tashkil etildi.
Shuningdek, “INNO” o‘quv va ishlab chiqarish texnoparkiga Koreyada ishlab chiqarilgan metall kukunidan detallar ishlab chiqaradigan Metalsys 3D printer o‘rnatildi va hozirda xorijdan katta mablag‘ga xarid qilinadigan turli sohalarda foydalaniladigan noyob, qimmatbaho detallarni o‘zimizda ishlab chiqarish imkoniyatiga ega bo‘ldik. Yaqin kunlarda aynan mis kukuniga ishlov berishga mo‘ljallangan shunday printer olib kelinadi.
Bu arzon narxlarda import o‘rnini bosuvchi texnik vositalarni yaratishimizga xizmat qiladi.
Umuman olganda, Koreya Innovatsion rivojlanish vazirligining muhim hamkorlaridan bo‘lib, bugungi kunda ilm-fan sohasida ham ko‘plab loyihalar amalga oshirilmoqda. Masalan, fundamental loyihalarga to‘xtaladigan bo‘lsak, Fanlar Akademiyasi Genomika va bioinformatika markazi hamda Janubiy Koreyaning Yonnam universiteti birgalikda uzum genomlarini chuqur tahlil qilish, nomzod genlar va markerlarni aniqlash xamda uzumning danaksiz yangi navlarini yaratish qonuniyatlarini tadqiq etmoqda. Al-Xorazmiy nomidagi Toshkent Axborot texnologiyalari universiteti Xankuk xorijiy tadqiqotlar universiteti bilan bulak-polinomial bazislarda signallar va tasvirlarga raqamli ishlov berishning intellektual dasturiy-texnik tizimlarini yaratish bo‘yicha nazariy-metodologik ish olib bormoqda.
Innovatsion rivojlanish vazirligi normativ-huquqiy bazani takomillashtirish, zamonaviy fan-taʼlim yo‘nalishlarida yangi infratuzilmalarni tashkil qilish, ilmiy faoliyat samaradorligi va moliyalashtirilishni taʼminlash, innovatsion tadbirkorlik va startap korxonalarni tashkil qilish hamda yosh avlodni tarbiyalashni yo‘lga qo‘yish orqali innovatsion ekotizim, tijoratlashtirish tafakkurini shakllantirish borasidagi ishlarni samarali tashkil qilish uchun Janubiy Koreyadan vazirlikka maslahatchi sifatida Kim Jong Xyon jalb qilingan edi. Uning vazirligimizdagi faoliyati davomida Koreyaning startaplar va innovatsion loyihalarni moliyalashtirishni ichiga olgan holda innovatsion ekotizimni rivojlantirish tajribasi yurtimizga tatbiq etildi. 2021 yilda mahalliy va xalqaro tanlovlar doirasida jami 38,8 milliard so‘mlik 55 ta startap loyiha moliyalashtirishga tavsiya etildi. Mazkur tanlovlarni tashkil etish, tanlov mezonlarini belgilashda koreyalik maslahatchi taqdim etgan tavsiyalarning ham o‘z o‘rni va salmog‘i bor, deb bemalol aytish mumkin.
Vazirligimiz tomonidan Olmaliq kon-metallurgiya kombinati hamda Koreya Respublikasining rivojlanish uchun rasmiy yordam dasturi bilan hamkorlikda O‘zbekiston — Koreya nodir metallar va qattiq qotishmalar texnologik markazi tashkil etilgan bo‘lib, hozir uni modernizatsiyalash ishlari olib borilmoqda. Markazda OKMK hisobidan 2024 yilgacha laboratoriya uskunalarini o‘rnatish jarayoni uch bosqichda amalga oshiriladi. Ayni paytgacha 1,1 million dollar qiymatidagi ishlar bajarildi.
Chirchiq shahridagi Nodir metallar markazini rivojlantirish uchun Koreyaning ODA dasturi doirasida 15,5 million AQSH dollari miqdorida grant mablag‘i jalb qilinmoqda. Bugungi kunda loyihaning texnik-iqtisodiy asosnomasini ishlab chiqish ishlari Koreyaning Nodir metallar instituti tomonidan olib borilyapti. Grant mablag‘lari hisobiga sanoat-tajriba uskunalarini yetkazib berish hamda Innovatsion rivojlanish vazirligi bilan Koreya ilg‘or texnologiyalarni rivojlantirish instituti hamkorligida nodir metallar sanoatini rivojlantirish, Toshkent viloyatining ilmiy-texnikaviy salohiyatini oshirish va xalqaro bozor narxida imtiyozli shartlar asosida Janubiy Koreyaga molibden eksportini yo‘lga qo‘yish rejalashtirilgan.
Koreyalik hamkorlar bilan amalga oshirilgan yana bir loyiha, bu — innovatsion issiqxonalar bo‘lib, hozirda Andijon viloyatining Marhamat tumanida 0,25 gektar yer maydoniga qovun yetishtirish issiqxonasi hamda Toshkent viloyatida qulupnay yetishtirishga mo‘ljallangan zamonaviy issiqxona qurib bitirildi.
Innovatsion rivojlanish vazirligi “O‘zavtosanoat” AJ bilan hamkorlikda Jonbuk texnoparki tomonidan taklif etilgan ODA dasturining beg‘araz ko‘magi asosida siqilgan tabiiy gaz asosida ekologik toza qishloq xo‘jaligi texnikasi platformasini yaratish bo‘yicha loyihasi amalga oshirilmoqda. Loyiha doirasida mamlakat qishloq xo‘jaligi texnikalarini to‘rtinchi avlod ekologik toza siqilgan tabiiy gaz ballon yoqilg‘isiga o‘tkazish hamda R&D tadqiqot markazi faoliyatini yo‘lga qo‘yish ko‘zda tutilgan. Bunday gaz ballonli uskuna dvigatel uchun xavfsiz, kam xarajatli bo‘lib, gaz balonning ishlashiga haydovchining minimal aralashuvi talab etiladi.
Loyihada Jonbuk texnoparki tomonidan 10 million AQSH dollari qiymatida texnologiyalar transferi va R&D tadqiqot markazi xodimlarining Janubiy Koreyada malakasini oshirish, “O‘zavtosanoat” AJ tomonidan 3 million AQSH dollari qiymatida bino bilan taʼminlash, binoni saqlash hamda tadqiqot markazining xodimlarga maosh to‘lash bilan bog‘liq xarajatlar amalga oshirilishi nazarda tutilgan.
Bir so‘z bilan aytganda, Prezidentimizning Janubiy Koreyaga davlat tashrifi Yangi O‘zbekiston taraqqiyot strategiyasini amalga oshirish yo‘lidagi amaliy harakatlarning amaliy ko‘zgusi bo‘ldi. Va eng muhimi, xalqlarimizni yana-da jipslashtirish yo‘lida tarixiy qarorlar qabul qilindi.

Новости 21.12.2021 421
Сотрудничество между Узбекистаном и Республикой Корея невозможно представить без взаимовыгодных и последовательных отношений в области науки, инновационных технологий, в частности, цифровой экономики, искусственного интеллекта, «умных городов», информационных технологий.
В целях повышения уровня жизни населения, решения насущных проблем граждан, улучшения социальной инфраструктуры и создания подходящих условий для развития сферы градостроительства, в сотрудничестве с Министерством инновационного развития и Министерством земельных и Жилищная корпорация, «Международный инновационно-строительный комплекс» и «Умный город» современная искусственная дорога «Строительство города-побратима» реализуется совместный инвестиционный проект.
В рамках проекта привлекаются крупные корейские компании для строительства «Умного города» на площади 400 га в Бектемирском районе Ташкента. В апреле 2021 года инвестиционный проект «Строительство международного инновационного строительного комплекса и современного умного города-спутника» в Бектемирском районе, предложенный Министерством инновационного развития, получит грантовые средства в рамках программы «Умное городское развитие» Корейской правительству за разработку технико-экономической основы генерального плана.
В ходе визита на высоком уровне Президента Шавката Мирзиёева в Республику Корея 16-17 декабря был подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством инновационного развития и Министерством земли, инфраструктуры и транспорта Республики Корея о сотрудничестве в развитие «умных городов».
Меморандум между двумя странами-стратегическими партнерами в области «умного городского развития», обмен опытом, технологиями, информацией и человеческими ресурсами, совместные проекты, отличные тренинги по строительству «умных домов и городов», включает сотрудничество в направлениях создания группа экспертов, налаживание взаимных визитов.
«Умный город», который будет построен в Бектемирском районе, включает внедрение новейших инновационных технологий, в частности, «умных» улиц, зданий, инженерной и транспортной инфраструктуры, офисов государственных организаций, интегрированных с передовыми технологиями ИКТ, бизнеса. включать финансовые центры и социальные объекты.
В рамках визита Президента в Корею подписан меморандум о взаимопонимании между Министерством инновационного развития, Правительством Ташкентской области, АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» и Корейским институтом промышленных технологий о сотрудничестве в области технологий для производства редких металлов, меди и их сплавов. В рамках меморандума будут установлены отношения взаимного сотрудничества в сфере передачи технологий медной промышленности, подготовки и повышения квалификации кадров, науки и инноваций.
В 2020-2021 годах 10 работников Алмалыкского горно-металлургического комбината были направлены в Корейский институт промышленных технологий на научную стажировку. В настоящее время на основании соглашения с Корейским центром редких металлов и Корейским институтом промышленных технологий (КИРАМ) специалистами КИРАМ организованы онлайн-курсы обучения по темам порошковой металлургии, аддитивных технологий, технологии литья покрытий для молодых специалистов Алмалыкского Горно-металлургический комбинат.
Кроме того, в учебно-производственном технопарке «INNO» установлен 3D-принтер Metalsys, который изготавливает детали из металлического порошка производства Кореи, и теперь у нас есть возможность изготавливать уникальные, ценные детали, используемые в различных областях, которые куплены из-за границы за большую сумму денег. В ближайшее время привезут такой принтер, предназначенный для обработки медного порошка.
Это поможет нам создавать импортозамещающие технические средства по низким ценам.
В целом Корея является одним из важных партнеров Министерства инновационного развития, и сегодня в сфере науки реализуется множество проектов. Например, если говорить о фундаментальных проектах, то Центр геномики и биоинформатики Академии наук и Йоннамский университет Южной Кореи совместно исследуют закономерности глубокого анализа геномов винограда, выявления генов-кандидатов и маркеров, создания новых бессемянных сортов винограда. Ташкентский университет информационных технологий имени Аль-Хоразми и Ханкукский университет иностранных языков ведут теоретическую и методическую работу по созданию интеллектуальных программно-технических систем цифровой обработки сигналов и изображений на булево-полиномиальных базисах.
Инновационная экосистема, коммерциализация Министерством инновационного развития путем совершенствования нормативно-правовой базы, организации новых инфраструктур в современных научных и образовательных сферах, обеспечения эффективности и финансирования научной деятельности, организации инновационного предпринимательства и стартап-предприятий, воспитания молодого поколения Ким Чен Хён был привезен в качестве советника министерства из Южной Кореи, чтобы эффективно организовать работу по формированию его мышления. За время работы в нашем министерстве опыт развития инновационной экосистемы Кореи, включая финансирование стартапов и инновационных проектов, был реализован в нашей стране. В 2021 году к финансированию в рамках местных и международных конкурсов рекомендовано 55 start-up проектов на общую сумму 38,8 млрд сумов. Можно с уверенностью сказать, что рекомендации, представленные корейским консультантом, имеют свое место и вес при организации этих конкурсов и определении критериев отбора.
Узбекско-корейский технологический центр редких металлов и твердых сплавов создан нашим министерством в сотрудничестве с Алмалыкским горно-металлургическим комбинатом и программой официальной помощи развитию Республики Корея, которая в настоящее время модернизируется. Процесс установки лабораторного оборудования в центре будет осуществляться в три этапа до 2024 года за счет средств ОКМК. К настоящему времени завершены работы на сумму 1,1 миллиона долларов.
Для развития Центра редких металлов в городе Чирчик в рамках Корейской программы ODA привлекается грант в размере 15,5 млн долларов США. Сегодня разработкой ТЭО проекта занимается Институт редких металлов Кореи. Поставка промышленно-экспериментального оборудования за счет грантовых средств и развитие редкометальной отрасли в сотрудничестве с Министерством инновационного развития и Корейским институтом развития передовых технологий, повышение научно-технического потенциала Ташкентской области, запуск экспорта молибдена в Южную Корею на льготных условиях по цене международного рынка.
Еще один проект, реализованный с корейскими партнерами, – это инновационные теплицы, и в настоящее время завершены теплица для выращивания бахчевых культур на площади 0,25 га в Мархаматском районе Андижанской области и современная теплица для выращивания клубники в Ташкентской области.
Министерство инновационного развития совместно с АО «Узавтосаноат» реализует проект по созданию экологически чистой платформы сельскохозяйственной техники на основе компримированного природного газа на основе щедрой поддержки программы ОПР, предлагаемой технопарком «Джонбук». В рамках проекта планируется перевести сельскохозяйственную технику страны на топливо из экологически чистых баллонов сжатого природного газа четвертого поколения и наладить деятельность научно-исследовательского центра R&D. Такое газобаллонное оборудование безопасно для двигателя, имеет низкую стоимость, требует минимального вмешательства водителя в работу газобаллона.
Проект предполагает передачу технологий на сумму 10 миллионов долларов США Технопарком «Джонбук» и обучение сотрудников научно-исследовательского центра в Южной Корее, предоставление здания стоимостью 3 миллиона долларов США со стороны АК «Узавтосаноат», содержание здания и выплату заработной платы сотрудники исследовательского центра.Предполагается, что расходы будут понесены.
Одним словом, государственный визит нашего Президента в Южную Корею стал практическим отражением практических действий по реализации стратегии развития Нового Узбекистана. И, самое главное, были приняты исторические решения по еще большему сплочению наших народов.