Yangilik 24.02.2022 211
Xalqaro molekulyar allergologiya markazining Biotexnologiyalar va komparativ tibbiyot sohasidagi olimlar jamoasi ZF-UZ-VAC2001 Oʻzbekiston-Xitoy vaksinasi bilan emlangan sigirlarning immun sutidan tajriba namunalari oldi. Olingan immun suti koronavirusga qarshi antitanachalarga ega boʻlib, SARS-CoV-2 virusini odam hujayrasidagi APF-2 retseptori bilan bogʻlanishini neytrallashtirish xususiyatiga ega, bu virusning inson hujayrasiga kirishi va koʻpayishiga toʻsqinlik qiladi. Kelajakda mazkur immun suti va undan olingan mahsulotlar sanoat darajasida ishlab chiqarishga tavsiya etilishi mumkin.
Xalqaro molekulyar allergologiya markazi hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan “PanaevFarms” FX kompaniyasi oʻrtasida tuzilgan hamkorlik shartnomasiga koʻra, hozirda 31 bosh simmental (govmish) nasldor sigirlar hamda Avstriya va Germaniyadan olib kelingan Golshtin zotli sigirlar xavfsiz va samarali boʻlgan ZF-UZ-VAC2001 vaksinasining 3 dozasi bilan toʻliq emlandi.
ZF-UZ-VAC2001 oʻzbek-xitoy vaksinasi bilan emlangan sigirlarning ogʻiz sutida SARS-CoV-2 virusiga qarshi tanachalar maksimala darajada boʻlishi olimlar tomonidan tasdiqlandi. Yanvar oyining oxirida sigirlar bolalay boshladi. Ogʻiz suti va sutdan olingan tajriba namunalari ustida keyingi klinik-laboratoriya tadqiqotlari davom ettirilyapti. Mazkur tadqiqot haqida maqola xalqaro ilmiy jurnallarga joʻnatildi va biologiya boʻyicha ilmiy maqolalar eʼlon qilinadigan BioRxiv portaliga joylashtirildi.
Bundan tashqari, davlat standartlariga rioya etgan holda uzoq muddatli pasterizatsiya jarayoni sutning barcha xususiyatlarini, jumladan, antitanachalarning neytrallashtiruvchi faolligini saqlab qoldi. Istiqbolda immun suti va undan olinadigan mahsulotlar sanoat darajasida ishlab chiqarishga tavsiya etilishi mumkin. Immun sutidan tashqari, olingan xomashyodan soʻriladigan tabletkalar hamda vanil, yalpiz, limon mazali ogʻiz boʻshligʻiga sepiladigan spreylar ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Olingan mahsulot aholini ommaviy passiv immunizatsiya qilish uchun qoʻllanilishi koʻzda tutilgan.
Harvard Medical School olimlarining tadqiqot natijalariga koʻra, sigirlarning IgG immunoglobulin konsentrati inson oshqozonidagi hazm qilish jarayonlarida barqarorligini yoʻqotmaydi hamda spetsifik bogʻlovchi va neytrallovchi xususiyatlarini saqlab qoladi. Olingan mahsulot qoʻshimcha hazm qiluvchi dori vositalarini qabul qilishni yoki oshqozonda eriydigan kapsulalar shaklida ishlab chiqarishni talab etmaydi.

Новости 24.02.2022 218
Коллективом ученых Международного центра молекулярной аллергологии в области биотехнологии и сравнительной медицины взяты тестовые образцы из иммунного молока коров, привитых вакциной ZF-UZ-VAC2001 Узбекистан-Китай. Полученное иммунное молоко содержит антикоронавирусные антитела и обладает способностью нейтрализовать связывание вируса SARS-CoV-2 с рецептором АПФ-2 в клетках человека, что препятствует проникновению и размножению вируса в клетках человека. В дальнейшем это иммунное молоко и продукты из него могут быть рекомендованы для промышленного производства.
В соответствии с соглашением о сотрудничестве, заключенным между Международным центром молекулярной аллергологии и FX-компанией «PanaevFarms», работающей в Республике Каракалпакстан, 31 корова симментальской (мясной) племенной породы и корова голштинской породы, завезенных из Австрии и Германии, в настоящее время получают 3 дозы безопасного и эффективная вакцина ZF-UZ-VAC2001.полностью привиты
Ученые подтвердили, что молозиво коров, привитых узбекско-китайской вакциной ZF-UZ-VAC2001, содержит максимальное количество антител против вируса SARS-CoV-2. В конце января коровы начали телиться. Продолжаются дальнейшие клинико-лабораторные исследования молозива и экспериментальных проб молока. Статья об этом исследовании была разослана в международные научные журналы и размещена на портале BioRxiv, где публикуются научные статьи по биологии.
Кроме того, длительный процесс пастеризации с соблюдением государственных стандартов сохранил все свойства молока, в том числе нейтрализующую активность антител. В перспективе иммунное молоко и продукты из него могут быть рекомендованы для промышленного производства. Помимо иммунного молока, из полученного сырья планируется производить таблетки, которые можно рассасывать, а также вкусные спреи для полости рта с ванилью, мятой и лимоном. Полученный препарат предназначен для массовой пассивной иммунизации населения.
Согласно результатам исследований ученых Гарвардской медицинской школы, концентрат бычьего иммуноглобулина IgG не теряет своей стабильности при процессах пищеварения в желудке человека и сохраняет специфические связывающие и нейтрализующие свойства. Полученный продукт не требует приема дополнительных пищеварительных препаратов или выпускается в виде капсул, растворяющихся в желудке.