Yangilik 09.01.2022 518
«Tarjimashunoslik va lug'atshunoslik innovatsiya markazini tashkil etish asosida lug'at va matn tarjimoni intellektual platformasini yaratish» maqsadli amaliy loyihasi Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan 6 mlrd.so'm mablag' bilan moliyalashtirilgan bo'lib, ushbu loyiha Andijon davlat universitetining chet tillar fakul`teti negizida amalga oshirilishi belgilangan.
Loyiha bilan yaqindan tanishish va uni o'z vaqtida belgilangan kalendar` grafik asosida bajarilishini nazoratga olish hamda monitoring qilish maqsadida Innovatsion rivojlanish boshqarmasi Andijon viloyati hududiy boshqarmasi mutaxassislaridan iborat ishchi guruh tarjimashunoslik va lug'atshunoslik innovatsiya markaziga tashrif buyurdi Boshqarma mutaxassislari loyiha tashabbuskori va rahbari Muxtorxon Umarxo'jaev bilan uchrashib, loyihaning amaliy ahamiyati va keyingi istiqbollari yuzasidan fikr almashdilar.
Suhbat davomida ushbu markazda tashkil etishi rejalashtirilgan lug'at va matn tarjimoni intellektual platformasi, mobil ilova va tarjimon dasturi, sun'iy ong platformalari asosida elektron lug'atlar va yana bir qator loyihalar bilan yaqindan tanishdilar. Markaz faoliyatini yanada rivojlantirish, yaqin kelajakda amalga oshiriladigan maqsadli loyihalarni Innovatsion rivojlanish boshqarmasi bilan hamkorlikda amalga oshirish yuzasidan qator kerakli tavsiya va maslahatlar berildi. Jumladan, ushbu innovatsion markazga yoshlarni yanada kengroq jalb qilish, jahondagi etakchi tarjimashunoslik va lug'atshunoslik markazlari bilan maqsadli ilmiy-amaliy hamkorlikni yo'lga qo'yish zarurligi ta'kidlab o'tildi.
Tashrif davomida ishchi guruh ushbu markazda amalga oshirilayotgan qurilish ishlari bilan ham tanishib, bunyodkorlik ishlarini ko'zdan kechirdilar. Tarjimashunoslik va lug'atshunoslik innovatsiya markazini joriy 2022-yil Navro'z bayrami arafasida tantanali ravishda ishga tushirish, ushbu jarayonlarga vazirlik va viloyat hokimligi mutasaddi rahbarlarini taklif etish, markaz faoliyatini keng jamoatchilikka etkazish uchun OAV vakillari bilan o'zaro hamkorlik qilish masalalari yuzasidan o'zaro fikr almashildi.

The building of the innovation center of translation studies and lexicology will be put into operation on the eve of Navruz
The targeted practical project "Creating an intellectual platform of dictionary and text translator based on the establishment of an innovation center of translation studies and lexicography" was financed by the Ministry of Innovative Development with 6 billion soums. It is determined to be implemented on the basis of `teti.
In order to get to know the project closely and to control and monitor its implementation based on the schedule of the calendar, a working group consisting of experts from the regional administration of the Andijan region of the Innovative Development Department visited the translation and lexicology innovation center. met with Jaev and exchanged views on the practical importance of the project and its future prospects.
During the interview, they got acquainted with the intellectual platform of dictionary and text translator, mobile application and translator software, electronic dictionaries based on artificial intelligence platforms and a number of other projects planned to be established in this center. A number of necessary recommendations and advices were given regarding the further development of the activity of the center and the implementation of targeted projects to be implemented in the near future in cooperation with the Department of Innovative Development. In particular, it was emphasized the need to attract more young people to this innovative center, to establish targeted scientific-practical cooperation with the world's leading centers of translation studies and lexicology.
During the visit, the working group got acquainted with the construction works being carried out in this center and inspected the construction works. Regarding the issue of ceremonial launch of the translation and lexicography innovation center on the eve of Nowruz holiday 2022, inviting the official heads of the ministry and the regional hokim to these processes, interacting with media representatives to convey the center's activities to the general public. ideas were exchanged.