Yangilik 12.01.2022 161
Sanoat, ilmiy, innovatsion va texnologiyalar parklari assotsiatsiyasi (IPE) vakillari bilan muzokaralar oʻtkazildi
Joriy yilning 13-yanvar kuni Innovatsion rivojlanish vazirligida Vengriyaning Sanoat, ilmiy, innovatsion va texnologiyalar parklari assotsiatsiyasi (IPE) ijrochi direktori Norbert Morucz oʻrtasida video muloqot tarzida muzokaralar boʻlib oʻtdi.
Unda ikki tomonlama hamkorlik aloqalarini kuchaytirish boʻyicha fikrlar almashdi hamda 2021-yilning dekabr oyida Vengriyada tomonlar oʻrtasida imzolangan memorandum ijrosini taʼminlash maqsadida “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqishga kelishib olishdi.
Hamkorlik doirasida IPE rezidentlari hamda yetakchi ixtirochi va startap loyihalar tashabbuskorlarini Oʻzbekistonga jalb qilish, shuningdek mazkur assotsiatsiya bilan INNO ilmiy-amaliy texnoparki negizida qoʻshma virtual biznes inkubator tashkil etish masalasi koʻrib chiqildi.
Tomonlar, shuningdek, Oʻzbekiston Respublikasida biznes-inkubatorlar va akseleratorlarni yaratish va boshqarish jarayoniga jalb qilingan mutaxassislar, mentorlar va trenerlar, shuningdek, hududiy Yoshlar texnoparklari xodimlari uchun Vengriyada mentorlarni oʻqitish kurslarini tashkil etish hamda texnoparklarni boshqarishda IPEning asosiy samaradorlik koʻrsatkichlarini (KPI) oʻrganish va ularni Oʻzbekiston sharoitida moslashtirishga kelishdilar.

Новости 12.01.2022 161
Проведены переговоры с представителями Ассоциации промышленных, научных, инновационных и технологических парков (IPE).
13 января текущего года исполнительный директор Венгерской ассоциации промышленных, научных, инновационных и технологических парков (IPE) Норберт Моруч провел видеоконференцию в Министерстве инновационного развития.
Они обменялись мнениями по укреплению двустороннего сотрудничества и договорились разработать «Дорожную карту» для обеспечения реализации меморандума, подписанного между сторонами в Венгрии в декабре 2021 года.
В рамках сотрудничества рассмотрен вопрос о привлечении резидентов ИФЗ и ведущих изобретателей и инициаторов стартап-проектов в Узбекистан, а также создание совместного с этим объединением виртуального бизнес-инкубатора на базе научно-практического технопарка ИННО. .
Организация курсов обучения менторов в Венгрии для сторон, а также экспертов, менторов и тренеров, вовлеченных в процесс создания и управления бизнес-инкубаторами и акселераторами в Республике Узбекистан, а также для сотрудников региональных Молодежных технопарков, а также изучить ключевые показатели эффективности (КПЭ) ИПЭ в области управления технопарками и использовать их в Узбекистане, чтобы адаптироваться к условиям.