Yangilik 20.09.2022 196
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi “INNO” texnoparki boshqaruvining birinchi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Yig‘ilishni Innovatsion rivojlanish vaziri Ibrohim Abdurahmonov olib bordi.
Yig‘ilishda “INNO Texnopark” MChJ bosh direktori e’lon qilindi – unga Akbarxon Sobirxonov tayinlandi. Ikkinchisi, o‘z navbatida, sentabr oyigacha texnoparkda o‘z g‘oyalarini amalga oshirish uchun ariza bergan 105 nafar yoshlar bilan ishlash natijasida 40 ta mahsulot namunasi yaratilib, ulardan 19 tasi ishlab chiqarishga yo‘naltirilganini aytdi.
“INNO Texnopark” MCHJ ishonchli boshqaruvini o‘z zimmasiga olgan Yıldız Teknoloji Geliştirme Bolgesi Teknopark A.Ş. va uning O‘zbekistondagi ishonchli vakili Bekir Sener texnoparkni to‘liq joriy etish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar haqida gapirdi. Xususan, texnopark faoliyati asosan yoshlar g‘oyalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilganini ta’kidladi.
Yildiz texnoparki INNO texnoparkini boshqarishda axborot va uslubiy yordam, shuningdek, texnologiyalar transferi va inkubatsiya markazini boshqarishni ta’minlashi ko‘zda tutilgan. Boshqaruv kompaniyasi INNO texnoparki rezidentlarining innovatsion loyihalarini qo‘llab-quvvatlaydi, ularga marketing xizmatlarini ko‘rsatadi, TIKA, Tübitak kabi turk tashkilotlari bilan hamkorlikni yo‘lga qo‘yishda yordam beradi, Turkiyadan investitsiya fondlari, biznes farishtalar va venchur kapitalini jalb qiladi.
Ta’kidlash joizki, INNO texnoparkida akseleratsiya va inkubatsiya dasturlari keng yo‘lga qo‘yilgan. Tadbirkorlar uchun innovatsion loyihalarni amalga oshirishda o‘qitish, murabbiylik va murabbiylik xizmatlari ko‘rsatilmoqda. Yuridik shaxslar va loyiha tashabbuskorlari tomonidan taqdim etilgan biznes-rejalar ekspertlarni jalb qilgan holda ko‘rib chiqiladi.

The first meeting of the Board of the INNO technopark under the Ministry of Innovative Development was held
The meeting was chaired by the Minister of Innovative Development Ibrokhim Abdurakhmonov.
At the meeting, the General Director of INNO Texnopark LLC was announced - Akbarkhan Sobirkhanov was appointed to him. The latter, in turn, said that as a result of working with 105 young people who applied for the implementation of their ideas in the technopark before September, 40 product prototypes were created, 19 of them were put into production.
Yıldız Teknoloji Geliştirme Bolgesi Teknopark A.Ş., who took over the trust management of INNO Texnopark LLC and Bekir Sener, her trustee representative in Uzbekistan, spoke about the ongoing work on the full implementation of the technopark. In particular, he mentioned that the activities of the technopark are mainly aimed at supporting the ideas of young people.
It is envisaged that the Yildiz Technopark will provide information and methodological assistance, as well as the management of the technology transfer and incubation center in the management of the INNO Technopark. The management company supports the innovative projects of INNO technopark residents, provides them with marketing services, helps them establish cooperation with Turkish organizations such as TIKA, Tübitak, attracts investment funds, business angels, and venture capital from Turkey.
It should be noted that acceleration and incubation programs are widely launched in the INNO technopark. Training, mentoring and coaching services are provided for entrepreneurs in the implementation of innovative projects. Business plans submitted by legal entities and project initiators are reviewed with the involvement of experts.