Yangilik 19.04.2022 646
Taraqqiyot shiddat bilan ilgarilab borayotgan bugungi davrda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining zimmasida oʻzbek ilm-fanini yanada rivojlantirish, zamonaviy ixtiro va kashfiyotlar bilan xalqimiz turmush tarzini yaxshilash, jamiyatimiz aʼzolarining bilimi, saviyasini bundan-da oshirishdek yuksak vazifa turibdi.
Ayni paytda Fanlar akademiyasida faoliyat yuritayotgan olimlarning yosh koʻrsatkichi, davlatimiz tomonidan ilm-fan rivojiga qaratilayotgan eʼtibor va uning samarasi borasidagi savollarga javob olish maqsadida muassasaning masʼul rahbarlari bilan muloqotda boʻldik.
— Haqiqatan, soʻnggi yillarda Fanlar akademiyasiga eʼtibor tubdan oʻzgardi. Uning faoliyatini takomillashtirish va qoʻllab-quvvatlash, yuqori malakali ilmiy kadrlar tayyorlash darajasi va sifatini oshirish orqali ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanishda ilm-fanning rolini yanada mustahkamlashga qaratilgan qator muhim qonunlar, Prezidentimiz va hukumatning koʻplab farmon va qarorlari qabul qilingan, — deydi Fanlar akademiyasi prezidenti, akademik Behzod Yoʻldoshev. — Ilmiy tadqiqotlarni tashkil etish, boshqarish va moliyalashtirish borasida salmoqli ishlar bajarilyapti. Mazkur chora-tadbirlar akademik tadqiqotlarning kadrlar, moddiy-texnika hamda moliyaviy bazasini koʻp jihatdan mustahkamlash va ularni mamlakatdagi dolzarb ijtimoiy-iqtisodiy muammolar va muhim innovatsion ishlanmalarga yoʻnaltirish imkoniyatini bermoqda.
Bugun Fanlar akademiyasida faoliyat yuritayotgan olimlarning oʻrtacha yoshi ham ancha yashargan. 2016-yilda FA tizimidagi fan doktorlarining oʻrtacha yoshi 67, fan nomzodlari (PhD)niki 58 yoshni tashkil etgan. Oxirgi yillarda mamlakatimizda ilm-fanga eʼtibor, moddiy qoʻllab-quvvatlov natijasida yoshlarning ilmga kirib kelishi keskin ortdi. Natijada 2022-yil holatiga koʻra, FAda fan doktorlarining oʻrtacha yoshi 63, fan nomzodi, falsafa doktorlariniki 50, umumiy xodimlarning oʻrtacha yoshi esa 45 yoshni tashkil etmoqda.
2017-yilda oʻtgan yigirma ikki yilda birinchi marta Fanlar akademiyasi yangi aʼzolarining saylovi boʻlib oʻtdi. Unda Fanlar akademiyasining 32 nafar haqiqiy aʼzosi (akademiklar) saylandi. Dunyodagi nufuzli ilmiy hamjamiyatlarda mustahkam oʻringa ega zabardast olimlar akademiya aʼzoligiga Prezidentimiz tomonidan tasdiqlandi.
2012–2016-yillarda Oliy va oʻrta maxsus taʼlim vazirligi hamda iqtisodiyot sohasiga berib yuborilgan qator muassasalarning soʻnggi besh yilda akademiya tizimiga qaytarilishi, yangi ilmiy dargohlar tashkil etilishi orqali Fanlar akademiyasining ilmiy muassasalari soni qariyb bir yarim mintaqaviy boʻlimlar mavjud. Mintaqaviy boʻlimlar Qoraqalpoq boʻlimi (tarkibiga ikkita ilmiy tashkilot kirgan), Navoiy boʻlimi va Xorazm Maʼmun akademiyasi, Botanika bogʻidan iborat. Shuningdek, tizimda “Fan” nashriyoti, asosiy kutubxona ham ishlayapti. Ilmiy yoʻnalishlar boʻyicha yigirmadan ortiq mavzuli jurnal hamda “Fan va turmush” ilmiy-ommabop jurnali nashr etib kelinmoqda.
Yaratilgan imkoniyat, koʻrsatilayotgan eʼtibor ilm-fanda oʻz natijasini bera boshladi. 2017-yilda Navoiy konmetallurgiya kombinatining tashkiliy, moddiy-texnik va moliyaviy koʻmagida Fanlar akademiyasining innovatsion turdagi Navoiy filiali tashkil etildi. Akademiyaning qayta tiklangan Yadro fizikasi institutining ilmiytadqiqot yadro reaktori qayta ishga tushirildi. Bu uning “Tezlatkich” MCHJ va “Radiopreparat” DK ishlab chiqarish tashkilotlarida radioizotop mahsulotlar tayyorlash hajmini oshirdi. Natijada radioizotop mahsulotlarga mamlakatning ehtiyojini toʻliq qondirish, valyutani tejash va mahsulot eksportini yoʻlga qoʻyish imkoniyati paydo boʻldi.
Yurtimizda birinchi marta Oʻsimlik moddalari kimyosi instituti huzurida GMP (Good management practice) xalqaro talablar asosida yangi dori substansiyalari ishlab chiqarish texnologiyasini yoʻlga qoʻyish boʻyicha ilmiy-texnik markaz tashkil etilgani ham oʻziga xos yangilik boʻldi. Bu yerda import oʻrnini bosuvchi va eksportga yoʻnaltiriladigan qirqdan ortiq dori-darmon ishlab chiqarish texnologiyalari farmatsevtika korxonalariga beriladi.
Buning uchun mamlakatimiz olimlari fundamental tadqiqotlar asosida yangi innovatsion ishlanmalarni joriy etish, yangi ishlab chiqarish texnologiyalarini ishlab chiqish, mahalliy farmatsevtika korxonalarini dori moddalari substansiyalari bilan taʼminlash, ishlab chiqarish quvvatini oshirish hamda ishlab chiqarishning xalqaro standartlariga muvofiqlashtirish ishlarini olib boradi. Bugun markazda hosildorlikni bir necha barobar, eksport hajmini ikki barobar oshirish, shuningdek, boshqa bozorlarga chiqish uchun yangi imkoniyatlar yaratilmoqda.
Yaqinda Oʻsimlik moddalari kimyosi institutida Klinikagacha boʻlgan tadqiqotlar ilmiy markazi ish boshladi. Unda GLP standartlari amal qiladigan mamlakatlar tomonidan mahalliy olimlar ilmiy natijalarining oʻzaro tan olinishini yoʻlga qoʻyish rejalashtirilmoqda. Jarayonda xalqaro sifat standartlariga javob beradigan yangi avlod dori-darmonlar ishlab chiqariladi. Markaz ishlanmalarni Yevropa, MDH, Xitoy, Yaponiya va boshqa davlatlarda roʻyxatdan oʻtkazishga koʻmaklashadi. Bu mamlakat iqtisodiyoti, aholi talabi uchun ham manfaatli. Gap shundaki, ilmiy texnologiyalarning xalqaro miqyosda tan olinishi mahalliy dori-darmonlarning eksport bozorini kengaytirib, isteʼmolchilarni past sifatli va xavfli dori-darmonlardan himoya qiladi.
Umuman, bugun ilm qilaman, yangilik yarataman, degan olimlar uchun barcha sharoit yaratilyapti. Bu shunchaki gap emas. Masalan, bundan 6-7 yil oldin ilmiy tashkilotlarda olimlar arzimas maoshga ishlagani sababli ilmga yoshlarning kirib kelishi, uni davom ettirishi asosiy muammolardan edi. Bugun esa yoshlarning oʻzi ilm-fanga qiziqish bildirmoqda. Olimlarning oylik maoshi oshgan, ilmiy darajaga egalariga esa 30-60 foizli ustama toʻlanyapti.
— Fanlar akademiyasi aʼzolari yoshini yashartirish ishlari allaqachon boshlangan, — deydi FA bosh ilmiy kotibi, texnika fanlari doktori, professor Gʻayrat Bahodirov. — Bu borada qator tashabbuslar amalga oshirilyapti. Yigit-qizlarni ilmiy izlanishlarga qiziqtirish, kengroq jalb etish maqsadida chet eldan koʻplab zamonaviy uskunalar xarid qilindi. Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilm-fanni moliyalashtirish va innovatsiyalarni qoʻllab-quvvatlash jamgʻarmasi koʻmagida zamonaviy uskunalardan samarali foydalanishni oʻrganishi uchun yoshlar jahondagi ilgʻor ilmiy markazlarga malaka oshirishga yuborilyapti. Shu bilan birga, “El-yurt umidi” jamgʻarmasi mablagʻlari hisobidan jahonning nufuzli ilmiy muassasalarida bakalavriat, magistratura, doktorantura amaliyoti yoʻlga qoʻyildi.
Oliy taʼlim va undan keyingi taʼlim orasidagi stajyor-tadqiqotchilik instituti qayta tashkil etildi. Bugun Fanlar akademiyasida stajyor-tadqiqotchilarga 100 ta oʻrin berilgan boʻlib, yoshlarga kelgusi yili doktoranturaga kirish uchun ilmiy tadqiqot usullari, zamonaviy yutuqlar, chet tilni oʻrganish, axborot texnologiyalarini oʻzlashtirish va boshqa qoʻshimcha tayyorgarliklar koʻrish uchun sharoit yaratildi. Bu ham yoshlarni ilm-fanga jalb qilishning yana bir bosqichi boʻlib xizmat qilmoqda. Shu omillar sabab, soʻnggi besh yilda akademiya huzuridagi ilmiy markazlarda yoshlar soni ortdi. Ularni ilmga koʻproq jalb qilish maqsadida eng ilgʻor, iqtidorli yigit-qizlarga yuzdan ortiq xonadon imtiyozli asosda topshirildi. Shundan 25 ta uy intiluvchan, ilmiy salohiyati yuqori doktorantlarga bepul berildi. Joriy yil 3-mart kuni koʻp oʻrinli yotoqxona taʼmirdan chiqarilib, yosh oilali olimlar uchun foydalanishga topshirildi.
Bugun yurtimizda tom maʼnoda dunyoga mashhur allomalarning izdoshlari yetishib chiqmoqda. Xususan, ilm yoʻlida izlanayotgan yoshlarimizning bir qanchasi TWAS (Jahon fanlar akademiyasi) akademiyasining qator mukofotlarini qoʻlga kiritgan. Jumladan, oʻzbek matematiklaridan 4 nafari Jahon fanlar akademiyasi akademigi, 6 nafari TWASning yosh olimlar boʻlimi aʼzosi sanaladi. Safimizga bilimli, tirishqoq yoshlar qoʻshilishda davom etyapti. Ular oʻzbek ilm-fanining kelajagidir.
Bir vaqtlar yurtimizda ishlab, hozirda jahonning ilgʻor markazlarida faoliyat yuritayotgan olimlar bilan oʻzaro hamkorlikni yoʻlga qoʻyganmiz. Bu borada “El-yurt umidi” jamgʻarmasi muhim platforma boʻlib xizmat qilmoqda. Yoshlarning barcha xarajati, xususan, transport puli, turar joy masalasi, oʻqishi uchun shartnoma mablagʻi jamgʻarma tomonidan toʻlab beriladi. Ochigʻi, yoshlarga bunday gʻamxoʻrlik va eʼtibor 6 yil avval tushimizga ham kirmagan.
Bugun chet ellarda ishlayotgan mutaxassis vatandoshlarimizning toʻrt nafari Fanlar akademiyasi, V.I.Romanovskiy nomidagi Matematika institutida oʻrindoshlik asosida faoliyat koʻrsatyapti.
Qolaversa, yoshlarimizning ilmiy tadqiqotini qoʻllab-quvvatlash, ularga koʻmaklashishga alohida eʼtibor qaratyapmiz. Ularning ilmiy izlanishi asosida mahalliy xomashyodan import oʻrnini bosuvchi, eksportbop koʻplab mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda. Jumladan, olimlarimiz monosilan va polikristall kremniy olishning yangi texnologiyasini yaratishga muvaffaq boʻldi. Mazkur ishlanma Oʻzbekiston, AQSH, Yaponiya, Janubiy Koreya, Xitoy, Tayvan va Yevropa Ittifoqi mamlakatlarida patent bilan himoyalangan.
2022-yilda ilmiy tadqiqotlar natijalari asosida xalqaro “Web of Science”, “Scopus” bazasidagi nufuzli ilmiy jurnallarda 500 ga yaqin ilmiy maqola chop etildi. Yetmishga yaqin oʻquv qoʻllanma, 200 ga yaqin monografiya tayyorlanib, shundan 20 tasi xorijda nashr qilindi. 150 ta ilmiy ishlanmaga patentlar va dasturiy mahsulotlar uchun guvohnomalar olindi.
Akademiya olimlarining ilmiy ishlanmalari bugun barcha sohadagi ixtirolarga asos boʻlyapti. Birgina tibbiyotni oladigan boʻlsak, COVID-19, surunkali virusli V va S gepatitlari, bir qancha virusli infeksiyalar, kardiometabolik oʻzgarishlarda autoimmun yalligʻlanish holatlarini immuntashxislash usullari amaliyotga tatbiq etildi. Mahalliy oʻsimliklar asosida yaratilgan ellikka yaqin original dorining oʻndan ortigʻi hozir amaliyotda qoʻllanmoqda. Mahalliy mikroorganizmlar shtammlari asosida import oʻrnini bosuvchi qishloq xoʻjaligi va farmatsevtika biopreparatlarini tajriba tariqasida ishlab chiqarish yoʻlga qoʻyildi.
Qishloq xoʻjaligi sohasidagi ilmiy izlanishlar ham oʻz natijasini bermoqda. Xususan, tarmoqda zamonaviy molekulyar va gen muhandisligi texnologiyalari yordamida gʻoʻzaning “Porloq-7”, “Porloq-8”, “Ravnaq-1”, “Ravnaq-2”, “Baraka”, “Saxovat”, “Tafakkur”, “Bardosh” va “Zakovat”, kartoshkaning “Bisyor”, soyaning “Sochilmas” hamda bugʻdoyning “Barkamol” navlari yaratilib, tijoriylashtirishga yoʻnaltirildi. Elita urugʻni koʻpaytirish maqsadida yangi gʻoʻza navlari 30 ming gektardan ortiq, bugʻdoy navlari 1000 gektardan ortiq maydonlarga ekilmoqda.
Uzum va anor navlarining genetik pasporti yaratilib, in vitro usulida viruslardan xoli va sogʻlomlashtirilgan koʻchatlarni koʻpaytirish texnologiyasi yoʻlga qoʻyildi. Qirqdan ortiq yangi oʻsimlik turi kashf etildi. Gulli oʻsimliklarning zamonaviy filogenetik tizimiga asoslanib yangi tahrirdagi “Oʻzbekiston florasi” kitobining 1-3-jildlari nashr etildi.
Qolaversa, Oʻzbekiston Respublikasi Qizil kitobining 5-nashri ham chop etildi. Dorivor oʻsimliklarning interaktiv atlasi yaratildi. DNK shtrix kodlash texnologiyasidan foydalangan holda, yurtimizning noyob va yoʻqolib ketish xavfi ostida boʻlgan 4 turkumga mansub 31 oʻsimlik turi 60 ta namunada barkodlandi.
Shuningdek, olimlar tomonidan hasharotlarga oid “Orthoptera Info” maʼlumotlar bazasi, “zoologiya kolleksiyasi”ning toʻliq elektron katalogi va Oʻzbekiston Milliy gerbariysining virtual koʻrinishi yaratildi. Seysmik faol hududlarda joylashgan bino va inshootlarning “Elektron texnik pasport” axborot tizimi ishga tushirildi.
Maydanak observatoriyasida oʻzbek astronom olimlari jahonda birinchi boʻlib Katta Ayiq yulduzlar turkumida yangi yulduzni roʻyxatga oldi. Samarqand viloyatining Kofirqalʼa, Namangan viloyatining Axsikent, Jizzax viloyatining Toshbuloq, Surxondaryo viloyatining qadimgi Termiz yodgorliklaridagi arxeologik tadqiqotlar xalqaro miqyosda eʼtirof etildi. Ular yurtimizga sayyohlar oqimini jalb etishga xizmat qilmoqda.
Soʻnggi yillarda Rossiya Fanlar akademiyasi, Belarus va Qirgʻiziston Milliy Fanlar akademiyalari, Xitoy Fanlar akademiyasi, Moʻgʻuliston, Tojikiston kabi davlatlarning yirik ilmiy muassasalari bilan xalqaro ilmiy-texnik aloqalarimiz sezilarli darajada mustahkamlandi. Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi “Bir makon, bir yoʻl” tashabbusi doirasida xalqaro ilmiy tashkilotlar alyansining taʼsischilaridan biridir.
Xalqaro tadqiqot markazlari bilan ikki tomonlama aloqalar kengayishi natijasida Suffa yuqori togʻ platosidagi RT-70 radioteleskopi loyihasi qayta tiklandi. Dori-darmon ishlab chiqarish boʻyicha Oʻzbekiston — Xitoy markazi ochilib, qator institutlarda Oʻzbekiston — Xitoy ilmiy-tadqiqot laboratoriyalari muvaffaqiyatli faoliyat koʻrsatmoqda.
YUNESKO, MAGATE (Atom energiyasi xalqaro agentligi), MAAN (Fanlar akademiyalari xalqaro uyushmasi) va TWAS xalqaro tashkilotlari, Rossiya, Ukraina, Belarus, MDH davlatlari va boshqa mamlakatlar, Xitoy, Janubiy Koreya Fanlar akademiyalari bilan samarali ijodiy hamkorlik oʻrnatilgan. Turli mamlakatlardagi nufuzli ilmiy dargohlar bilan ikki tomonlama manfaatli bitimlar tuzilgan.
Jumladan, 2017-yilning noyabr oyida Rossiyaning “Rosatom” davlat atom energiyasi korporatsiyasi bilan yadro energiyasidan tinchlik yoʻlida foydalanish sohasida hamkorlik toʻgʻrisida memorandum imzolandi. Bir qator davlatlarning Fanlar akademiyalari bilan ilmiy-texnik hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha bitim amalga oshirib kelinyapti. Jumladan, Janubiy Koreya bilan hamkorlik doirasida Maydanak observatoriyasida tarqoq yulduz gʻujlari va yaqin galaktikalardagi faol jarayonlarni kuzatish maqsadida ellikdan ortiq oqshom fotometrik kuzatuvlari olib borildi. Hamkorlikning muhim yutugʻi oʻlaroq, 2017-yilning may oyida yangi yulduz topilib, “SN 2017ein”, deb nomlandi.
2020-yilda Oʻzbekiston Respublikasi bioxilma-xillik boʻyicha Global axborot portali uyushmasi aʼzosi boʻldi. Shuningdek, Rossiyadagi Yadro tadqiqotlari birlashgan instituti aʼzoligini qayta tiklashga erishdi.
Eʼtiborlisi, mazkur jarayonlarda yoshlarning faolligi sezilyapti. Bugun oʻzbek ilm-fanining munosib vorislari, bilimga chanqoq yangi avlodi yetishib kelmoqda. Ularning jahon maydonida ham aytib kelayotgan oʻz soʻzi bor. Mana shunday yoshlar bugungi Oʻzbekistonning yorqin kelajagidir.

Новости 19.04.2022 646
В современный стремительно развивающийся период перед Академией наук Республики Узбекистан стоит высокая задача дальнейшего развития узбекской науки, улучшения образа жизни нашего народа современными изобретениями и открытиями, дальнейшего повышения знаний и уровня членов нашего общества. .
На данный момент мы побеседовали с ответственными руководителями учреждения, чтобы получить ответы на вопросы о возрастном индексе ученых, работающих в Академии наук, внимании, которое уделяется развитию науки нашим государством и ее эффективности.
- На самом деле за последние годы внимание к Академии наук изменилось коренным образом. Ряд важных законов, множество указов и постановлений Президента и правительства, направленных на дальнейшее усиление роли науки в социально-экономическом развитии путем совершенствования и поддержки ее деятельности, повышения уровня и качества подготовки высококвалифицированных научных кадров, - – говорит президент Академии наук, академик Бехзод Юлдошев. - Большая работа ведется по организации, управлению и финансированию научных исследований. Эти меры дают возможность во многом укрепить кадровую, материально-техническую и финансовую базу академических исследований и направить их на решение актуальных социально-экономических проблем и важных инновационных разработок в стране.
Средний возраст ученых, работающих сегодня в Академии наук, также велик. В 2016 году средний возраст докторов наук в системе ФА составлял 67 лет, а кандидатов наук (PhD) – 58 лет. В последние годы в результате внимания к науке и финансовой поддержки в нашей стране резко возросла вовлеченность молодежи в науку. В результате по состоянию на 2022 год средний возраст докторов наук в ФА составляет 63 года, кандидатов наук, докторов философии – 50 лет, а средний возраст разнорабочих – 45 лет.
В 2017 году впервые за последние двадцать два года состоялись выборы новых членов Академии наук. Там было избрано 32 действительных члена (академика) Академии наук. Выдающиеся ученые, занимающие прочные позиции в престижных научных кругах мира, были одобрены Президентом для членства в Академии.
В 2012-2016 годах ряд учреждений, переданных в ведение Министерства высшего и среднего специального образования, и сектор экономики за последние пять лет были возвращены в систему академий, а количество научных учреждений Академии наук составляет около одного и половина региональных отделений. В состав областных отделений входят Каракалпакское отделение (в состав которого входят две научные организации), Навоийское отделение и Хорезмская академия Маъмуна, Ботанический сад. Также в системе работает издательство «Фан» и главная библиотека. Издается более 20 тематических журналов по научным направлениям и научно-популярный журнал «Фан и жизнь».
Созданная возможность, проявленное внимание стали давать свои результаты в науке. В 2017 году при организационной, материально-технической и финансовой поддержке Навоийского металлургического комбината создан инновационный Навоийский филиал Академии наук. Запущен исследовательский ядерный реактор реконструированного Института ядерной физики Академии. Это увеличило выпуск радиоизотопной продукции в производственных организациях ООО «Тезлаткич» и ДК «Радиопрепарат». В результате появилась возможность полностью удовлетворить потребность страны в радиоизотопной продукции, сэкономить иностранную валюту и начать экспорт продукции.
Впервые в нашей стране в Институте химии растительных веществ создан научно-технический центр по созданию технологии производства новых лекарственных субстанций на основе международных требований GMP (Надлежащая практика управления). Здесь фармацевтическим предприятиям предоставляется более сорока импортозамещающих и экспортоориентированных технологий производства лекарственных средств.
Для этого ученые нашей страны внедряют новые инновационные разработки на основе фундаментальных исследований, разрабатывают новые технологии производства, снабжают лекарственными субстанциями местные фармацевтические предприятия, наращивают производственные мощности, приводят производство в соответствие с международными стандартами. Сегодня центр создает новые возможности для удвоения производительности, удвоения объема экспорта и выхода на другие рынки.
Недавно в Институте химии растительных веществ начал работать Научный центр доклинических исследований. Планируется установить взаимное признание научных результатов местных ученых странами, где действуют стандарты GLP. При этом производятся лекарства нового поколения, соответствующие международным стандартам качества. Центр помогает регистрировать разработки в Европе, СНГ, Китае, Японии и других странах. Это также выгодно для экономики страны и спроса населения. Дело в том, что международное признание научных технологий расширяет рынок экспорта отечественных препаратов и защищает потребителей от некачественных и опасных препаратов.
В общем, сегодня создаются все условия для ученых, которые хотят учиться и создавать новое. Это не просто разговоры. Например, 6-7 лет назад одной из основных проблем было вхождение молодежи в науку и ее продолжение, так как ученые работали за небольшую зарплату в научных организациях. Сегодня даже молодежь интересуется наукой. Ежемесячная заработная плата ученых увеличена, а обладателям ученых степеней выплачивается надбавка в размере 30-60 процентов.
«Работа по омоложению членов Академии наук уже началась», - говорит главный ученый секретарь ФА, доктор технических наук, профессор Гайрат Бахадиров. - В связи с этим реализуется ряд инициатив. Для привлечения юношей и девушек к научным исследованиям было закуплено большое количество современного оборудования из-за рубежа. При поддержке Фонда финансирования науки и поддержки инноваций при Министерстве инновационного развития молодые люди направляются в передовые научные центры по всему миру для обучения эффективному использованию современного оборудования. В то же время на средства фонда «Эл-Юрт Умид» были открыты курсы бакалавриата, магистратуры и докторантуры в престижных научных учреждениях мира.
Интерн-исследовательский институт между высшим образованием и дополнительным образованием был реорганизован. Сегодня в Академии наук выделено 100 мест для стажеров-исследователей, созданы условия для изучения молодыми людьми методов научных исследований, современных достижений, изучения иностранного языка, освоения информационных технологий и другой дополнительной подготовки к поступлению в докторантуру. год. Это также служит еще одним этапом привлечения молодежи в науку. Благодаря этим факторам за последние пять лет увеличилось количество молодежи в научных центрах академии. В целях их большего привлечения к науке самым передовым и талантливым юношам и девушкам было предоставлено на льготной основе более ста квартир. Из них 25 домов были безвозмездно переданы абитуриентам-докторантам с высоким научным потенциалом. 3 марта этого года многоместное общежитие было отремонтировано и сдано в эксплуатацию для молодых семей ученых.
Сегодня в нашей стране буквально растет число последователей ученых с мировым именем. В частности, ряд наших молодых людей, стремящихся к науке, завоевали ряд наград TWAS (Всемирной академии наук). В частности, 4 узбекских математика являются академиками Всемирной академии наук, 6 - членами Отдела молодых ученых TWAS. Образованные и старательные молодые люди продолжают пополнять наши ряды. За ними будущее узбекской науки.
У нас налажено взаимное сотрудничество с учеными, которые когда-то работали в нашей стране, а сейчас работают в передовых центрах мира. В этом плане важной площадкой служит фонд «Эл-Юрт Умид». Все расходы молодых людей, в частности, транспорт, проживание, контрактные средства на обучение, будут оплачены фондом. Откровенно говоря, 6 лет назад такая забота и внимание к молодежи и не снились нам.
Сегодня четверо наших соотечественников, которые являются специалистами, работающими за рубежом, работают на замещающей основе в Академии наук, Институте математики имени В. И. Романовского.
Кроме того, особое внимание мы уделяем поддержке научных исследований нашей молодежи и помощи ей. На основе их научных исследований многие импортозамещающие и экспортоспособные товары производятся из местного сырья. В частности, нашим ученым удалось создать новую технологию получения моносилана и поликристаллического кремния. Данная разработка защищена патентом в Узбекистане, США, Японии, Южной Корее, Китае, Тайване и Европейском Союзе.
В 2022 году по результатам научных исследований опубликовано около 500 научных статей в престижных научных журналах на базе международной «Web of Science», «Scopus». Подготовлено около семидесяти учебных пособий, около 200 монографий, 20 из которых опубликованы за рубежом. Получены патенты на 150 научных разработок и свидетельства на программные продукты.
Научные разработки ученых Академии сегодня являются основой изобретений во всех областях. Если брать только медицину, то в практику внедрены методы иммунодиагностики аутоиммунного воспаления при COVID-19, хронических вирусных гепатитах В и С, некоторых вирусных инфекциях, кардиометаболических изменений. В настоящее время на практике применяется более десятка оригинальных лекарственных средств, созданных на основе местных растений. Запущено экспериментальное производство импортозамещающих сельскохозяйственных и фармацевтических биопрепаратов на основе местных штаммов микроорганизмов.
Научные исследования в области сельского хозяйства также дают свои результаты. В частности, с помощью современных технологий молекулярной и генной инженерии хлопок «Порлок-7», «Порлок-8», «Равнак-1», «Равнак-2», «Барака», «Сахават», «Тафаккур» Созданы и направлены на коммерциализацию сорта «Бардош» и «Заковат», картофеля «Бисёр», сои «Сочилмас» и пшеницы «Баркамол». В целях повышения элитности посевов новых сортов хлопчатника засеяны более чем на 30 000 га, а сортов пшеницы – на более чем 1 000 га.
Создан генетический паспорт сортов винограда и граната, внедрена технология выращивания безвирусных и здоровых саженцев in vitro. Было обнаружено более сорока новых видов растений. На основе современной филогенетической системы цветковых растений изданы 1-3 тома нового издания книги «Флора Узбекистана».
Кроме того, издано 5-е издание Красной книги Республики Узбекистан. Создан интерактивный атлас лекарственных растений. С помощью технологии ДНК-штрихкодирования в 60 образцах штрих-кодирован 31 вид растений, принадлежащих к 4 редким и исчезающим видам нашей страны.
Ученые также создали базу данных «Orthoptera Info» по насекомым, полный электронный каталог «зоологической коллекции» и виртуальный вид Национального гербария Узбекистана. Запущена информационная система «Электронный технический паспорт» зданий и сооружений, расположенных в сейсмоактивных районах.
В обсерватории Майданак узбекские астрономы первыми в мире зарегистрировали новую звезду в созвездии Большой Медведицы. Археологические исследования в древних памятниках Кофиркала Самаркандской области, Аксикент Наманганской области, Ташбулок Джизакской области, древнего Термеза Сурхандарьинской области получили признание на международном уровне. Они служат для привлечения потока туристов в нашу страну.
В последние годы значительно укрепились наши международные научно-технические связи с крупными научными учреждениями таких стран, как Российская академия наук, Национальные академии Беларуси и Кыргызстана, Академия наук Китая, Монголии, Таджикистана. Академия наук Республики Узбекистан является одним из учредителей альянса международных научных организаций в рамках инициативы «Одно место, один путь».
В результате расширения двусторонних связей с международными исследовательскими центрами был возрожден проект радиотелескопа РТ-70 на верхнем плато Суффа. Открыт Узбекско-китайский центр по производству лекарственных средств, в ряде институтов успешно работают узбекско-китайские научно-исследовательские лаборатории.
Налажено плодотворное творческое сотрудничество с международными организациями ЮНЕСКО, МАГАТЭ (Международное агентство по атомной энергии), МААН (Международная ассоциация академий наук) и TWAS, Академиями наук России, Украины, Белоруссии, стран СНГ и других стран, Китая, Южной Корея. Заключены взаимовыгодные соглашения с престижными научными учреждениями разных стран.
В частности, в ноябре 2017 года был подписан меморандум о сотрудничестве в области мирного использования атомной энергии с Государственной корпорацией по атомной энергии России «Росатом». Реализуется соглашение о развитии научно-технического сотрудничества с академиями наук ряда стран. В частности, в рамках сотрудничества с Южной Кореей в обсерватории Майданак было проведено более полусотни вечерних фотометрических наблюдений с целью наблюдения за рассеянными звездообразованиями и активными процессами в близких галактиках. Важным достижением сотрудничества стало открытие в мае 2017 года новой звезды, получившей название SN 2017ein.
В 2020 году Республика Узбекистан стала членом Ассоциации «Глобальный информационный портал биоразнообразия». Ему также удалось восстановить членство в Объединенном институте ядерных исследований в России.
Примечательно, что в этих процессах заметна активность молодежи. Сегодня подрастают достойные продолжатели узбекской науки, новое поколение, жаждущее знаний. У них есть свое слово, которое они говорят на мировой арене. Именно за такими молодыми людьми стоит светлое будущее сегодняшнего Узбекистана.