Yangilik 01.02.2022 146
2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasi Ilm-fan va innovatsiyalar bo'yicha milliy ma'ruzasi loyihasi muhokama qilindi
So'nggi yillarda mamlakatimizda ijtimoiy sohani innovatsion rivojlantirish, ilm-fan va ilmiy faoliyatni har tomonlama qo'llab-quvvatlash va natijadorligini oshirish bo'yicha aniq maqsadga yo'naltirilgan chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan milliy ilm-fan va innovatsiya tizimining ijtimoiy-iqtisodiy taraqqiyotdagi o'rnini oshirish, hududlarda ilm-fan yutuqlari va innovatsion texnologiyalarni joriy etish ishlarini jadallashtirish maqsadida qator ishlar yo'lga qo'yildi.
Joriy yilning 2-fevral kuni O'zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vazirligida «2017-2021 yillarda O'zbekiston Respublikasi Ilm-fan va innovatsiyalar bo'yicha milliy ma'ruzasi»sining keng ilmiy omma, hamda vazirlik va tashkilotlar ishtirokida muhokamasi bo'lib o'tdi. Onlayn tarzda o'tkazilgan muhokamada 270 nafardan ortiq manfaatdor davlat organlari va tashkilotlari, ilmiy jamoatchilik vakillari, xususiy sektor, xalqaro va mintaqaviy tashkilotlarning vakillari va boshqa manfaatdor shaxslar onlayn tarzda ishtirok etdilar.
O'zbekiston Respublikasida ilm-fan va innovatsion rivojlanish bo'yicha «Milliy ma'ruza» mamlakatning ilmiy salohiyati holati, ilmiy tadqiqotlar va ishlanmalarning moliyalashtirilishi, tarmoq, vakolatli idoralar faoliyatining rivojlanishi bo'yicha tahliliy ishlanmalar va ma'lumotlarni o'z ichiga oladi. «Milliy ma'ruza» ilm-fanning ortda qolayotgan yo'nalishlari bo'yicha boshqaruv qarorlarini qabul qilish va iqtisodiyotning real sektoriga integratsiyalashuviga xizmat qiladi.
Shuningdek, mazkur ma'ruza orqali mahalliy olimlarning, tadqiqotchilarning jahon va O'zbekiston ilm-fan va innovatsiyalar sohasida hamda belgilangan ustuvor ilm-fan yo'nalishlari rivojlanish tendentsiyalari, ilmiy faoliyat natijalari va yutuqlari to'g'risida xabardorligini oshirish ko'zda tutilgan.

The project of the National Report on Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan in 2017-2021 was discussed
In recent years, specific goal-oriented measures have been implemented in our country for the innovative development of the social sphere, comprehensive support of science and scientific activities, and increasing their effectiveness. In particular, in order to increase the position of the national science and innovation system in socio-economic development, to accelerate the implementation of scientific achievements and innovative technologies in the regions, a number of activities were launched.
On February 2 of this year, the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan held a discussion of the "2017-2021 National Report on Science and Innovation of the Republic of Uzbekistan" with the participation of a wide scientific community, ministries and organizations. More than 270 interested government bodies and organizations, representatives of the scientific community, representatives of the private sector, international and regional organizations and other interested persons participated in the online discussion.
The "National report" on science and innovative development in the Republic of Uzbekistan includes analytical developments and information on the state of the country's scientific potential, financing of scientific research and development, the development of the network, the activities of authorized agencies."National lecture" serves to make management decisions on lagging areas of science and integration into the real sector of the economy.
Also, through this report, it is planned to raise the awareness of local scientists and researchers in the field of science and innovation in the world and in Uzbekistan, as well as the development trends, results and achievements of scientific activities in priority areas of science.