Yangilik 12.01.2022 161
Sanoat, ilmiy, innovatsion va texnologiyalar parklari assotsiatsiyasi (IPE) vakillari bilan muzokaralar oʻtkazildi
Joriy yilning 13-yanvar kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida Vengriyaning Sanoat, ilmiy, innovatsion va texnologiyalar parklari assotsiatsiyasi (IPE) ijrochi direktori Norbert Morucz oʻrtasida video muloqot tarzida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Unda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kuchaytirish boʻyicha fikrlar almashdi hamda 2021-yilning dekabr oyida Vengriyada tomonlar oʻrtasida imzolangan memorandum ijrosini taʼminlash maqsadida “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqishga kelishib olishdi.
Hamkorlik doirasida IPE rezidentlari hamda yetakchi ixtirochi va startap loyihalar tashabbuskorlarini Oʻzbekistonga jalb qilish, shuningdek mazkur assotsiatsiya bilan INNO ilmiy-amaliy texnoparki negizida qoʻshma virtual biznes inkubator tashkil etish masalasi koʻrib chiqildi.
Tomonlar, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasida biznes-inkubatorlar va akseleratorlarni yaratish va boshqarish jarayoniga jalb qilingan mutaxassislar, mentorlar va trenerlar, shuningdek, hududiy Yoshlar texnoparklari xodimlari uchun Vengriyada mentorlarni oʻqitish kurslarini tashkil etish hamda texnoparklarni boshqarishda IPEning asosiy samaradorlik koʻrsatkichlarini (KPI) oʻrganish va ularni Oʻzbekiston sharoitida moslashtirishga kelishdilar.

Negotiations were held with representatives of the Association of Industrial, Scientific, Innovation and Technology Parks (IPE).
On January 13 of this year, Norbert Morucz, executive director of the Hungarian Association of Industrial, Scientific, Innovation and Technology Parks (IPE), held a video conference at the Ministry of Innovative Development.
They exchanged views on strengthening bilateral cooperation and agreed to develop a "Road Map" to ensure the implementation of the memorandum signed between the parties in Hungary in December 2021.
In the framework of cooperation, the issue of attracting IPE residents and leading inventors and initiators of startup projects to Uzbekistan, as well as the establishment of a joint virtual business incubator with this association on the basis of INNO scientific and practical technology park, was considered.
Organization of training courses for mentors in Hungary for the parties, as well as experts, mentors and trainers involved in the process of creation and management of business incubators and accelerators in the Republic of Uzbekistan, as well as for employees of regional Youth Technology Parks, as well as to study the key performance indicators (KPI) of IPE in the management of technology parks and use them in Uzbekistan came to adapt to the conditions.