Yangilik 16.11.2022 208
“Ipak yoʻli” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti Xitoyning “North-West” universiteti bilan hamkorlik oʻrnatdi
Hujjatda oʻzaro hamkorlikni rivojlantirish, Xitoy va Oʻzbekiston universitetlari talabalari va oʻqituvchilarining toʻsiqsiz harakatlanishi uchun akademik koʻprik oʻrnatish maqsad qilingan.
Oʻzbekiston tomondan memorandumni imzolagan Bosh vazir oʻrinbosari – Turizm va madaniy meros vaziri, “Ipak yoʻli” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti rektori Aziz Abduhakimov “North-West” universiteti prezidenti janob Guo Lixonga oʻz minnatdorchiligini bildirib, ikki universitet oʻrtasidagi hamkorlikni yuksak qadrlashini taʼkidladi.
“North-West” universitetining 120-yillik yubileyi doirasida imzolangan mazkur hujjat “Xitoy – Oʻzbekiston arxeologiya va madaniy merosni muhofaza qilish ilmiy-texnikaviy xalqaro qoʻshma laboratoriyasi”ni tashkil etishga yoʻnaltirilgan.
Taʼkidlash lozimki, Xitoy – Oʻzbekiston arxeologiya va madaniy merosni muhofaza qilish ilmiy-texnikaviy xalqaro qoʻshma laboratoriyasi “Xitoy va markaziy Osiyoning inson resurslari va atrof-muhitni oʻrganish boʻyicha qoʻshma ilmiy laboratoriyasi”ning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Xitoy ilmiy-texnologiya vazirligi bu ilmiy tadqiqotlar, iqtidorli talabalarni tayyorlash va madaniy almashinuv boʻyicha yetakchi xalqaro markazdir, deb xabar beradi Turizm va madaniy meros vazirligi matbuot xizmati.

Новости 16.11.2022 215
Университет международного туризма и культурного наследия “Шелковый путь” установил партнерские отношения с университетом Северо-Запада Китая
Документ направлен на развитие взаимодействия, создание Академического моста для беспрепятственного передвижения студентов и преподавателей университетов Китая и Узбекистана.
Подписавший меморандум с узбекской стороны заместитель премьер – министра-министр туризма и культурного наследия, ректор Международного университета туризма и культурного наследия “Шелковый путь” Азиз Абдухакимов выразил благодарность президенту университета “Северо-Запад” г-ну го Лихону и отметил высокую оценку сотрудничества между двумя университетами.
Данный документ, подписанный в рамках 120-летнего юбилея университета “Северо – Запад”, направлен на создание "китайско-узбекской научно-технической международной совместной лаборатории археологии и охраны культурного наследия".
Следует отметить, что китайско – Узбекская научно-техническая международная совместная лаборатория археологии и охраны культурного наследия является важным компонентом “совместной научной лаборатории Китая и Центральной Азии по изучению человеческих ресурсов и окружающей среды”. Министерство науки и технологий Китая является ведущим международным центром научных исследований, подготовки одаренных студентов и культурного обмена, сообщает пресс-служба министерства туризма и культурного наследия.