Yangilik 24.02.2022 211
Xalqaro molekulyar allergologiya markazining Biotexnologiyalar va komparativ tibbiyot sohasidagi olimlar jamoasi ZF-UZ-VAC2001 Oʻzbekiston-Xitoy vaksinasi bilan emlangan sigirlarning immun sutidan tajriba namunalari oldi. Olingan immun suti koronavirusga qarshi antitanachalarga ega boʻlib, SARS-CoV-2 virusini odam hujayrasidagi APF-2 retseptori bilan bogʻlanishini neytrallashtirish xususiyatiga ega, bu virusning inson hujayrasiga kirishi va koʻpayishiga toʻsqinlik qiladi. Kelajakda mazkur immun suti va undan olingan mahsulotlar sanoat darajasida ishlab chiqarishga tavsiya etilishi mumkin.
Xalqaro molekulyar allergologiya markazi hamda Qoraqalpogʻiston Respublikasida faoliyat yuritayotgan “PanaevFarms” FX kompaniyasi oʻrtasida tuzilgan hamkorlik shartnomasiga koʻra, hozirda 31 bosh simmental (govmish) nasldor sigirlar hamda Avstriya va Germaniyadan olib kelingan Golshtin zotli sigirlar xavfsiz va samarali boʻlgan ZF-UZ-VAC2001 vaksinasining 3 dozasi bilan toʻliq emlandi.
ZF-UZ-VAC2001 oʻzbek-xitoy vaksinasi bilan emlangan sigirlarning ogʻiz sutida SARS-CoV-2 virusiga qarshi tanachalar maksimala darajada boʻlishi olimlar tomonidan tasdiqlandi. Yanvar oyining oxirida sigirlar bolalay boshladi. Ogʻiz suti va sutdan olingan tajriba namunalari ustida keyingi klinik-laboratoriya tadqiqotlari davom ettirilyapti. Mazkur tadqiqot haqida maqola xalqaro ilmiy jurnallarga joʻnatildi va biologiya boʻyicha ilmiy maqolalar eʼlon qilinadigan BioRxiv portaliga joylashtirildi.
Bundan tashqari, davlat standartlariga rioya etgan holda uzoq muddatli pasterizatsiya jarayoni sutning barcha xususiyatlarini, jumladan, antitanachalarning neytrallashtiruvchi faolligini saqlab qoldi. Istiqbolda immun suti va undan olinadigan mahsulotlar sanoat darajasida ishlab chiqarishga tavsiya etilishi mumkin. Immun sutidan tashqari, olingan xomashyodan soʻriladigan tabletkalar hamda vanil, yalpiz, limon mazali ogʻiz boʻshligʻiga sepiladigan spreylar ishlab chiqarish rejalashtirilgan. Olingan mahsulot aholini ommaviy passiv immunizatsiya qilish uchun qoʻllanilishi koʻzda tutilgan.
Harvard Medical School olimlarining tadqiqot natijalariga koʻra, sigirlarning IgG immunoglobulin konsentrati inson oshqozonidagi hazm qilish jarayonlarida barqarorligini yoʻqotmaydi hamda spetsifik bogʻlovchi va neytrallovchi xususiyatlarini saqlab qoladi. Olingan mahsulot qoʻshimcha hazm qiluvchi dori vositalarini qabul qilishni yoki oshqozonda eriydigan kapsulalar shaklida ishlab chiqarishni talab etmaydi.

Anti-SARS-CoV-2 virus immune milk was obtained from cows on the farm of Karakalpakstan
The team of scientists of the International Center of Molecular Allergology in the field of Biotechnology and Comparative Medicine took test samples from immune milk of cows vaccinated with the ZF-UZ-VAC2001 Uzbekistan-China vaccine. The obtained immune milk contains anti-coronavirus antibodies and has the ability to neutralize the binding of the SARS-CoV-2 virus to the APF-2 receptor in human cells, which prevents the virus from entering and multiplying in human cells. In the future, this immune milk and products derived from it can be recommended for industrial production.
According to the cooperation agreement concluded between the International Center of Molecular Allergology and "PanaevFarms" FX company operating in the Republic of Karakalpakstan, 31 Simmental (beef) breeding cows and Holstein cows imported from Austria and Germany are currently receiving 3 doses of the safe and effective ZF-UZ-VAC2001 vaccine. fully vaccinated with
Scientists have confirmed that the colostrum of cows vaccinated with the ZF-UZ-VAC2001 Uzbek-Chinese vaccine contains the maximum amount of antibodies against the SARS-CoV-2 virus. At the end of January, the cows started calving. Further clinical-laboratory studies on colostrum and experimental samples from milk are ongoing. The article about this research was sent to international scientific journals and placed on the BioRxiv portal, where scientific articles on biology are published.
In addition, the long-term pasteurization process in compliance with state standards preserved all the properties of milk, including the neutralizing activity of antibodies. In the future, immune milk and products derived from it can be recommended for industrial production. In addition to immune milk, it is planned to produce tablets that can be absorbed from the obtained raw materials, as well as vanilla, mint, and lemon delicious mouth sprays. The obtained product is intended to be used for mass passive immunization of the population.
According to the research results of Harvard Medical School scientists, bovine IgG immunoglobulin concentrate does not lose its stability during digestion processes in the human stomach and retains specific binding and neutralizing properties. The resulting product does not require taking additional digestive drugs or is produced in the form of capsules that dissolve in the stomach.