Yangilik 09.05.2022 727
Gʻafur Gʻulom taxallusi boʻlib, asl nomi Gʻulomov Gʻafurdir. Gʻafur Gʻulom 1903-yilning 10-mayida Toshkent shahrining Qoʻrgʻontegi mahallasida tugʻilgan. 1963-yilda Oʻzbekiston xalq shoiri sifatida tanilgan. Oʻzbekiston Fanlar Akademiyasining akademigi boʻlgan. Gʻafur Gʻulomning ijodiy tadriji 3 davrdan iborat. Birinchi davrida Gʻafur Gʻulom koʻplab sheʼr va maqola yozgan. Ikkinchi davri ikkinchi jahon urushi yillariga bagʻishlangan boʻlib, xalq va mamlakat hayoti aks etgan asarlarini qamrab olgan. Jumladan, urush yillarida ota-onasiz qolib, Oʻzbekistonga koʻchirib keltirilgan bolalar haqidagi “Sen yetim emassan” sheʼri yuksak insonparvarlik gʻoyasini ifoda etgan.
Mazkur gʻoyalarni yosh avlodga targʻib etish esa, yangi Oʻzbekistonda maʼrifatli jamiyat konsepsiyasini amalga oshirishda muhim ahamiyat kasb etadi. Chunonchi, Toshkent davlat yuridik universiteti talaba yoshlari uchun Gʻafur Gʻulom nomidagi maxsus stipendiya hamda koʻkrak nishonini taʼsis etilgani, boʻlajak huquqshunoslarda Gʻafur Gʻulom ijodiga boʻlgan qiziqishni tobora oshirmoqda. Ayniqsa, huquqshunoslik bilan adabiyotning uygʻunligi talabalarga sheʼriyatga, adabiyotga boʻlgan eʼtiborni kuchaytirmoqda.
Buning asosiy sabablaridan biri Vazirlar Mahkamasining 2020-yil 24-avgustdagi “Atoqli adiblar va mutafakkirlarimiz ijodiy merosini yoshlar oʻrtasida targʻib qilish hamda Adiblar xiyobonidan samarali foydalanish chora-tadbirlari toʻgʻrisida”gi qarori hamda undagi vazifalar boʻldi. Jumladan, qarorda belgilangan vazifalardan kelib chiqib, universitetda Gʻafur Gʻulom ijodini keng targʻib qilish yoʻlga qoʻyildi. TDYUUda mutasaddi rahbarlar hamda professor-oʻqituvchilardan iborat ijodiy guruh tuzilgan.
Shu bois, talabalar oʻrtasida tez-tez akademik-shoir Gʻafur Gʻulom ijodini oʻrganish va tadqiq etishga oid tadbirlar oʻtkaziladi. Men ham, ana shu ilmiy-maʼnaviy yoʻnalishga qiziqdim hamda mustaqil Gʻafur Gʻulom ijodini oʻrganishga kirishdim. Quvonarli tomoni shundaki, akademik shoir Gʻafur Gʻulom sheʼriyati serqirraligi, rang-barangligi bilan ajralib turishiga amin boʻldim. Qaysi sohaga oid asarini oʻrgansam, yangilikka duch keldim. Mana joriy yilda 30-iyulda ilk bora “Xalqlar doʻstligi” kuni nishonlandi. Shu fursatdan foydalanib, xalqlar doʻstligiga oid sheʼrlarni oʻqiganimda Gʻafur Gʻulom oʻzbek va tojik xalqlarining doʻstligi va qardoshligi toʻgʻrisidagi fikr-mulohazalarini koʻrdim. Masalan, juda koʻp oʻzbek oilalarida tojik kelinlar, tojik oilasidagi oʻzbek kuyovlar toʻgʻrisida shoirona fikrlarni bildirgan ekan:
“ Xalqlar doʻstligining gullar bogʻidek
Ardoqlab bitdingiz ashʼorlar bisyor.
Oʻzbek tojik qizin koʻz qarogʻidek
Kelinim deganda aytilar yor-yor». Qaranga, bugun Markaziy Osiyoda chegaralarimiz ochiq, quda-anda degan qadriyatlarimiz saqlanib kelmoqda. Turli millat vakili yagona oila bagʻrida tinch yashashi, kelin-kuyov munosabatlari oʻz davridayoq shoir Gʻafur Gʻulom tomonidan madh etilgan.
Ikkinchi holat esa, maʼlumki joriy yilning avgust oyida davlatimiz rahbari mehribonlik uylarida boʻlib, “Mehr” daftari haqida gapirar ekan, har bir tarbiyalanuvchiga alohida eʼtibor berilishini, ayniqsa, Milliy gvardiya tizimini mazkur mehribonlik uylarida masʼul etib belgilagani “Sen yetim emassan” sheʼrining mantiqiy amaliy ifodasi deb bildim. Oʻz davrining dolzarb asari yosh avlodni tarbiyalashdagi qudratli kuch haqida soʻzlovchi “Yoʻldosh” dostoni boʻlgan. Fuqarolik urushida yaqinlari Yoʻldoshdan ayriladi. Boshqa yetim boʻlib qarovsiz qolgan bolalar kabi, bu bolakayga ham davlat gʻamxoʻrlik qiladi — ular uchun boshpana boʻlgan internatlar va bolalar uylari yaratishadi. Bolalar uyi tarbiyalanuvchilari oʻz Vatani mustaqilligi himoyasi uchun doim tayyor turishadi.
Dostonda katta mahorat va iliqlik ila Yoʻldoshning otasi bilan uchrashuvi aks etilgan, oʻz qarziga vafoli insonlar siymosi chuqur va keng ochib berilgan. Vatan himoyachisi mavzusi Gʻofur Gʻulomning 1941 – 1945-yillardagi keyingi ijodida yanada rivojlandi va chuqurlashdi. U odamlarni “bor sabri, bor iqtidori”ni fashistlar ustidan gʻalabaga qaratishga chorlaydi. Shoir urushdan keyingi davrlardagi mamlakatning iqtisodiy rivojlanishida oʻzbek ayolining oʻrnini tarannum etadi.
Uchinchi holat esa, Gʻafur Gʻulomning (1941 y. 26-iyun) yozilgan “Men yahudiyman” sheʼri oʻsha davrdayoq jahonshumul sheʼr boʻlgani meni hayratga soldi. Bu ikkinchi jahon urushi avj olgan fursatda gitlerchilar yahudiy xalqini butunlay qirib yoʻq qilib tashlamoqchi boʻlib oʻz vahshiyliklarini kuchaytirgan paytida yozilgan boʻlib, butun dunyo ahlini fashizmga qarshi koʻtargan gʻoya va kuch boʻlganiga ishonaman. Hozir ikkinchi jahon urushi tugaganiga, fashizm illatining yoʻq qilib tashlanganiga yetmish besh yil toʻlgan vaqtda ham Gʻafur Gʻulomga hurmat va ehtirom bilan Isroil davlatining shahrida unga haykal oʻrnatilgani shoirning fashizmga qarshi jangovar kurashchi boʻlgani avlodlar xotirasida saqlanayotganidan darak beradi. Gʻafur Gʻulomning asarlaridagi inson taqdiri, inson manfaati insonparvarlik tamoyili asosida yoritilgani boʻlajak huquqshunoslar uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
Zero, Oʻzbekiston Respublikasida barcha fuqarolar bir xil huquq va erkinliklarga ega boʻlib, fuqaro va davlat bir-biriga nisbatan mavjud boʻlgan huquqlari va burchlari bilan oʻzaro bogʻliqdir. Fuqarolarning konstitutsiya va qonunlarda mustahkamlab qoʻyilgan huquq va erkinliklari daxlsizdir.Bu tamoyilning maʼnaviy asosi Gʻafur Gʻulom sheʼriyatidir. Oʻzbekiston Respublikasida odamlarning millatiga, diniga, ijtimoiy ahvoliga, siyosiy va boshqa eʼtiqodiga qarab cheklashlar yoʻq. Chunonchi, Konstitutsiyaning eng muhim qismlaridan boʻlgan ikkinchi boʻlimi inson va fuqarolarning asosiy huquqlari, erkinliklari va burchlariga bagʻishlangan. Davlatimiz Asosiy qonunining yana oʻziga xos jihatlaridan biri shundaki, u faqat Oʻzbekiston Respublikasi fuqarolarini, balki Oʻzbekistonda istiqomat qiluvchi barcha insonlarning muqaddas va daxlsiz huquqlarini kafolatlaydi. Qarangki, bugun “Temir daftar”, “Ayollar daftari”, “Yoshlar daftari” tashkil etib, har bir inson shaʼni, qadr-qimmati ulugʻlanmoqda. Bu holat ham Gʻafur Gʻulom ijodida oʻz ifodasini topgan. Jumladan, “Mening oʻgʻrigina bolam” nomi ostida jamlangan qissalar va hikoyalar oʻzbekona hayot tarzi, insonlardagi mehr-oqibat kabilarning qimmatli neʼmat ekanligini anglatadi. Taqdir boshlagan koʻchalarning soʻqmoqlaridan bir-bir oʻtib, unda oʻz yaqinlarini koʻrgandek boʻladi. Oʻzbek xalqining necha asrlardan beri meros boʻlib kelayotgan urf-odatlari ichidan eng qadrlisi-mehmondoʻst xalqni koʻrish mumkin. Yana bir serqirra ijod namunasi sifatida Gʻafur Gʻulom, Pushkin, Lermontov, Griboyedov, Mayakovskiy, Nozim Hikmat, Rustaveli, Nizomiy, Shekspir, Dante, Bomarshe va boshqalarning asarlarini oʻzbek tiliga tarjima qilgani tahsinga loyiqdir. Tariximiz bilan asari Netay» qissasi — keng ijtimoiy umumlashmalarga boy ajoyib asar. Asarda haqiqiy milliy davlatchilikka xos voqea qoʻyilgan. Soʻnggi Buxoro amiri Peterburgga safari chogʻi Toshkentda toʻxtaydi. Amir mamnun va xursand boʻlishi uchun boylar hamma narsa qiladi. Uning huzuriga ermak uchun Netay ismli qizni keltirishadi. Oddiy ishchilar timsoli yoqimli tarzda ifodalangan – urugʻlar va ularning ayollari hayotning qiyinchiliklariga qaramay, maʼnan boy va juda taʼsirchan boʻlgan Netay ismli oʻn yashar qizni boqib olishadi. Qissada Gʻafur Gʻulomning oʻta serqirraligi va iqtidorining moslashuvchanligi va nasr texnikasidan mohirona foydalana olishi namoyon boʻlgan. Darhaqiqat, Konstitutsiyamizning 18-moddasida Respublikamizdagi barcha fuqarolarning tengligi eʼtirof etilib shunday deyilgan: “Oʻzbekiston Respublikasida barcha fuqarolar bir xil huquq va erkinliklara ega boʻlib, jinsi, irqi, millati, tili, dini, ijtimoiy kelib chiqishi, eʼtiqodi, shaxsiy va ijtimoiy mavqeyidan qatʼiy nazar, qonun oldida tengdirlar”. Aynan shu norma Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasining 2-moddasida belgilanib qoʻyilgan. Shu bilan birga, OʻzbekistonRespubilkasi Konstitutsiyasining 25-moddasiga muvofiq “Har kim erkinlik va shaxsiy daxlsizlik huquqiga ega” deyiladi. Ayni ushbu normaning ham fundamental asosi biz yuqorida toʻxtalib oʻtgan muhim xalqaro huquqiy hujjat – Inson huquqlari umumjahon deklaratsiyasida oʻz ifodasini topgan. Insonning erkinligi, shaʼni, qadr-qimmati oliy qadriyatdir. Hech kim qullikka yoki asoratga solinishi, sudning hukmisiz yoki ruxsatisiz oʻzboshimchalik bilan qamoqqa olinishi mumkin emas. Har bir inson erkin boʻlib tugʻiladi, shuningdek inson xohlagan joyida istiqomat qilish huquqiga ega. Lekin har doim ham shuni nazarda tutish kerakki, inson qayerda yashamasin, oʻsha yerda amal qiluvchi davlatning qonunlariga itoat etishga majbur. Shu bois, Gʻafur Gʻulomning “Sen yetim emassan”, “Men yahudiyman” kabi asarlari jahonning juda koʻp tillariga tarjima qilingan, ular fashist bosqinchilarini tor-mor keltirishda 2-jahon urushida gʻalabaga erishish uchun kuch, ishonch, gʻurur va mardlik timsoli boʻlib xizmat qilgan.
Tinchlik, doʻstlik va xalq baxtini oʻz ijodida kuylagan Gʻafur Gʻulom asarlari maʼnaviy dunyoqarashimizning beshigi boʻlib qolaveradi.2023-yilda 120-yilligini nishonlaymiz, bizdan keyingi avlod ham atoqli shoirimizning hayoti va ijodini asrlar osha oʻrganadi, ilhomlanadi va gʻururlanadi. YANGI OʻZBEKISTON tarixiy sahifasida Gʻafur Gʻulom oʻzbek xalqining joʻshqin kurashchisi boʻlib muhrlanadi.

Новости 09.05.2022 796
Гафур — это псевдоним Гулама, а настоящее его имя — Гуломов Гафур. Гафур Гулам родился 10 мая 1903 года в микрорайоне Коргонтеги Ташкента. В 1963 году он был признан Народным поэтом Узбекистана. Он был академиком Академии наук Узбекистана. Творческий путь Гафура Гулама состоит из 3-х периодов. В свой первый период Гафур Гулям написал много стихов и статей. Второй период был посвящен годам Великой Отечественной войны и включал произведения, изображающие жизнь народа и страны. Например, стихотворение «Ты сирота» о детях, оставшихся без родителей и переселенных в годы войны в Узбекистан, выражало идею высокого гуманизма.
Распространение этих идей среди подрастающего поколения имеет большое значение в реализации концепции просвещенного общества в новом Узбекистане. Например, учреждение специальной стипендии и нагрудного знака имени Гафура Гулама для молодых студентов Ташкентского государственного юридического университета повышает интерес к деятельности Гафура Гулама среди будущих юристов. В частности, сочетание юриспруденции и литературы повышает внимание учащихся к поэзии и литературе.
Одной из основных причин этого стало постановление Кабинета Министров от 24 августа 2020 года «О мерах по популяризации творческого наследия наших известных писателей и мыслителей среди молодежи и эффективному использованию Аллеи писателей» и поставленные в нем задачи. . В частности, исходя из поставленных в решении задач, в университете была развернута широкая пропаганда творчества Гафура Гулама. В ТДЮУ создана творческая группа, состоящая из официальных руководителей и профессоров.
Поэтому среди студентов часто проводятся мероприятия, связанные с изучением и исследованием творчества поэта-академика Гафура Гулама. Я тоже заинтересовался этим научно-духовным направлением и стал самостоятельно изучать творчество Гафура Гулама. Радость в том, что я убедился, что поэзия поэта-академика Гафура Гулама отличается богатством и разнообразием. В какой бы области я ни учился, я сталкивался с чем-то новым. В этом году 30 июля впервые отмечался День «Дружбы народов». Когда я воспользовался случаем, чтобы прочитать стихи о дружбе народов, я увидел мнения Гафура Гулама о дружбе и братстве узбекского и таджикского народов. Например, он поэтически высказывал мысли о таджикских невестах во многих узбекских семьях и узбекских женихах в таджикских семьях:
«Это как цветник дружбы народов
Вы были удостоены чести, моя дорогая.
Как зеницу ока узбекской таджикской девушки
Мою невестку зовут "йор-йор". Смотрите, сегодня в Центральной Азии сохраняются наши ценности открытых границ и мира. Мирное проживание представителей разных национальностей в лоне единой семьи, отношения жениха и невесты воспеты еще поэтом Гафуром Гулямом.
Второй случай – в августе этого года глава нашего государства посетил детские дома и, рассказывая о книге «Мехр», уточнил, что каждому приемному ребенку нужно уделять особое внимание, тем более, что за это отвечает система Национальной гвардии. эти приюты, что является логичным и практическим выражением стихотворения «Ты не сирота» Я знал это. Актуальным произведением своего времени стал эпос «Ёлдош», повествующий о могучей силе в воспитании подрастающего поколения. В гражданской войне его родственники потеряли Юлдоша. Как и другие безнадзорные сироты, об этом ребенке заботится государство – для них создают приюты и детские дома. Воспитанники детского дома всегда готовы отстоять независимость своей Родины.
В эпосе с большим мастерством и теплотой показана встреча Юлдоша с отцом, глубоко и широко раскрыт образ верных своему долгу людей. Тема защитника Родины получила дальнейшее развитие и углубление в последующих произведениях Гофура Гулама 1941-1945 годов. Он призывает людей направить «все свое терпение, весь свой талант» на победу над нацистами. Поэт воспевает место узбекских женщин в экономическом развитии страны в послевоенный период.
Третий случай, стихотворение Гафура Гулама «Я еврей», написанное 26 июня 1941 года, поразило меня уже тогда как универсальное стихотворение. Она была написана в разгар Второй мировой войны, когда нацисты усиливали свою жестокость, чтобы истребить еврейский народ, и я считаю, что это была идея и сила, которые подняли народы мира против фашизма. Даже сейчас, спустя семьдесят пять лет после окончания Второй мировой войны и уничтожения зла фашизма, тот факт, что в городе Израиль с уважением и почетом воздвигнут памятник Гафуру Гуляму, свидетельствует о том, что борьба поэта с фашизмом запоминается поколениями. То, что человеческая судьба и человеческие интересы освещаются по принципу гуманизма в произведениях Гафура Гулама, имеет большое значение для будущих правоведов.
Ведь в Республике Узбекистан все граждане имеют одинаковые права и свободы, а права и обязанности гражданина и государства взаимосвязаны. Права и свободы граждан, закрепленные в конституции и законах, неприкосновенны.Духовной основой этого принципа является поэзия Гафура Гулама. Ограничений по национальности, вероисповеданию, социальному положению, политическим и иным убеждениям людей в Республике Узбекистан нет. Например, второй раздел, одна из важнейших частей Конституции, посвящен основным правам, свободам и обязанностям человека и гражданина. Еще одним уникальным аспектом Основного Закона нашей страны является то, что он гарантирует священные и неприкосновенные права не только граждан Республики Узбекистан, но и всех людей, проживающих в Узбекистане. Смотрите, сегодня создаются «Железная тетрадь», «Женская тетрадь» и «Молодежная тетрадь», и прославляется честь и достоинство каждого человека. Эта ситуация отражена и в творчестве Гафура Гулама. В частности, рассказы и рассказы, собранные под названием «Мое вороватое дитя», означают, что узбекский образ жизни и доброта в людях являются ценным благом. Одну за другой, проходя тропинками улиц, где начиналась судьба, он словно видит своих близких. Среди многовековых традиций узбекского народа можно увидеть самое ценное - гостеприимный народ. В качестве еще одного примера его блестящего творчества он перевел на узбекский язык произведения Гафура Гулама, Пушкина, Лермонтова, Грибоедова, Маяковского, Назыма Хикмата, Руставели, Низами, Шекспира, Данте, Бомарше и других. Рассказ «Нетай с нашей историей» — прекрасное произведение, полное широких социальных обобщений. В произведении представлена ​​история реальной национальной государственности. Последний эмир Бухары останавливался в Ташкенте во время своего путешествия в Петербург. Богатые сделают все, чтобы Амир был счастлив. Для развлечения к нему приводится девушка по имени Нетай. Красиво выражен троп простых работяг - кланы и их женщины воспитывают десятилетнюю девочку по имени Нетай, которая, несмотря на тяготы жизни, богата духом и очень впечатлительна. В рассказе показана гибкость и умение Гафура Гулама умело пользоваться техникой прозы. По сути, статья 18 нашей Конституции признает равенство всех граждан в нашей Республике и гласит: «Все граждане в Республике Узбекистан имеют одинаковые права и свободы, независимо от пола, расы, национальности, языка, религии, социального происхождения, вера, личное и общественное положение..., равны перед законом». Эта норма определена в статье 2 Всеобщей декларации прав человека. При этом, согласно статье 25 Конституции Республики Узбекистан, «Каждый имеет право на свободу и неприкосновенность частной жизни». Фундаментальная основа этой нормы выражена в важнейшем международно-правовом документе - Всеобщей декларации прав человека. Человеческая свобода, честь и достоинство являются высшими ценностями. Никто не может быть обращен в рабство или подневольное состояние или произвольно заключен в тюрьму без приговора или разрешения суда. Каждый рождается свободным и имеет право жить там, где хочет. Но всегда следует учитывать, что где бы ни жил человек, он обязан подчиняться действующим там законам государства. Поэтому такие произведения Гафура Гулама, как «Ты не сирота» и «Я еврей» переведены на многие языки мира, они служили символом силы, уверенности, гордости и мужества для победы над нацистами. захватчиков и добиться победы во Второй мировой войне.
Творчество Гафура Гулама, воспевшего в своих произведениях о мире, дружбе и народном счастье, останется колыбелью нашего духовного мировоззрения.В 2023 году мы будем отмечать его 120-летие, и поколение после нас будет изучать жизнь и творчество наш знаменитый на века поэт, вдохновляйся и гордись. На исторических страницах НОВОГО УЗБЕКИСТАНА Гафур Гулам будет отмечен как ярый борец узбекского народа.