Maʼlum qilinishicha, olimlar tomonidan “atmosfera koʻli” deb atalgan ushbu hodisa Hind okeanida soʻnggi 5 yil davomida 17-marta kuzatilgan. “Atmosfera koʻli”ning shakllanishi havo oqimlarining tezligi taxminan nolga teng boʻlgan joylarda suv bugʻining oqimi koʻrinishida sodir boʻladi.
Taʼkidlanishicha, “atmosfera koʻli”ning diametri ming kilometr va chuqurligi bir necha santimetrga yetishi mumkin. Ular namlikni bir haftagacha ushlab tura oladi. Bu esa harorat va bosimning oʻzgarishiga sabab boʻladi. Yaqinda Mayami universiteti iqlimshunoslari “atmosfera koʻlini” topgan. 2014-yildan 2018-yilgacha oʻtkazilgan tadqiqot bugʻ shaklidagi izolyatsiyalangan suv toʻplanishi hodisasini kuzatishga turtki bergan.

An "atmospheric lake" has been discovered over the Indian Ocean
It was reported that this phenomenon, called an "atmospheric lake" by scientists, was observed in the Indian Ocean for the 17th time in the last 5 years. The formation of "atmospheric lake" takes place in the form of the flow of water vapor in places where the velocity of air currents is approximately equal to zero.
It is noted that the diameter of the "atmospheric lake" can reach a thousand kilometers and a depth of several centimeters. They can retain moisture for up to a week. This causes changes in temperature and pressure. Recently, climate scientists from the University of Miami discovered an "atmospheric lake". A study conducted from 2014 to 2018 led to the observation of the phenomenon of isolated water accumulation in the form of vapor.