Maʼlum qilinishicha, olimlar tomonidan “atmosfera koʻli” deb atalgan ushbu hodisa Hind okeanida soʻnggi 5 yil davomida 17-marta kuzatilgan. “Atmosfera koʻli”ning shakllanishi havo oqimlarining tezligi taxminan nolga teng boʻlgan joylarda suv bugʻining oqimi koʻrinishida sodir boʻladi.
Taʼkidlanishicha, “atmosfera koʻli”ning diametri ming kilometr va chuqurligi bir necha santimetrga yetishi mumkin. Ular namlikni bir haftagacha ushlab tura oladi. Bu esa harorat va bosimning oʻzgarishiga sabab boʻladi. Yaqinda Mayami universiteti iqlimshunoslari “atmosfera koʻlini” topgan. 2014-yildan 2018-yilgacha oʻtkazilgan tadqiqot bugʻ shaklidagi izolyatsiyalangan suv toʻplanishi hodisasini kuzatishga turtki bergan.

Новости 08.02.2022 102
Сообщается, что это явление, названное учеными «атмосферным озером», наблюдается в Индийском океане в 17-й раз за последние 5 лет. Образование «атмосферного озера» происходит в виде потока водяного пара в местах, где скорость воздушных потоков примерно равна нулю.
Отмечается, что диаметр «атмосферного озера» может достигать тысячи километров, а глубина — нескольких сантиметров. Они могут удерживать влагу до недели. Это вызывает изменения температуры и давления. Недавно климатологи из Университета Майами обнаружили «атмосферное озеро». Исследование, проведенное с 2014 по 2018 год, привело к наблюдению явления изолированного накопления воды в виде пара.