Yangilik 11.01.2022 133
Hozirgi vaqtda olimlarning sa'y-harakatlari kam zaharli, yuqori samarali va biologik parchalanadigan  yuqori adsorbtsiya qobiliyatiga ega, zararlangan to'qimalar va a'zolarning regeneratsiyasini rag'batlantirish va patogen mikroorganizmlarning hayotiy faolligini ingibirlovchi qoplamalar yaratishga qaratilgan.
Toshkent tibbiyot akademiyasining olimlari, Xegay Lyubov` rahbarligida qayd etilgan xususiyatlarga ega, aniq terapevtik fotodinamik ta'sirga ega bo'lgan yara qoplamasini ishlab chiqdilar.
Mazkur qoplama O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan moliyalashtirilgan «Yumshoq to'qimalar va terining turli genezli jarohatlanishini davolash uchun yarim o'tkazuvchi va biodegradatsiyalanuvchi jarohat qoplamalarini yaratish» mavzusidagi amaliy loyiha natijalari asosida yaratilgan.
Barcha uchun ahamiyatga ega bo'lgan ushbu qoplamani ishlab chiqarish hajmi 3 marta ortishi kutilmoqda. Shuningdek, uning natijasida yaralarni davolash muddati 21 kundan 7 kungacha qisqaradi.

Новости 11.01.2022 143
В настоящее время усилия ученых направлены на создание малотоксичных, высокоэффективных и биоразлагаемых покрытий с высокой адсорбционной способностью, стимулирующих регенерацию поврежденных тканей и органов и угнетающих жизнедеятельность патогенных микроорганизмов.
Ученые Ташкентской медицинской академии под руководством Хегая Любови разработали раневую повязку со специфическими лечебными фотодинамическими эффектами.
Данная повязка создана по результатам практического проекта «Создание полупроницаемых и биоразлагаемых раневых повязок для лечения повреждений мягких тканей и кожи различного генеза», финансируемого Министерством инновационного развития Республики Узбекистан.
Объем производства этого важного для всех покрытия планируется увеличить в 3 раза. Также в результате него сокращается срок заживления ран с 21 дня до 7 дней.