Yangilik 07.04.2022 497
Suv xoʻjaligida innovatsion texnologiyalar yoʻnalishida mutaxassis kadrlar tayyorlash ishlari bundan bir necha yillar avval boshlab yuborilgan. Shu oʻrinda yana bir muhim vazifa bor, yaʼni oliy taʼlim muassasalarida nazariy bilimlarni chuqur egallagan yoshlarda amaliy koʻnikmalarni shakllantirish. Respublikamizda ushbu vazifa ijrosini birinchilardan boʻlib, Jizzax viloyatida joylashgan “MASTER BILDING PRODUCTS” masʼuliyati cheklangan jamiyati shaklidagi qoʻshma korxona boshlab berdi.
2022-yil 23-martda korxonaga “Toshkent irrigatsiya va qishloq xoʻjaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti” Milliy tadqiqot universitetidan “Suv xoʻjaligida innovatsion texnologiyalar va ulardan foydalanish” taʼlim yoʻnalishida tahsil olayotgan bitiruvchi kurs talabalaridan 4 nafar hamda Andijon qishloq xoʻjaligi va agrotexnologiyalar institutidan “Suv xoʻjaligi va melioratsiyasi” taʼlim yoʻnalishida tahsil olayotgan 6 nafar talaba 3 oy mobaynida ishlab chiqarish amaliyotini oʻtash uchun qabul qilindi.
Talabalarga amaliyot rahbari sifatida korxona muhandisi Abdumurod Alimov biriktirildi. Amaliyotdan koʻzlangan asosiy maqsad talabalarga tomchilatib sugʻorish tizimining har bir elementini mukammal oʻrgatish, loyihalash va tizimni oʻrnatish jarayonlarida bavosita ishtirok etgan holda koʻnikmalar shakllantirishdir.
Hozirda tomchilatib sugʻorish usuli oʻzining yuqori samaradorligi, yaʼni suv resurslari yetishmasligi sharoitida kam suv sarflab barqaror yuqori hosil olishga imkon berishi bilan ajralib turadi. Ekinlarga ishlov berish va sugʻorish ishlarida qoʻl mehnatini kamaytirish hamda sugʻorishni avtomatlashtirish imkoniyatlarining yuqoriligi bois tomchilatib sugʻorish usuli butun dunyoda kundan kunga kengroq maydonlarga tatbiq qilinmoqda.
Talabalarga mashgʻulotlarni Turkiya davlatidan kelib faoliyat yuritayotgan muhandis, qolaversa, korxona tomonidan oʻrnatiladigan tomchilatib sugʻorish tizimlari loyihachisi Kerem Akdogʻan olib bormoqda. Mashgʻulotlar davomida tomchilatib sugʻorish tizimi elementlarining har biriga alohida toʻxtalgan holda, ularning barcha vazifa va funksiyalari xususida, shuningdek, tizimni loyihalash, bunda eʼtibor qaratilishi lozim boʻlgan asosiy jihatlar haqida tushuntirishlar berilmoqda.
Talabalar mashgʻulotlardan boʻsh vaqtlarida korxona tarkibidagi «Fiting va PPR quvurlar» ishlab chiqaruvchi sexda tomchilatib sugʻorish tizimida ishlatiladigan truba, shlang va fitinglar, uning uchun qoʻllaniladigan xomashyo va ishlab chiqarish jarayoni xususida maʼlumotlarga ega boʻlishmoqda.
Korxona xodimlari bilan bir qatorda tomchilatib sugʻorish tizimini oʻrnatish uchun fermer xoʻjaliklari dalalariga chiqishga shay turgan talabalar kelgusida amaliyot davri mobaynida egallagan bilim va malakalarini respublikamizda kechayotgan suv muammosini ijobiy hal etishda qoʻllashga, qolaversa tengdoshlariga ham oʻrgatishga ahd qilishgan.

Новости 07.04.2022 497
Несколько лет назад была начата подготовка кадров-специалистов в области инновационных технологий в водном хозяйстве. Здесь возникает еще одна важная задача, а именно формирование практических навыков у молодых людей, обладающих глубокими теоретическими знаниями в высших учебных заведениях. Совместное предприятие в форме общества с ограниченной ответственностью «МАСТЕР БИЛДИНГ ПРОДАКТС», расположенное в Джизакской области, одним из первых реализовало эту задачу в нашей республике.
23 марта 2022 года 4 аспиранта Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства Национального исследовательского университета по специальности «Инновационные технологии в водном хозяйстве и их использование» и «Водное хозяйство и мелиорация» Андижанского института сельского хозяйства и агротехнологий На 3 месяца производственной практики принято 6 студентов, обучающихся по направлению образования.
Руководителем практики к студентам был назначен инженер предприятия Абдумурад Алимов. Основная цель стажировки – в совершенстве научить студентов каждому элементу системы капельного орошения, сформировать навыки, непосредственно участвуя в процессе проектирования и монтажа системы.
В настоящее время метод капельного орошения отличается высокой эффективностью, то есть в условиях недостаточности водных ресурсов позволяет получать стабильно высокий урожай при малом водопотреблении. Благодаря высоким возможностям сокращения ручного труда при возделывании сельскохозяйственных культур и орошении, а также автоматизации орошения метод капельного орошения находит все более широкое применение во всем мире.
Студентов обучает Керем Акдоган, инженер из Турции, проектировщик систем капельного орошения, установленных компанией. В ходе обучения каждый из элементов системы капельного орошения рассказывается отдельно, обо всех их задачах и функциях, а также об основных аспектах, которые следует учитывать при проектировании системы.
В свободное от занятий время студенты получают информацию о трубах, шлангах и фитингах, используемых в системе капельного орошения, используемом для нее сырье, а также о процессе производства в производственном цехе предприятия «Арматура и трубы ППР».
Студенты, готовые выехать на поля фермы для установки системы капельного орошения вместе с работниками предприятия, решили использовать полученные в период стажировки знания и навыки в дальнейшем для положительного решения водной проблемы в нашей республике. , и обучать им своих сверстников.