Yangilik 10.01.2022 254
“Quyosh kogeneratsion avtonom fotoelektrik stansiyasi” (QKAFES) loyihasi markazlashgan energiya taʼminoti tarmogʻidan uzoqda joylashgan aholi va xoʻjalik yurituvchi subyektlar uchun elektr energiyasi va issiq suvga boʻlgan maishiy va xoʻjalik ehtiyojlarini qondirishga xizmat qiladi. Bunday qurilmalar aholiga, fermerlar va boshqa koʻpgina foydalanuvchi tashkilotlar, muassasalar xodimlariga kundalik faoliyatlarida, turmushda, ish sharoitlarini yaxshilashda qulayliklar yaratish, shuningdek aholi sogʻlom turmush tarzini shaklantirishda muhim oʻrin tutadi. Ushbu loyiha koʻzda tutilgan masalalarni yechish iqtisodiy jihatdan energetika sohasidagi byudjet mablagʻlarining tejalishida, hududlarni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishida, “yashil energetika” infratuzilmalarini yaratish borasida muhim va dolzarb ahamiyatga ega.
QKAFES quyesh energiyasidan elektr energiyasi, issiq suv va isitish tizimi uchun issiqlik energiyasi bilan taʼminlash imkoniyatiga ega boʻlgan yangi turdagi tizimlar majmuasi hisoblanadi. Bu turdagi kogeneratsion qurilmalarni keng koʻlamda amaliyotga joriy qilinishi dunyo va respublika miqyosida innovatsion texnologiyalarni rivojlantirishda muhim qadam boʻlishi kutilmoqda.
– Hozirgi vaqtda ToshDTU AEM kafedrasi va Fizika-texnika instituti olimlari tomonidan bunday qurilmalarning laboratoriya va tajriba modellari uchun patentlar olingan, ammo sanoat miqyosida ishlab chiqarilmagan, – deydi loyiha rahbari Isroil Yoʻldoshev. – Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan mazkur loyiha moliyalashtirilgan taqdirda mahsulotni ishlab chiqarish uchun dastgohlar, uskunalar, xom-ashyo va materiallar hamda boshqa keraklik butlovchi xarid qilishni rejalashtirganmiz.
Quyosh kogeneratsion avtonom fotoelektrik stansiyalar yangi turdagi ilmiy ishlanmalarga asoslangan boʻlib, fotoelektrik qurilmalar va quyosh kollektorlariga hamda ularning gibrid qurilmalariga raqobatbardosh hisoblanadi. Aynan, qulayliklari va samaradorligi, qiymati va boshqa jihatlari boʻyicha qator ustunliklarga ega. Marketing tahlillari natijasida bunday innovatsion mahsulotga talablar mavjudligi oʻrganildi. Birinchi navbatda respublikamizning markazlashgan energiya tarmogʻidan uzoqda joylashgan hududlaridagi fermerlar va boshqa turdagi xoʻjalik yurituvchi subyektlar, qishloq aholisining elektr va issiq suv, issiqlik energiyasi taʼminoti uchun ushbu mahsulotga talablari va ehtiyojlari mavjud.

Solar cogeneration autonomous photoelectric station
The project "Solar cogeneration autonomous photoelectric plant" (QKAFES) serves to meet the household and economic needs of electricity and hot water for residents and businesses located far from the centralized energy supply network. Such devices play an important role in creating convenience for residents, farmers and employees of many other user organizations and institutions in their daily activities, in life, in improving working conditions, as well as in shaping a healthy lifestyle of the population. Solving the issues envisaged by this project is economically important and urgent for the saving of budget funds in the energy sector, for the socio-economic development of the regions, and for the creation of "green energy" infrastructures.
QKAFES is a complex of new types of systems capable of providing electricity, hot water and heat energy for the heating system from solar energy. Implementation of this type of cogeneration devices on a large scale is expected to be an important step in the development of innovative technologies at the world and national level.
- At present, the scientists of ToshDTU AEM department and Institute of Physics and Technology have received patents for laboratory and experimental models of such devices, but they have not been produced on an industrial scale, - says the head of the project Isroil Yoldashev. - If this project is financed by the Ministry of Innovative Development, we plan to purchase machines, equipment, raw materials and other necessary components for the production of the product.
Solar cogeneration autonomous photoelectric stations are based on new types of scientific developments and are competitive with photovoltaic devices and solar collectors and their hybrid devices. It has a number of advantages in terms of convenience and efficiency, cost and other aspects. As a result of marketing analysis, the existence of requirements for such an innovative product was studied. First of all, there are requirements and needs for this product for the supply of electricity, hot water, and heat energy of farmers and other types of economic subjects, rural residents in the regions of our republic far from the centralized energy network.