Yangilik 29.09.2022 766
“Ipakchilik va to‘qimachilik haftaligi: Ilmiy ishlanma va innovatsion mahsulotlar ko‘rgazmasi” haftaligi o‘tkazildi
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi tomonidanidan joriy yilning 26-30 sentyabrga qadar “Ipakchilik va to‘qimachilik haftaligi: Ilmiy ishlanma va innovatsion mahsulotlar ko‘rgazmasi” xaftaligi o‘tkazildi.
Haftalik davomida O‘zbekistonda ipakchilik va to‘qimachilik sohasida faoliyat yuritayotgan “Ipakchilik va jun sanoatini rivojlantirish qo‘mitasi”, “Ipakchilik ilmiy-tadqiqot instituti”, “Pillachilik va qorako‘lchilikni rivojlantirish qo‘mitasi”, “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi kabi yirik tashkilotlar, Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi tizimidagi sohaviy ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari o‘z innovatsion g‘oya va ishlanmalari, innovatsion mahsulotlar bilan ishtirok etishdi.
Tadbirning birinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri o‘rinbosari Turdikulova Shaxlo Utkurovna hozirgi kunda Respublikamizda pillachilik tarmog‘ini samaradorligini oshirish, ipakchilik sanoatini iqtisodiy rivojlantirish bugungi kungi dolzarb vazifalardan biri bo‘lib hisoblanadi deya taʼkidlab o‘tdi. Mamlakatimizda pillachilik tarmog‘i rivojlanishi uchun sohada uzluksiz ravishda innovatsion yondashuv yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, uni izchil joriy etish chora-tadbirlarini va innovatsiya asosida texnik-texnologik jihatdan modernizatsiyalash yo‘nalishlarini ishlab chiqish, pillachilik tarmog‘idagi korxonalar faoliyatini samarali boshqarish ishlari amalga oshirilmoqda,- dedi o'z so'zida vazir o'rinbosari.
Tadbir doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada pillachilik va jun mahulotlari korxonalari: “O‘zto‘qimachilik” sanoat uyushmasi tomonidan ipak dokasi va bintidan qadoqlangan, kumush nanobo‘lakchalari bilan ishlov berilgan salfetkalar, mahalliy zot duragay pillalardan “3A” sinfiga mos xom ipak, qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan Yangi seleksion navli paxta xom ashyosini dastlabki qayta ishlash texnologiyasi mahsulotlari, qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan bahor va kuz mavsumlariga mo‘ljallangan ipakdan kostyumbop mato mahsulotlari, mavsumiy matolar to‘qishdan chiqqan tolalarni turli xildagi gulqog‘ozlarga ishlatish mumkin bo‘lgan va yuqori samara beruvchi gulqog‘ozlarni turlari hamda Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti va ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari tomonidan ishlab chiqilgan ipakchilik va to‘qimachilik sohasida qo‘llanilishi mo‘ljallangan ilmiy ishlanmalarning namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
Shu bilan birga ko‘rgazmada olimlarning yangi ilmiy ishlanmalari bilan tanishib, soha mutaxassislari ilmiy-tadqiqot institutlari bilan dastlabki shartnoma va kelishuv xujjatlari yuzasidan muzokaralar olib borildi va innovatsion texnologiyalarni, mahalliy xom ashyolardan foydalangan holda eksport o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni, yaʼni ipakchilik sohasida qo‘llanilayotgan texnologiyalar, uskunalarni olimlar bilan birgalikda ishlab chiqarilishini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Ipakchilik va to‘qimachilik sohasida yangi texnologiyalarni joriy qilish uchun shart sharoitlar yaratish yuzasidan Hukumatimiz tomonidan belgilab berilgan vazifalar bo‘yicha Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan bir qancha ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida ipakchilik va to‘qimachilik sohasini rivojlantirish bo‘yicha davomiyligi 2021–2026 yillarga mo‘ljallangan innovatsion va fundamental loyihalar amalga oshirilmoqda.
Haftalik davomida ipakchilik sanoati sohasida fabrika va xususiy tarmoqlarda faoliyat yurituvchi korxonalar tomonidan tayyor mahsulotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi. Ko‘rgazmada yarim tayyor va tayyor ipak mahsulotlari namoyish etildi. “Nelif” atelyesi tomonidan ayol-qizlar uchun tayyor kiyim-kechaklar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, “Nazima ateleer” korxonasi tomonidan kompyuter vishivka ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Tadbir davomida faol ishtirokchilarga sertifikatlar va tashkilotlarga tashakkurnomalar taqdim etildi.

Новости 29.09.2022 766
26-30 сентября 2022 года «Неделя шелководства и текстиля: выставка научных разработок и инновационной продукции» начала свою деятельность в Министерстве инновационного развития Республики Узбекистан.
В мероприятии приняли участие такие крупные организации осуществляющие деятельность в области шелка и текстиля в Узбекистане, как «Комитет по развитию шелковой и шерстяной промышленности», «Научно-исследовательский институт шелководства», «Комитет по развитию шелководства и каракулеводства», «Узбекипаксаноат», отраслевые научно-исследовательские организации системы Министерства высшего и среднего специального образования, а также ученые научно-исследовательских учреждений и научно-исследовательских институтов Академии наук Республики Узбекистан со своими новаторскими идеями и разработками, инновационной продукцией.
В первый день мероприятия Турдикулова Шахло Уткуровна, заместитель министра инновационного развития Республики Узбекистан отметила, что повышение эффективности шелководства и экономическое развитие шелковой промышленности в нашей Республике является одной из актуальных задач сегодняшнего дня. Для развития шелководства в нашей стране постоянно внедряется инновационный подход в этой области и осуществляется разработка мероприятий по ее последовательному внедрению и направлению технико-технологической модернизации на основе инноваций, а также эффективному управлению деятельностью предприятий коконной отрасли. В настоящее время изделия из коконов более чем в 60 странах мира составляют 0,2% мирового текстиля, но только 20 стран выращивают коконы. По количеству производства кокона Китай занимает первое место в мире, Индия – второе, Узбекистан – третье, а Корея – четвертое.
На выставке, организованной в рамках мероприятия состоялись демонстрации научных разработок предприятий шелководства и шерстяных изделий: салфетки, упакованные из шелковой марли и бинта, обработанные наночастицами серебра, расфасованные производственным объединением «Узтукимачилик», шелк-сырец из гибридных коконов местной породы, пригодных для класса «3А», продукция технологии предварительной обработки сырья нового селекционного сорта хлопчатника от Научно-исследовательского Института экологии животноводства и пустыни, изделия из шелковых костюмных тканей, предназначенных для весенне-осеннего сезона, волокна от ткачества сезонных тканей, которые могут быть использованы для различных обоев от Научно-исследовательского Института экологии животноводства и пустыни, научные разработки, предназначенных для использования в области шелка и текстиля, разработанных учеными Ташкентского института текстильной и легкой промышленности и научно-исследовательских институтов.
В то же время на выставке ученые знакомились с новыми научными разработками, а специалисты отрасли вели предварительные контракты и договорные документы с научно-исследовательскими институтами, а также совместно с учеными обсуждались вопросы создания инновационных технологий, экспортозамещающей продукции с использованием местного сырья, т.е. технологий и оборудования, применяемых в области производства шелка.
Министерством инновационного развития проводится ряд работ в соответствии с поставленными нашим Правительством задачами по созданию условий для внедрения новых технологий в области шелка и текстиля. В частности, реализуются инновационные и фундаментальные проекты по развитию шелковой и текстильной промышленности в рамках государственных программ научной деятельности, рассчитанных на 2021-2026 годы.
В течение недели была организована выставка готовой продукции предприятий шелковой отрасли. На выставке были представлены полуфабрикаты и готовые шелковые изделия. Презентация готовой одежды для женщин и девушек провела ателье «Nelif». Также предприятие « Nazima ateleer» представило выставку компьютерной вышивки.
В ходе мероприятия активным участникам были вручены сертификаты и благодарственные письма от организаций.