Yangilik 20.07.2022 376
Oʻzbekiston va Eron iqtisodiyoti oʻzaro manfaatli tarzda bir-birini toʻldirib, biotexnologiya, toʻqimachilik, elektrotexnika, kimyo, farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi sohalarda hamkorlik koʻlami yildan yilga kengayib bormoqda.
Taʼkidlash joizki, amalga oshirilayotgan yirik loyihalar natijasida soʻnggi 5 yilda Oʻzbekistonda Eron kapitali ishtirokidagi korxonalar soni 4 baravar koʻpaydi. Ikki tomonlama muloqotlar va oʻzaro almashinuvlarning faollashuvi kuzatilib, savdo koʻrsatkichlari va kooperatsiya loyihalari soni ham ortib bormoqda. Raqamlarga eʼtibor qaratsak, oʻtgan yili tovar ayirboshlash 73 foizga, joriy yil boshidan esa yana 22 foizga oshdi.
Shu yil 19-iyul kuni Prezidentimiz mamlakatimizda amaliy tashrif bilan boʻlgan Eron Islom Respublikasi Prezidentining ilm-fan va texnologiyalar boʻyicha vitse-prezidenti Sorena Sattoriyni qabul qildi.
Tashrif doirasida Oʻzbekiston — Eron ilm-fan va innovatsiyalar forumi boʻlib oʻtdi. Koʻp qirrali hamkorlikning asosi — fan, innovatsiya va texnologiyalar sohasida hamkorlik aloqalarini yanada kengaytirishdan iborat boʻlib, qoʻshma ilmiy-amaliy tadqiqotlar oʻtkazish borasidagi hamkorlikni kengaytirish, buning natijasida esa izlanish ishlari va venchur tashabbuslarini moliyalashtirishga xususiy sektorni jalb qilish masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Mazkur forum doirasida Innovatsion rivojlanish vazirligi koʻrgazmalar zalida Oʻzbekiston va Eron innovatsion kompaniyalari va startaplari mahsulotlari koʻrgazmasi tashkil etildi.
Koʻrgazmada Eronning 45 ga yaqin yetakchi kompaniyalari 100 dan ortiq innovatsion mahsulotlari, texnologiya va yangi ishlanmalarning prototiplari, sanoat namunalari bilan qatnashdi. Ikki mamlakat ishbilarmonlari oʻrtasida hamkorlik aloqalarini yanada mustahkamlash hamda qishloq xoʻjaligi, chorvachilik, tibbiyot, axborot texnologiyalari va oziq-ovqat sanoati kabi yoʻnalishlarda oʻzaro manfaatli aloqalarni yoʻlga qoʻyish maqsadida 15dan ortiq yalpi majlislar, “Business to Business” (B2B) formatida muzokaralar tashkil etildi. Natijada umumiy qiymati 28,5 million dollarlik 7 ta memorandum hamda hamkorlik shartnomalari imzolanib, oʻzaro kelishuvlarga erishildi.

Новости 20.07.2022 376
Экономики Узбекистана и Ирана взаимовыгодно дополняют друг друга, и год от года расширяются масштабы сотрудничества в таких сферах, как биотехнологии, текстиль, электротехника, химия, фармацевтика, производство строительных материалов.
Следует отметить, что в результате реализуемых крупных проектов количество предприятий с участием иранского капитала в Узбекистане за последние 5 лет увеличилось в 4 раза. Наблюдается активизация двусторонних диалогов и взаимных обменов, увеличивается количество торговых показателей и проектов сотрудничества. Глядя на цифры, товарооборот увеличился на 73% в прошлом году и на 22% с начала этого года.
19 июля с.г. наш Президент принял вице-президента по науке и технологиям Президента Исламской Республики Иран Сорену Саттори, находившуюся с деловым визитом в нашей стране.
В рамках визита состоялся узбекско-иранский научно-инновационный форум. Основой многопланового сотрудничества является дальнейшее расширение сотрудничества в области науки, инноваций и технологий, расширение сотрудничества в проведении совместных научно-практических исследований, в связи с чем особое внимание уделялось привлечению частного сектора к финансированию исследований и венчурных инициативы.
В рамках данного форума в выставочном зале Министерства инновационного развития была организована выставка продукции инновационных компаний и стартапов Узбекистана и Ирана.
В выставке приняли участие около 45 ведущих компаний Ирана, представивших более 100 инновационных продуктов, прототипов технологий и новых разработок, промышленных образцов. С целью дальнейшего укрепления сотрудничества между бизнесменами двух стран и установления взаимовыгодных отношений в таких сферах, как сельское хозяйство, животноводство, медицина, информационная техники и пищевой промышленности. В результате подписано 7 меморандумов и соглашений о сотрудничестве на общую сумму 28,5 млн долларов и достигнуты взаимные договоренности.