Yangilik 01.05.2023 118
“Texnologiyalarni tijoratlashtirish va startap loyihalarni amalga oshirish” o‘quv dasturiga start berildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Ibrohim Abdurahmonov ochib berdi. So‘zga chiqqan  Jahon banki ishchi guruhi rahbari Janob Yerali Beksultan, MUNIS loyihasi rahbari Dilshod Azgarov, ilmiy loyihalar va biznes-startaplarni amalga oshirish bo‘yicha xalqaro ekspert Sergey Makarov loyihaning maqsad va vazifalari to‘g‘risida ma’lumotlar berishdi.
Dasturning asosiy maqsadi 2022/2026-yillarda innovatsion rivojlanish strategiyasida belgilangan maqsadlarga erishish uchun hududlardagi yosh olimlar, tadbirkorlar va o‘z startap g‘oyalariga ega yoshlarni loyihalarini amalga oshirishda amaliy ko‘nikmalarini mustahkamlash, hamda texnologiyalarni tijoratlashtirishda ularni qo‘llab-quvvatlashdan iboratdir. Loyiha, shuningdek, MUNIS loyihasining kichik tarkibiy qismlari uchun maqsadli auditoriyani kengaytirishga yordam beradi
Loyiha 2023-yilning may oyida boshlanib 8 oy davomida 12 ta viloyat va Qoraqalpog‘iston Respublikasida o‘tkaziladi. Loyiha doirasida treninglar tashkil etilib, O‘zbekistonning barcha hududlarida bepul interaktiv seminarlar xalqaro ekspert Sergey Makarov ishtirokida o‘tkaziladi va quyidagi mavzularni qamrab oladi:
• R&D tijoratlashtirish tamoyillari;
• Istiqbolli innovatsion mahsulotlarni aniqlash;
• Mahsulotni ishlab chiqish (kelajakdagi mahsulot xususiyatlarida Kano modelidan foydalanish);
• Mijozlarni topish va yangi korxonalar (Lean usullaridan biri - mijozlarning ehtiyojlarini “sifat uyi” tamoyili asosida R&D shakllantirish);
• IM identifikatsiya va erta baholash;
• Tadqiqotchilarning texnologik brokerlar, tadbirkorlar, investorlar bilan o‘zaro ta’siri; tuzoqlardan qochib sherikchilik qurish;
• Biznes akseleratorlar va erta bosqichdagi VC investitsiyalari: R&D tizimidagi insonlar nimani bilishlari kerak;
• Global rivojlanish: nimani kutish va nimadan uzoqlashish kerak;
• Ushbu loyiha fan, ta’lim va innovatsiyalar sohalarini rivojlantirishga hizmat qilib, mamlakatning demografik salohiyatini ochib berishga qaratilgan va amalda sinovdan o‘tib yo‘lga qo‘yilgan dasturdan iborat bo‘ladi.

Новости 01.05.2023 122
Мероприятие открыл министр высшего образования, науки и инноваций Республики Узбекистан Ибрагим Абдурахманов. О целях и задачах проекта рассказали г-н Ерали Бексултан, руководитель рабочей группы Всемирного банка, Дильшод Азгаров, руководитель проекта MUNIS, Сергей Макаров, международный эксперт по реализации научных проектов и бизнес-стартапов. .
Основная цель программы – укрепление практических навыков молодых ученых, предпринимателей и молодых людей с собственными стартап-идеями в реализации своих проектов, а также их поддержка в коммерциализации технологий для достижения поставленных целей. в стратегии инновационного развития на 2022/2026 гг. Проект также поможет расширить целевую аудиторию подкомпонентов проекта МУНИС.
Проект будет проходить в 12 областях и Республике Каракалпакстан в течение 8 месяцев, начиная с мая 2023 года. В рамках проекта организуются тренинги и проводятся бесплатные интерактивные семинары во всех регионах Узбекистана с участием международного эксперта Сергея Макарова и охватывают следующие темы:
принципы коммерциализации НИОКР;
Выявление перспективных инновационных продуктов;
Разработка продукта (использование модели Кано в будущих функциях продукта);
Поиск клиентов и новых предприятий (одним из методов Lean является R&D формирование потребностей клиентов по принципу «дома качества»);
выявление и ранняя оценка ИМ;
Взаимодействие исследователей с технологическими брокерами, предпринимателями, инвесторами; строить партнерские отношения, избегая ловушек;
Бизнес-акселераторы и венчурные инвестиции на ранней стадии: что нужно знать людям, занимающимся исследованиями и разработками;
Глобальное развитие: чего ожидать и чего избегать;
Этот проект будет состоять из апробированной программы, направленной на развитие сфер науки, образования и инноваций, раскрытие демографического потенциала страны.