Yangilik 16.11.2022 208
“Ipak yoʻli” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti Xitoyning “North-West” universiteti bilan hamkorlik oʻrnatdi
Hujjatda oʻzaro hamkorlikni rivojlantirish, Xitoy va Oʻzbekiston universitetlari talabalari va oʻqituvchilarining toʻsiqsiz harakatlanishi uchun akademik koʻprik oʻrnatish maqsad qilingan.
Oʻzbekiston tomondan memorandumni imzolagan Bosh vazir oʻrinbosari – Turizm va madaniy meros vaziri, “Ipak yoʻli” xalqaro turizm va madaniy meros universiteti rektori Aziz Abduhakimov “North-West” universiteti prezidenti janob Guo Lixonga oʻz minnatdorchiligini bildirib, ikki universitet oʻrtasidagi hamkorlikni yuksak qadrlashini taʼkidladi.
“North-West” universitetining 120-yillik yubileyi doirasida imzolangan mazkur hujjat “Xitoy – Oʻzbekiston arxeologiya va madaniy merosni muhofaza qilish ilmiy-texnikaviy xalqaro qoʻshma laboratoriyasi”ni tashkil etishga yoʻnaltirilgan.
Taʼkidlash lozimki, Xitoy – Oʻzbekiston arxeologiya va madaniy merosni muhofaza qilish ilmiy-texnikaviy xalqaro qoʻshma laboratoriyasi “Xitoy va markaziy Osiyoning inson resurslari va atrof-muhitni oʻrganish boʻyicha qoʻshma ilmiy laboratoriyasi”ning muhim tarkibiy qismi hisoblanadi. Xitoy ilmiy-texnologiya vazirligi bu ilmiy tadqiqotlar, iqtidorli talabalarni tayyorlash va madaniy almashinuv boʻyicha yetakchi xalqaro markazdir, deb xabar beradi Turizm va madaniy meros vazirligi matbuot xizmati.

Silk Road International University of Tourism and cultural heritage has established cooperation with North-West University of China
The document aims to build an Academic Bridge for the development of mutual cooperation, unhindered movement of students and teachers of universities in China and Uzbekistan.
Aziz Abduhakimov, Deputy Prime Minister – Minister of Tourism and cultural heritage, rector of the Silk Road International University of Tourism and cultural heritage, who signed the memorandum from the Uzbek side, expressed his gratitude to Mr. Guo Lihan, president of North-West University, and noted that he highly appreciates cooperation between the two universities.
This document, signed within the framework of the 120th anniversary of North-West University, is aimed at organizing the” joint scientific and Technical International Laboratory for the protection of archeology and cultural heritage of China-Uzbekistan“.
It should be noted that the joint scientific and Technical International Laboratory for the protection of archeology and cultural heritage of China – Uzbekistan is an important component of the “joint scientific laboratory for the study of human resources and the environment of China and Central Asia”. The Chinese Ministry of Science and technology is a leading international Center for scientific research, training of gifted students and cultural exchange, the press service of the Ministry of Tourism and cultural heritage reports.