Yangilik 28.05.2023 736
Sun'iy intellekt kengashi raisi Bobur Rahimov bilan "Kelajakda bizni kutayotgan yutuq va xavflar" haqida suhbat
XXI asr texnologiyalar asri. Endilikda nafaqat texnologiyalar, balki sunʻiy intellekt ham rivojlanib bormoqda. Bu aksariyat ekspertlarni xavotirga solsa, ayrim soha vakillarini hushyorlikka chaqirmoqda. Xoʻsh, sunʻiy intellekt sabab haqiqatan ayrim kasblar yoʻqolib ketadimi? Nega bunday dasturlarning aksariyati Oʻzbekistonda ishlamaydi? Muammo nimada? Shu va boshqa savollar bilan virtual reallik texnologiyalariga asoslangan NAzzAR loyihasini asoschisi hamda Sunʼiy intellekt maslahat kengashi rahbari Bobur Raximovga murojaat qildik.
– Sunʻiy intellekt kundan kunga aqlli boʻlib bormoqda. Bunga misol sifatida ChatGPTni keltirish mumkin. Ushbu universal chatbot endi odam bilan zukkolik va muloqot qobiliyatlari boʻyicha raqobatlasha oladi. Xoʻsh, kelajakda u inson oʻrnini egallashi mumkinmi?
– Agar tarixga chuqurroq qarasak, har bir texnologik innovatsiya jamiyatda qoʻrquvga sabab boʻlgan. Bu yangi ixtirolarni koʻrgan odamlarning odatiy munosabati. Fiziologik jihatdan bizning miyamiz shunday qurilgan, u yangi narsaga oʻrganmaganligi sababli unga xavf sifatida qaraydi. Tarixdan ma’lumki, tinch yoʻnalishda qoʻllanilgan deyarli barcha ixtirolar u yoki bu tarzda qulaylik va hayot sifatini oshirgan.
Shuning uchun agar sunʼiy intellektga hech qanday insoniy fazilatlar berilmasa, unga haqiqatan ham kerakli vosita sifatida munosabatda boʻlinsa, hammasi oʻz joyiga tushadi. Ishonchim komil, sunʼiy intellektdan mazmunli va oqilona foydalanilsa, mamlakat iqtisodiyotiga ulkan hissa qoʻshishi mumkin.
Analitik agentliklarining prognozlariga koʻra, 2030-yilga borib sunʼiy intellekt global iqtisodiyotga bir necha trillion dollar foyda keltiradi. Mutaxassislarga koʻra, oʻsishning yarmidan koʻpi mehnat unumdorligini oshirish hisobiga, qolgan foyda esa sunʼiy intellekt orqali tovarlarni takomillashtirish hisobiga isteʼmol talabini oshirishdan olinadi. Bizning vazifamiz – Oʻzbekiston bu jarayondan ortda qolmasligiga erishish, mamlakatda sunʼiy intellektni joriy etishga tayyorgarlik darajasini oshirish boʻyicha ishlarni davom ettirish muhim.
– ChatGPTdan Oʻzbekistonda foydalanib boʻlmaydi. Bu aksariyat oʻzbekistonliklarga qiyinchiliklar tugʻdirmoqda. Foydalanish imkoniyati nimalar bilan belgilanadi?
– Bilishimcha, ChatGPTni oʻz ichiga olgan OpenAI mahsulotlarining butun dunyo boʻylab foydalanish imkoniyati ikki omil bilan belgilanadi. Bu kompaniyaning ichki siyosati, mamlakatlar boʻyicha bosqichma-bosqich foydalanish imkoniyati ochilmoqda va bu jarayon davom ettirilmoqda. Boshqa tomondan OpenAI mahsulotlaridan foydalanishga taqiq kiritayotgan davlatlar ham yoʻq emas. Bularga Xitoy, Italiya kabi mamlakatlarni misol qilish mumkin.
– Oʻzbekistonda nega shu kabi ijtimoiy tarmoqlar, dasturlar yaratilmayapti? Muammo nimada?
– Koʻpchilik ChatGPT qisqa muddatlarda yaratilgan deya xato oʻylaydi. ChatGPT ortida turgan OpenAI kompaniyasi 8 yildan ortiq vaqt davomida sunʼiy intellekt boʻyicha tadqiqotlar olib borgan. ChatGPT GPT-3.5 arxitekturasidan foydalangan holda yaratilgan. 2018-yilda Transformer arxitekturasi asosida birinchi GPT (Generative Pre-trained Transformer) ishlab chiqarildi. 2019-yilda GPT-2 taqdim etildi. U insonga oʻxshash sifatli matn yaratishga qodir birinchi model edi. Keyin 2020-yilda sunʼiy intellekt olamidagi eng katta va murakkab model hisoblanadigan GPT-3 chiqarildi.
ChatGPTni yaratish uchun tajribali sunʼiy intellekt mutaxassislari jalb qilingan, ilmiy-tadqiqotlar va ishlab chiqishga katta sarmoya kiritilgan. Masalan, Microsoft korporatsiyasi OpenAI kompaniyasiga 1 mlrd dollarga yaqin investitsiya kiritgan. Bundan tashqari, modelni oʻqitish uchun katta hajmdagi maʼlumotlar ishlatilgan, bu ham koʻp vaqt va mablagʻni talab qiladi.
Oʻzbekiston hozirda raqamli iqtisodiyotni faol rivojlantirib, yuqori malakali kadrlar tayyorlamoqda. Sohadagi sezilarli yutuqlarga qaramay, ChatGPTga oʻxshash mahsulotlarni yaratish uchun bizga hali biroz vaqt kerak boʻladi.
Mamlakatimizda bu yoʻnalishda iqtidorlar endigina shakllanmoqda. Kuchli kadrlar yetishib chiqib oʻzlarini dunyo darajasida eʼtirof etilishiga erishsa, bu kabi gigant loyihalarni amalga oshirishi uchun investitsiyalar ham keladi.
– Sunʻiy intellekt rivojlanishi sabab kelajakda kimlar oʻz kasbini yoʻqotishi yoki oʻzgartirishi mumkin?
– Koʻplab kasb egalarining ishini yoʻqotishi mumkinligi boʻyicha prognozlarni yangiliklarda oʻqish mumkin. Haqiqatdan, kelajakda sunʼiy intellektning rivojlanishi turli kasblarda oʻzgarishlarga olib kelishi, baʼzilariga talab kamayishi, boshqalari esa oʻzgarishi yoki muhimroq boʻlishi mumkin.
Monoton bajariladigan, kreativlik talab etilmaydigan va avtomatlashtirishga moyil ish oʻrinlari sekin-asta oʻzgarishi mumkin. Masalan, sunʼiy intellektga asoslangan ovozli chat-botlar telefon operatorlarining, matn generatsiyasiga yoʻnaltirilgan tizimlar kopirayter va matnli kontent yaratuvchi marketologlarning, tasvirlar generatsiya qiluvchi tizimlar baʼzi grafik dizaynerlar oʻrinlarini egallashi mumkin. Haydovchisiz boshqariladigan transportlar rivojlanishi haydovchi kasbiga boʻlgan talabni yoʻqotar, ehtimol. Shunga qaramay, neyrotarmoqlar bilan ishlovchi operatorlar, ushbu tizimlarni qoʻllab-quvvatlash xizmati mutaxassislari va boshqa koʻplab yangi kasblar ham paydo boʻlishi mumkin.
Bundan tashqari, mashinaviy oʻqitish, neyron tarmoqlar va tabiiy tillarni tahlil qilish kabi sunʼiy intellekt vosita hamda usullaridan foydalana oladigan mutaxassislarga talab ortishda davom etadi deb oʻylayman.
– Statistikaga koʻra, dunyo boʻylab har oʻn soniyada kiberhujum sodir boʻladi. Sizningcha bu kabi jinoyatlarga ham sunʻiy intellekt dasturlari sabab emasmi?
– Sunʻiy intellekt sohasidagi erishilgan yutuqlardan kiberhujumlarni amalga oshirishda vosita sifatida foydalanish holatlari soʻnggi yillarda koʻpaymoqda. Masalan, shaxs ovozini klonlashtirish, yuz tasvirini qalbakilashtirish (DeepFake) kabi texnologiyalardan biometrik autentifikatsiya himoyasini buzib oʻtishda vosita sifatida foydalanish imkoniyati mavjud. Lekin, sunʼiy intellekt bunday, kiberhujumlar va boshqa jinoyatlar uchun javobgar boʻlmaydi, chunki u shunchaki vosita. Jinoyat sodir etish uchun sunʼiy intellektdan foydalangan shaxslar javobgar boʻladi.
Ammo shuni unutmaslik kerakki, sunʼiy intellekt taraqqiyoti kiberxavfsizlik rivojiga ham olib keladi. Sunʼiy intellekt dasturlari kiberhujumlarni aniqlash va oldini olish uchun ishlatilishi mumkin. Bu esa katta hajmdagi maʼlumotlarni tezda tahlil qilish imkonini beradi. Bu esa tarmoqni monitoring qilish, kiberhujumni anglatuvchi anomal xatti-harakatlarni aniqlash, buzgʻunchilarni bloklash va maʼlumotlar sizib chiqishining oldini olish uchun xizmat qilishi mumkin.
Qisqasi, sunʼiy intellekt ham ijobiy, ham salbiy jihatlarga ega.
– Siz 10 yildan soʻng sunʻiy intellekt yana qanday natijalarga erishadi deb oʻylaysiz.
– 2030-yilga kelib sunʼiy intellekt texnologiyalari sezilarli darajada rivojlanadi va turli sohalarda keng qoʻllaniladi. Jarayonlarni toʻliq avtomatlashtirish, optimallashtirishga erishiladi. Bu ishlab chiqarish samaradorligini oshiradi, xarajatlarni kamaytiradi. Sunʼiy intellekt kasalliklarga tashxis qoʻyish, yangi dori vositalarini ishlab chiqish kabi tibbiyot yoʻnalishlarida faol qoʻllaniladi.
Sunʼiy intellekt taʼlimda har bir oʻquvchining individual xususiyatlarini hisobga oladigan moslashuvchan tizimlarni yaratishga yordam beradi. Transport sohasida harakatni osonlashtiradigan, YTH xavfini kamaytiradigan, haydovchisiz boshqariladigan avtomobil va yuk mashinalari rivojlanadi.
Biroq, sohadagi yutuqlar bilan birga avtomatlashtirish tufayli ish oʻrinlarini yoʻqotish, kiberhujumlarning kuchayishi tufayli shaxsiy xavfsizlik tahdidi kabi maʼlum xavflar ham koʻpayadi. Salbiy oqibatlarni minimallashtirish, inson hayotiga foydali taʼsirni taʼminlash uchun ham tizimli ishlar amalga oshiriladi.
– Atrofdagilarga sunʻiy intellekt dasturlaridan foydalanish boʻyicha qanday tavsiyalar bergan boʻlardingiz?
– Hozirgi kunda sunʼiy intellekt texnologiyalari asosida muayyan masalalarni hal qilishda foydalanish mumkin boʻlgan koʻplab ilova va onlayn xizmatlar ishlab chiqilgan. Masalan, soʻrov boʻyicha matn yoki tasvirlarni shakllantirishga yordam berish, tahrirlash, hujjatlarni tahlil qilish va boshqalar. Lekin biron bir yechimni tavsiya etish toʻgʻri deb oʻylamayman.
– Ilon Mask va mingdan ortiq ekspertlar sunʻiy intellekt boʻyicha tajribalarni toʻxtatishga chaqirmoqda. Sizning bunga munosabatingiz qanday?
– Har kim oʻz fikrini bildirishga haqli. Ekspertlar, jumladan, Ilon Mask ham sunʼiy intellektni rivojlantirish boʻyicha ayrim xavotirlarga ega. Ilon Mask sunʼiy ongga nisbatan xavotirini birinchi marta bildirayotgani yoʻq. Agar uning avvalgi fikrlariga ham eʻtibor bersak, u koʻproq sunʼiy umumiy intellekt (Artificial General Intelligence - AGI), yaʼni inson intellektini oʻrganib, oʻz-oʻzini boyitish, yangiliklarga moslashish qobiliyatiga ega boʻlgan intellekt yaratilishi va uni nazorat qilinishidan xavotirda ekanligini tushunish mumkin. Biroq Ilon Maskning oʻzi yaqinda sunʼiy intellekt sohasida faoliyat olib boruvchi yangi X.AI Corp. kompaniyasiga asos soldi. Bundan tashqari u OpenAI kompaniyasi asoschilaridan biri boʻlgan. Uning Tesla kompaniyasi va Neuralink loyihasida ham sunʼiy intellekt boʻyicha tadqiqotlar olib boriladi.
Yuqoridagilarni inobatga olgan holda, men sunʼiy intellektni rivoji, sohadagi tajribalarni toʻxtatish toʻgʻri qaror emas deb hisoblayman. Chunki u hayotimizni yaxshilash, koʻplab murakkab muammolarni hal qilish uchun ulkan salohiyatga ega.
Yarim yoʻlda toʻxtab qolmasdan, potensial xavflarni anglagan holda, sunʼiy intellektni rivojlantirishni davom ettirishimiz hamda ushbu xavflarni yumshatish uchun choralar koʻrishimiz kerak. Misol uchun, sunʼiy ongdan foydalanishning salbiy oqibatlarini minimallashtirish uchun etika tamoyillari va standartlarni ishlab chiqishimiz mumkin. Bundan tashqari, kelajakda atrof-muhit, sogʻliqni saqlash, taʼlim kabi sohalar bilan bogʻliq murakkab muammolarni hal qilish uchun sunʼiy ongdan foydalanishimiz mumkin.
Masalan, Oʻzbekistonda ham 2025-yilga borib taʼlim sohasidagi muammolarni hal etishda sunʼiy intellekt texnologiyalariga asoslangan bir nechta yechimlarni joriy qilishni rejalashtirganmiz.
Ulardan biri Raqamli tyutor/murabbiy – bu sunʼiy intellektga asoslangan tizim boʻlib, u oʻquv jarayoni samaradorligini oshirishga yordam beradi. Bunday tizimni yaratish foydalanuvchilar va bilimlar haqidagi maʼlumotlarni tizimlashtirish, birlashtirish hamda normallashtirishni talab qiladi. Loyihaning asosiy qismlari bilimlar bazalari hisoblanib, u ilmiy jamoatchilik va metodistlar tomonidan ishlab chiqilgan oʻqitishning turli yoʻnalishlarini oʻz ichiga oladi.
Sunʼiy intellekt texnologiyalariga asoslangan surdo tarjima tizimi taʼlimda inklyuzivlikni taʼminlashdagi muhim qadam boʻladi. Surdo tarjima tizimlari tabiiy tildagi nutqni imo-ishora tiliga, matn yoki nutqqa aylantirishni oʻz ichiga oladi. Bu talabalar uchun taʼlim resurslaridan teng foydalanishni taʼminlaydi.
Bundan tashqari koʻrishda muammosi bor talabalar uchun matnli oʻquv materiallarini nutqqa oʻtkazish (text-to-spech) texnologiyalarini joriy qilish rejalashtirilgan.
Bunda biz Sunʼiy intellekt maslahat kengashi jamiyatimizda sunʼiy ongdan samarali va xavf-xatarlarni inobatga olgan holda foydalanishda muhim rol bajaradi. Mazkur kengash 2022-yil avgustda tashkil etilgan boʻlib, hozirda uning tarkibiga 8 nafar xorijiy ekspertlar (Hindiston, Xitoy, Eron, BAA, Rossiya, Janubiy Koreya, Tojikiston) va 44 nafar mahalliy mutaxassislar kiradi. Ular ichida vazirliklar, sanoat korxonalari, banklar, startaplar, ilmiy va ekspert doiralar, ommaviy axborot vositalari, jamoat tashkilotlari vakillari hamda taniqli jamoat arboblari mavjud. Kengashimizning ustuvor yoʻnalishlaridan biri jamiyatimizning oʻziga xos tomonlarini inobatga olgan holda Sunʼiy intellekt etikasi uchun takliflar ishlab chiqishdir. Shuning uchun biz sunʼiy intellektni tahdid sifatida koʻrish oʻrniga, uni jamiyatimiz uchun foydali vositaga aylantirish uchun xavfsiz hamda etika boʻyicha foydalanishga ishonch hosil qilishimiz kerak.
– Demak yaqin kelajakda sun'iy intellekt sohasidagi kadrlarga talab yuqori bo'ladi. Yosh avlodni bu sohasiga tayyorlash borasida qanday ishlar amalga oshirilmoqda?
– Tabiiyki, bilim va tajriba talab etiladi. Deylik, axborot texnologiyalar mutaxassislari bugungi kunning eng talab yuqori boʻlgan soha vakillari. Dunyo talabiga monand mutaxassislarni tayyorlashni maktabdan boshlash lozim.
Kengashimiz Sun’iy intellekt sohasida ta’limga alohida e’tibor qaratgan. Toshkentdagi Amity universiteti bilan hamkorlikda Toshkent shahridagi davlat maktablarining informatika o'qituvchilari uchun Sun'iy intellekt va buyumlar interneti-IoT bo'yicha bepul o'quv kursi tashkil etildi.
Bundan tashqari 2021-yildan boshlab bakalavriatura, magistratura, tayanch doktorantura va doktorantura bosqichlarida sun'iy intellekt bo'yicha ta'lim olish hamda tadqiqot olib borish yo'lga qo'yilgan. Kvotalar yil sayin oshib bormoqda.
Shuningdek, yosh tadqiqotchilarni sun'iy intellekt yo'nalishida xorijda stajirovkalarni o'tashlari uchun imkoniyatlar yaratilmoqda. Mazkur yo'nalishda yoshlarimiz uchun doimiy ravishda startap loyihalari tanlovlari ham o'tkazilmoqda.
Bundan tashqari men oliygohlarga tashrif buyurib, talabalar tomonidan yaratilgan sunʼiy intellekt texnologiyalariga asoslangan yechimlar bilan tanishib, ularni rivojlantirish bo'yicha tavsiyalarimni berib kelmoqdaman. Shu kabi ishlar samaradorligini oshirish maqsadida Sun’iy intellekt maslahat kengashi ekspertlari va soha yoshlarini o’zaro bog’lashga yo’naltirilgan raqamli platforma yaratish rejalashtirilgan.

Новости 28.05.2023 711
Беседа с Бобуром Рахимовым, председателем Совета по искусственному интеллекту, о "Возможностях и вызовах, ожидающих нас в будущем"
XXI век-век технологий. Сейчас развиваются не только технологии, но и искусственный интеллект. Хотя это беспокоит большинство экспертов, некоторые представители отрасли призывают к бдительности. Итак, действительно ли искусственный интеллект — это причина, по которой некоторые профессии исчезнут? Почему в Узбекистане не работает большинство таких программ? В чем проблема? С этими и другими вопросами мы обратились к основателю проекта NAZZAR на основе технологий виртуальной реальности и главе консультативного совета по искусственному интеллекту Бобуру Рахимову.
- Искусственный интеллект становится умнее с каждым днем. Примером этого является ChatGPT. Этот универсальный чат-бот теперь может конкурировать с человеком за изобретательность и коммуникативные навыки. Так может ли он занять место человека в будущем?
- Если мы посмотрим глубже на историю, каждая технологическая инновация вызывала страх в обществе. Это обычное отношение людей, которые видят новые изобретения. Физиологически наш мозг устроен таким образом, что он смотрит на него как на опасность, потому что он не привык к чему-то новому. Из истории известно, что почти все изобретения, применявшиеся в мирном направлении, так или иначе повышали комфорт и качество жизни.
Поэтому, если искусственному интеллекту не придать никаких человеческих качеств, если к нему относиться как к действительно желаемому инструменту, все встанет на свои места. Я уверен, что искусственный интеллект может внести огромный вклад в экономику страны, если его использовать осмысленно и разумно.
По прогнозам аналитических агентств, к 2030 году искусственный интеллект принесет мировой экономике несколько триллионов долларов прибыли. По мнению экспертов, более половины роста происходит за счет повышения производительности труда, а остальная прибыль за счет увеличения потребительского спроса, за счет улучшения товаров с помощью искусственного интеллекта. Наша задача-добиться того, чтобы Узбекистан не отставал от этого процесса, важно продолжать работу по повышению уровня подготовки к внедрению искусственного интеллекта в стране.
- В Узбекистане нет возможности использовать ChatGPT. Это создает трудности для большинства узбеков. Чем определяется доступность?
– Насколько мне известно, доступность продуктов OpenAI, включая ChatGPT, во всем мире определяется двумя факторами. Это внутренняя политика компании, постепенный доступ к которой открывается по странам, и этот процесс продолжается. С другой стороны политикой государств, которые могут ввести запрет на использование продуктов OpenAI, Примеры включают такие страны, как Китай, Италия.
- Почему в Узбекистане не создаются подобные социальные сети, программы? В чем проблема?
- Многие ошибочно думают, что ChatGPT был создан в короткие сроки. OpenAI, компания, стоящая за ChatGPT, занимается исследованиями в области искусственного интеллекта более 8 лет. ChatGPT был создан с использованием архитектуры GPT-3.5. В 2018 году был выпущен первый GPT (Generative pre-trained Transformer) на основе архитектуры Transformer. В 2019 году был представлен GPT-2. Она была первой моделью, способной создавать текст человеческого качества. Затем в 2020 году был выпущен GPT-3, который считается самой большой и сложной моделью в мире искусственного интеллекта.
Для создания ChatGPT были привлечены опытные специалисты по искусственному интеллекту, вложены значительные средства в исследования и разработки. Например, Microsoft инвестировала около 1 миллиарда долларов в OpenAI. Кроме того, для обучения модели использовались большие объемы данных, что также отнимало много времени и средств.
Узбекистан в настоящее время активно развивает цифровую экономику, готовит высококвалифицированные кадры. Несмотря на значительный прогресс в отрасли, нам все еще потребуется некоторое время, чтобы создать продукты, похожие на ChatGPT.
В нашей стране только формируются таланты в этом направлении. Когда сильные кадры формируются и достигнет признания на мировом уровне, они также получают инвестиции для реализации таких гигантских проектов.
- Кто в будущем может потерять или сменить профессию из-за развития искусственного интеллекта?
- Прогнозы о том, что многие профессии могут потерять работу, можно прочитать в новостях. По факту, в будущем развитие ИИ может привести к изменениям в различных профессиях, при этом спрос на одни снизится, а на другие изменится или станет более важным.
Рабочие места, которые выполняются монотонно, не требуют творчества и склонны к автоматизации, могут меняться постепенно. Например, голосовые чат-боты на основе искусственного интеллекта могут занять место телефонных операторов, системы, ориентированные на генерацию текста, - копирайтеров и маркетологов, создающих текстовый контент, а системы, генерирующие изображения, - некоторых графических дизайнеров. Развитие беспилотных транспортных средств, вероятно, снизит спрос на профессию водителя. Тем не менее, также могут появиться операторы, работающие с нейросетями, специалисты службы поддержки этих систем и многие другие новые профессии.
Я также думаю, что спрос на профессионалов, которые могут использовать инструменты и методы искусственного интеллекта, такие как машинное обучение, нейронные сети и анализ естественного языка, будет продолжать расти.
- По статистике, кибератаки происходят каждые десять секунд по всему миру. Считаете ли вы, что подобные преступления также вызваны программным обеспечением искусственного интеллекта?
- В последние годы наблюдается рост случаев использования достижений в области искусственного интеллекта в качестве инструмента для проведения кибератак. Например, есть возможность использовать такие технологии, как клонирование голоса человека, подделка изображений лица (DeepFake), в качестве инструментов для взлома защиты биометрической аутентификации. Но искусственный интеллект не несет ответственности за такие кибератаки и другие преступления, потому что это всего лишь инструмент. Лица, использующие искусственный интеллект, несут ответственность за совершение преступления.
Но не следует забывать, что развитие искусственного интеллекта также ведет к развитию кибербезопасности. Приложения искусственного интеллекта можно использовать для обнаружения и предотвращения кибератак. Это позволяет быстро анализировать большие объемы данных. Это может служить для мониторинга сети, обнаружения аномального поведения, которое может означать кибератаку, блокирования злоумышленников и предотвращения утечки данных.
Короче говоря, искусственный интеллект имеет как положительные, так и отрицательные стороны.
- Как вы думаете, каких еще результатов искусственный интеллект достигнет через 10 лет.
- К 2030 году технологии искусственного интеллекта будут значительно развиваться и широко использоваться в различных областях. Достигается полная автоматизация процессов, оптимизация. Это повышает эффективность производства, снижает затраты. Искусственное сознание активно используется в таких областях медицины, как диагностика заболеваний, разработка новых лекарств.
Искусственный интеллект помогает создавать гибкие системы в образовании, учитывающие индивидуальные особенности каждого учащегося. Транспортная отрасль развивает легковые и грузовые автомобили без водителя, которые облегчают передвижение, снижают риск ДТП.
Однако вместе с достижениями в отрасли возрастают и известные риски, такие как потеря рабочих мест из-за автоматизации, угрозы личной безопасности из-за роста кибератак. Также проводится системная работа по минимизации негативных последствий, обеспечению благоприятного воздействия на жизнь человека.
- Какие рекомендации вы бы дали окружающим по использованию программ искусственного интеллекта?
- В настоящее время на основе технологий искусственного интеллекта разработано множество приложений и онлайн-сервисов, которые можно использовать для решения конкретных задач. Например, помощь в формировании текста или изображений по запросу, редактировании, анализе документов и т. д. Но я не думаю, что правильно рекомендовать какое-либо решение.
- Илон Маск и более тысячи экспертов призывают прекратить эксперименты с искусственным интеллектом. Как вы к этому относитесь?
– Каждый имеет право высказать свое мнение. Эксперты, в том числе Илон Маск, обеспокоены развитием искусственного интеллекта. Это не первый раз, когда Илон Маск выражает озабоченность по поводу искусственного разума. Если мы также обратим внимание на его предыдущие мысли, можно понять, что он больше озабочен созданием и контролем искусственного общего интеллекта (Artificial General Intelligence - AGI), то есть интеллекта, способного к самообогащению, адаптации к инновациям, изучая человеческий интеллект. Тем не менее, сам Илон Маск недавно заявил, что работает над новым проектом в области искусственного интеллекта. X.AI Corp. основал свою компанию. Кроме того, он был одним из основателей OpenAI. Его компания Tesla и проект Neuralink также проводят исследования в области искусственного интеллекта.
Учитывая вышесказанное, я считаю, что развитие искусственного интеллекта, прекращение экспериментов в этой области-неправильное решение. Потому что он обладает огромным потенциалом для улучшения нашей жизни, решения многих сложных проблем.
Не останавливаясь на полпути, осознавая потенциальные опасности, мы должны продолжать развивать искусственный интеллект, а также принимать меры для смягчения этих рисков. Например, мы можем разработать принципы и стандарты этики, чтобы минимизировать негативные последствия использования искусственного интеллекта. Кроме того, в будущем мы сможем использовать искусственный интеллект для решения сложных проблем, связанных с такими областями, как окружающая среда, здоровье, образование.
Например, в Узбекистане мы также планируем к 2025 году внедрить несколько решений, основанных на технологиях искусственного интеллекта, для решения проблем в сфере образования.
Один из них цифровой тьютор/репетитор – это система на основе искусственного интеллекта, которая помогает повысить эффективность процесса обучения. Создание такой системы требует систематизации, унификации и нормализации информации о пользователях и знаниях. Основными частями проекта являются базы знаний, и он включает в себя различные области обучения, разработанные научным сообществом и методистами.
Система перевода сурдоперевода, основанная на технологиях искусственного интеллекта, станет важным шагом в обеспечении инклюзивности в образовании. Системы перевода сурдоперевода включают преобразование речи на естественном языке в язык жестов, текст или речь. Это обеспечивает равный доступ к образовательным ресурсам для студентов.
Кроме того, планируется внедрение технологий преобразования текстовых учебных материалов в речь (text-to-spech) для учащихся с проблемами зрения.
В этом мы видим, что консультативный совет по искусственному интеллекту играет важную роль в эффективном и осознанном использовании искусственного интеллекта в нашем обществе. Совет был создан в августе 2022 года и в настоящее время в его состав входят 8 зарубежных экспертов (Индия, Китай, Иран, ОАЭ, Россия, Южная Корея, Таджикистан) и 44 местных специалиста. Среди них представители министерств, промышленных предприятий, банков, стартапов, научных и экспертных кругов, средств массовой информации, общественных организаций, а также известные общественные деятели. Одним из приоритетов нашего совета является разработка предложений по этике искусственного интеллекта с учетом конкретных аспектов нашего общества. Поэтому вместо того, чтобы рассматривать ИИ как угрозу, мы должны убедиться, что его можно использовать безопасно, а также этично, чтобы сделать его полезным инструментом для нашего общества.
- Значит, в ближайшее время спрос на кадры в области искусственного интеллекта будет высоким. Какая работа проводится по подготовке подрастающего поколения к этой сфере?
- Естественно, требуются знания и опыт. Предположим, что специалисты в области информационных технологий являются представителями отрасли, которая сегодня пользуется наибольшим спросом. Подготовка специалистов, ориентированных на мировой спрос, должна начинаться со школы.
Наш совет уделяет особое внимание образованию в области искусственного интеллекта. Совместно с университетом Amity в Ташкенте для учителей информатики государственных школ города Ташкента организован бесплатный учебный курс по искусственному интеллекту и интернету вещей-IoT.
Кроме того, с 2021 года на уровне бакалавриата, магистратуры, базовой докторантуры и докторантуры будет организовано обучение и исследования в области искусственного интеллекта. Квоты увеличиваются с каждым годом.
Также предоставляются возможности для прохождения стажировок молодых исследователей за рубежом в области искусственного интеллекта. В этом направлении для нашей молодежи регулярно проводятся конкурсы стартап-проектов.
Кроме того, я посещаю университеты, знакомлюсь с решениями, созданными студентами на основе технологий искусственного интеллекта, и даю свои рекомендации по их разработке. В целях повышения эффективности аналогичной работы планируется создать цифровую платформу, нацеленную на взаимодействие экспертов консультативного совета по искусственному интеллекту и студентами, обучающимися в этой отрасли.