Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan koronavirus infeksiyasi xususiyatlarini oʻrganishga qaratilgan ilmiy tadqiqotlar Oʻzbekiston Respublikasi Sogʻliqni saqlash vazirligi, Fanlar akademiyasi, Innovatsion rivojlanish vazirligi tassarufidagi ilmiy-tadqiqot institutlari va ixtisoslashgan tibbiyot markazlari hamda klinikalari tomonidan bajarilmoqda.
Mazkur tadqiqotlarning biri sifatida Zangiota va Toshkent Tibbiyot akademiyasi klinikasida davolangan 9500 nafar bemorlarning 2019-2021-yillar uchun anketalari raqamlashtirilib, maʼlumotlar bazasiga kiritildi. 2021-yilning fevral oyidan boshlab turli ogʻirlikdagi guruhlarda 1400 nafar bemorlarning klinik sinovlari boshlandi, ular keng koʻlamli tahlillar (har 5 kunda) va tuzalganidan keyingi monitoringni oʻz ichiga oladi.
Tadqiqotlar shuni koʻrsatdiki, semizlik kabi xavf omillari koronavirus kasalligining ogʻir shakli boʻlgan bemorlarni gospitalizatsiya qilish xavfini oshiradi, oʻlim xavfini esa 4,2 baravarga oshirgan. Anamnezida miokard infarkti boʻlgan bemorlarda anamnezida bunday kasallik boʻlmagan bemorlarga qaraganda 6 oy ichida ikkinchi marta yurak xurujiga duchor boʻlish ehtimoli 3,3 baravar yuqori. Chekish tufayli oʻlim xavfining ortishi esa 2,6 barobarga teng.
Koronavirus kasalligini oʻtkazgandan soʻng har qanday lokalizatsiyadagi trombozning yangi holatlari, umumiy aholi orasida kasallik kechishining ogʻirligidan qatʼi nazar, 5,2 baravarga koʻpayishi kuzatilmoqda. Biroq kovid kasalligini ogʻir oʻtkazgan bemorlarda bu xavf 12,5 baravarga oshgan. Oʻlimga olib keluvchi eng xavfli asoratlar bosh miya sinuslari trombozidir (tahlil qilingan anketalardan 22 ta holatda aniqlangan kavernoz sinus trombozi koviddan soʻnggi davrdan keyingi 6 oy ichida 15 ta oʻlimga olib keldi).
Ogʻir boʻlmagan shakldagi COVID-19 bilan kasallangan bemorlarning 30% va ogʻir hamda oʻta ogʻir shakllari bilan kasallangan bemorlarning 45% dan ortigʻida “Antistreptolizin” test-analiz koʻrsatkichlari ikkilamchi infeksiya, sepsis, buyraklarning koviddan keyingi davrda yalligʻlanishi, LOR aʼzolarining yalligʻlanish asoratlari kuzatilgan boʻlib, kasallikning rivojlanish xavfini aniqlash va davolash taktikasini oʻzgartirish, xususan, antibiotiklardan foydalanish uchun kasalxonaga yotqizilgan barcha bemorlarga ushbu testni oʻtkazish tavsiya etiladi.

Новости 12.01.2022 524
При Министерстве инновационного развития создана Координационная группа по отбору научных проектов, ориентированных на геномные, эпидемиологические, иммунологические и клинические исследования особенностей коронавирусной инфекции.
Научные исследования, направленные на изучение особенностей коронавирусной инфекции Министерства инновационного развития, проводятся Министерством здравоохранения Республики Узбекистан, Академией наук, научно-исследовательскими институтами и специализированными медицинскими центрами и клиниками под эгидой Министерства. инновационного развития.
В качестве одного из таких исследований были оцифрованы и включены в базу данных анкеты за 2019-2021 годы 9500 пациентов, пролеченных в клиниках Зангиатинской и Ташкентской медицинской академии. С февраля 2021 года начались клинические исследования 1400 пациентов в разных весовых группах, которые включали расширенные анализы (каждые 5 дней) и пост-восстановительный мониторинг.
Исследования показали, что такие факторы риска, как ожирение, увеличивают риск госпитализации пациентов с тяжелыми формами коронавирусной болезни, а также повышают риск летального исхода в 4,2 раза. У пациентов с инфарктом миокарда в 3,3 раза чаще возникает второй сердечный приступ в течение 6 мес, чем у пациентов без такого анамнеза. Риск смерти от курения выше в 2,6 раза.
В общей популяции наблюдается увеличение в 5,2 раза новых случаев тромбозов любой локализации после передачи коронавирусной инфекции независимо от степени тяжести заболевания. Однако этот риск увеличился в 12,5 раз у пациентов с тяжелым течением ковидной болезни. Наиболее опасными осложнениями, приводящими к летальному исходу, являются тромбозы мозговых синусов (тромбоз кавернозных синусов, выявленный в 22 случаях из проанализированных анкет, стал причиной 15 летальных исходов в течение 6 месяцев после последнего периода ковидной инфекции).
У 30% пациентов с нетяжелыми формами COVID-19 и более чем у 45% пациентов с тяжелыми и крайне тяжелыми формами показателями тест-анализа «Антистрептолизин» были вторичная инфекция, сепсис, воспаление почек в постнатальном периоде. ковидный период, воспалительные осложнения ЛОР-органов, рекомендуется проводить данное исследование всем больным, поступившим в стационар, для определения риска развития и изменения тактики лечения, в частности применения антибиотиков.