Yangilik 20.09.2022 196
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi “INNO” texnoparki boshqaruvining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Yig‘ilishni Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov olib bordi.
Yig‘ilishda “INNO Texnopark” MChJ bosh direktori e’lon qilindi – unga Akbarxon Sobirxonov tayinlandi. Ikkinchisi, o‘z navbatida, sentabr oyigacha texnoparkda o‘z g‘oyalarini amalga oshirish uchun ariza bergan 105 nafar yoshlar bilan ishlash natijasida 40 ta mahsulot namunasi yaratilib, ulardan 19 tasi ishlab chiqarishga yo‘naltirilganini aytdi.
“INNO Texnopark” MCHJ ishonchli boshqaruvini o‘z zimmasiga olgan Yıldız Teknoloji Geliştirme Bolgesi Teknopark A.Ş. va uning O‘zbekistondagi ishonchli vakili Bekir Sener texnoparkni to‘liq joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida gapirdi. Xususan, texnopark faoliyati asosan yoshlar g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilganini ta’kidladi.
Yildiz texnoparki INNO texnoparkini boshqarishda axborot va uslubiy yordam, shuningdek, texnologiyalar transferi va inkubatsiya markazini boshqarishni ta’minlashi ko‘zda tutilgan. Boshqaruv kompaniyasi INNO texnoparki rezidentlarining innovatsion loyihalarini qo‘llab-quvvatlaydi, ularga marketing xizmatlarini ko‘rsatadi, TIKA, Tübitak kabi turk tashkilotlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda yordam beradi, Turkiyadan investitsiya fondlari, biznes farishtalar va venchur kapitalini jalb qiladi.
Ta’kidlash joizki, INNO texnoparkida akseleratsiya va inkubatsiya dasturlari keng yo‘lga qo‘yilgan. Tadbirkorlar uchun innovatsion loyihalarni amalga oshirishda o‘qitish, murabbiylik va murabbiylik xizmatlari ko‘rsatilmoqda. Yuridik shaxslar va loyiha tashabbuskorlari tomonidan taqdim etilgan biznes-rejalar ekspertlarni jalb qilgan holda ko‘rib chiqiladi.

Новости 20.09.2022 196
На собрании объявлен генеральный директор ООО «INNO Texnopark» - им назначен Акбархан Собирханов. Последний, в свою очередь, сообщил, что в результате работы со 105 молодыми людьми, подавшими заявки на реализацию своих идей в технопарк до сентября, было создано 40 прототипов продукции, 19 из них запущены в производство.
Yıldız Teknoloji Geliştirme Bolgesi Teknopark A.Ş., взявшая на себя доверительное управление ООО «INNO Texnopark» и ее доверительный представитель в Узбекистане Bekir Sener рассказал о проводимой работе по полной реализации технопарка. В частности, он упомянул, что деятельность технопарка в основном направлена   на поддержку идей молодежи.
Предусматривается, что технопарк Yildiz будет оказывать содействие информационно-методического характера, а также руководство центром трансфера технологий и инкубации в управлении технопарком INNO. Управляющая компания поддерживает инновационные проекты резидентов технопарка INNO, оказывает им маркетинговые услуги, помогает в налаживании сотрудничества с турецкими организациями, такими как TIKA, Tübitak, привлекает инвестиционные фонды, бизнес-ангелов, венчурный капитал из Турции.
Стоит отметить, что в технопарке INNO широко запущены программы акселерации и инкубации. Предоставляются услуги по обучению, менторингу и коучингу для предпринимателей при реализации инновационных проектов. Бизнес-планы, представленные юридическими лицами и инициаторами проектов, рассматриваются с привлечением экспертов.