Yangilik 29.09.2022 766
“Ipakchilik va to‘qimachilik haftaligi: Ilmiy ishlanma va innovatsion mahsulotlar ko‘rgazmasi” haftaligi o‘tkazildi
Innovatsion rivojlanish vazirligi huzuridagi Ilmiy-texnik axborot markazi tomonidanidan joriy yilning 26-30 sentyabrga qadar “Ipakchilik va to‘qimachilik haftaligi: Ilmiy ishlanma va innovatsion mahsulotlar ko‘rgazmasi” xaftaligi o‘tkazildi.
Haftalik davomida O‘zbekistonda ipakchilik va to‘qimachilik sohasida faoliyat yuritayotgan “Ipakchilik va jun sanoatini rivojlantirish qo‘mitasi”, “Ipakchilik ilmiy-tadqiqot instituti”, “Pillachilik va qorako‘lchilikni rivojlantirish qo‘mitasi”, “O‘zbekipaksanoat” uyushmasi kabi yirik tashkilotlar, Oliy va o‘rta maxsus taʼlim vazirligi tizimidagi sohaviy ilmiy-tadqiqot muassasalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar Akademiyasining ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari o‘z innovatsion g‘oya va ishlanmalari, innovatsion mahsulotlar bilan ishtirok etishdi.
Tadbirning birinchi kunida O‘zbekiston Respublikasi Innovatsion rivojlanish vaziri o‘rinbosari Turdikulova Shaxlo Utkurovna hozirgi kunda Respublikamizda pillachilik tarmog‘ini samaradorligini oshirish, ipakchilik sanoatini iqtisodiy rivojlantirish bugungi kungi dolzarb vazifalardan biri bo‘lib hisoblanadi deya taʼkidlab o‘tdi. Mamlakatimizda pillachilik tarmog‘i rivojlanishi uchun sohada uzluksiz ravishda innovatsion yondashuv yo‘lga qo‘yilgan bo‘lib, uni izchil joriy etish chora-tadbirlarini va innovatsiya asosida texnik-texnologik jihatdan modernizatsiyalash yo‘nalishlarini ishlab chiqish, pillachilik tarmog‘idagi korxonalar faoliyatini samarali boshqarish ishlari amalga oshirilmoqda,- dedi o'z so'zida vazir o'rinbosari.
Tadbir doirasida tashkil etilgan ko‘rgazmada pillachilik va jun mahulotlari korxonalari: “O‘zto‘qimachilik” sanoat uyushmasi tomonidan ipak dokasi va bintidan qadoqlangan, kumush nanobo‘lakchalari bilan ishlov berilgan salfetkalar, mahalliy zot duragay pillalardan “3A” sinfiga mos xom ipak, qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan Yangi seleksion navli paxta xom ashyosini dastlabki qayta ishlash texnologiyasi mahsulotlari, qorako‘lchilik va cho‘l ekologiyasi ilmiy-tadqiqot instituti tomonidan bahor va kuz mavsumlariga mo‘ljallangan ipakdan kostyumbop mato mahsulotlari, mavsumiy matolar to‘qishdan chiqqan tolalarni turli xildagi gulqog‘ozlarga ishlatish mumkin bo‘lgan va yuqori samara beruvchi gulqog‘ozlarni turlari hamda Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti va ilmiy-tadqiqot institutlarning olimlari tomonidan ishlab chiqilgan ipakchilik va to‘qimachilik sohasida qo‘llanilishi mo‘ljallangan ilmiy ishlanmalarning namoyishlari bo‘lib o‘tdi.
Shu bilan birga ko‘rgazmada olimlarning yangi ilmiy ishlanmalari bilan tanishib, soha mutaxassislari ilmiy-tadqiqot institutlari bilan dastlabki shartnoma va kelishuv xujjatlari yuzasidan muzokaralar olib borildi va innovatsion texnologiyalarni, mahalliy xom ashyolardan foydalangan holda eksport o‘rnini bosuvchi mahsulotlarni, yaʼni ipakchilik sohasida qo‘llanilayotgan texnologiyalar, uskunalarni olimlar bilan birgalikda ishlab chiqarilishini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Ipakchilik va to‘qimachilik sohasida yangi texnologiyalarni joriy qilish uchun shart sharoitlar yaratish yuzasidan Hukumatimiz tomonidan belgilab berilgan vazifalar bo‘yicha Innovatsion rivojlanish vazirligi tomonidan bir qancha ishlar amalga oshirilmoqda. Jumladan, Ilmiy faoliyatga oid davlat dasturlari doirasida ipakchilik va to‘qimachilik sohasini rivojlantirish bo‘yicha davomiyligi 2021–2026 yillarga mo‘ljallangan innovatsion va fundamental loyihalar amalga oshirilmoqda.
Haftalik davomida ipakchilik sanoati sohasida fabrika va xususiy tarmoqlarda faoliyat yurituvchi korxonalar tomonidan tayyor mahsulotlar ko‘rgazmasi tashkil etildi. Ko‘rgazmada yarim tayyor va tayyor ipak mahsulotlari namoyish etildi. “Nelif” atelyesi tomonidan ayol-qizlar uchun tayyor kiyim-kechaklar taqdimoti bo‘lib o‘tdi. Shuningdek, “Nazima ateleer” korxonasi tomonidan kompyuter vishivka ko‘rgazmasi namoyish etildi.
Tadbir davomida faol ishtirokchilarga sertifikatlar va tashkilotlarga tashakkurnomalar taqdim etildi.

"Silk and Textile Week: Exhibition of Scientific Development and Innovative Products" was held
September 26-30, 2022 "Sericulture and Textile Week: Exhibition of Scientific Developments and Innovative Products" began its activities at the Ministry of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan.
The event was attended by such large organizations operating in the field of silk and textiles in Uzbekistan, such as the Committee for the Development of the Silk and Wool Industry, the Scientific Research Institute of Sericulture, the Committee for the Development of Sericulture and Karakul Breeding, Uzbekipaksanoat, industry research organizations of the system of the Ministry of Higher and Secondary Specialized Education, as well as scientists from research institutions and research institutes of the Academy of Sciences of the Republic of Uzbekistan with their innovative ideas and developments, innovative products.
On the first day of the event, Turdikulova Shahlo Utkurovna, Deputy Minister of Innovative Development of the Republic of Uzbekistan, noted that increasing the efficiency of sericulture and the economic development of the silk industry in our Republic is one of the urgent tasks of today. For the development of sericulture in our country, an innovative approach is constantly being introduced in this area and measures are being developed for its consistent implementation and the direction of technical and technological modernization based on innovations, as well as the effective management of the activities of enterprises in the cocoon industry. Currently, cocoon products in more than 60 countries make up 0.2% of world textiles, but only 20 countries grow cocoons. In terms of cocoon production, China ranks first in the world, India is second, Uzbekistan is third, and Korea is fourth.
At the exhibition organized as part of the event, demonstrations of scientific developments of sericulture and woolen products enterprises took place: napkins packed from silk gauze and bandage, treated with silver nanoparticles, packaged by the production association "Uztukimachilik", raw silk from hybrid cocoons of local breed, suitable for the class " 3A", products of the technology of pre-treatment of raw materials of a new breeding cotton variety from the Research Institute of Animal Husbandry and Desert Ecology, products from silk suit fabrics intended for the spring-autumn season, fibers from the weaving of seasonal fabrics that can be used for various wallpapers from Nauchno - Research Institute of Livestock and Desert Ecology, scientific developments intended for use in the field of silk and textiles, developed by scientists from the Tashkent Institute of Textile and Light Industry and research institutes.
At the same time, at the exhibition, scientists got acquainted with new scientific developments, and industry experts negotiated preliminary contracts and contractual documents with research institutes, and together with scientists discussed the creation of innovative technologies, export-substituting products using local raw materials, i.e. technologies and equipment used in the field of silk production.
The Ministry of Innovative Development is carrying out a number of works in accordance with the tasks set by our Government to create conditions for the introduction of new technologies in the field of silk and textiles. In particular, innovative and fundamental projects are being implemented to develop the silk and textile industries within the framework of state scientific programs for 2021-2026.
During the week, an exhibition of finished products of silk industry enterprises was organized. Semi-finished and finished silk products were presented at the exhibition. The presentation of ready-made clothes for women and girls was held by the “Nelif” atelier. Also, Nazima ateleer presented an exhibition of computer embroidery.
During the event, active participants were awarded certificates and letters of thanks from organizations.