6 iyul kuni "International approaches and best practices of using data in scientific research"loyihasi ishtirokchilariga sertifikatlar topshirish marosimi bo'lib o'tdi. Kurslarning birinchi bosqichida 70 dan ortiq olimlar va aspirantlar o'qitildi. Ushbu loyiha 200 dan ortiq olimlarning xalqaro miqyosda tadqiqotlar tayyorlash va nashr etish salohiyatini oshirishga, olimlarni ma'lumotlarni tahlil qilish uchun zamonaviy imkoniyatlardan foydalanishga o'rgatishga qaratilgan. Ishtirokchilar empirik tahlil qilish, ma'lumotlarni vizualizatsiya qilish, dashboardlarni yaratish bo'yicha axborot texnologiyalarini o'zlashtiradilar. Uchrashuv oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi binosida loyihaning birinchi ishtirokchilari bilan bo'lib o'tdi.
Ushbu o'quv dasturi Jahon banki tomonidan "O'zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish" (MUNIS) loyihasi doirasida ishga tushirildi. Jahon banki oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan amalga oshirilayotgan MUNIS loyihasini moliyalashtirish orqali O'zbekiston Respublikasining innovatsion siyosati kun tartibini qo'llab-quvvatlaydi. Bundan tashqari, "O'zbekiston Respublikasi mintaqalari va iqtisodiyot tarmoqlarining innovatsion-iqtisodiy salohiyatini baholash metodologiyasini ishlab chiqish, shuningdek, unga ta'sir etuvchi omillarni aniqlash" granti doirasida "ilm-fanni talab qiladigan iqtisodiy o'sishga o'tish sharoitida inson va tadqiqot salohiyatini oshirishning innovatsion usullari"mavzusida konferensiya o'tkazildi. Loyihani amalga oshirish jarayonida eng yuqori sifatli ilmiy tezislar va maqolalar AQShda "Handbook of Innovation & Economic growth" monografiyasi doirasida chop etiladi.
Yalpi sessiyada fan va ilm-fanni rivojlantirishni prognozlash departamenti boshlig'i Diana Temurlanovna Abdumuminova " ilmiy sonlar ilmi yoki sehri: ilmiy martabani oshirish uchun ilmiy ko'rsatkichlardan qanday foydalanish kerak?, Salaxodjayev Raufxon, ERGO Analytics kompaniyasi direktori, "Highly innovative virtual education: implications for research" mavzusida, shuningdek Sardor Azam, Central Asia University "Data Science for Researchers o'quv dasturi taqdimoti" mavzusida ma'ruza bilan.
Tadbirda 150 dan ortiq professor-o'qituvchilar va oliy o'quv yurtlari vakillari, innovatsion rivojlanish agentligi, ilmiy-texnik axborot markazi, olimlar va aspirantlar ishtirok etdi. Coca Cola va AVIDNOTE kompaniyasi loyihaning taniqli ishtirokchilariga esdalik sovg'alarini taqdim etdi. Coca-Cola kompaniyasining jamoatchilik bilan aloqalar va kommunikatsiyalar bo'yicha menejeri Nazi Aripjanova ishtirokchilarga yo'llagan maktubida so'nggi ko'plab tadqiqotlar natijalari shuni ko'rsatadiki, o'qimishli ayollar ko'proq daromad olish imkoniyatiga ega. Ularning mehnat bozoridagi ishtiroki umuman jamiyatning iqtisodiy o'sishiga olib keladi. Ayollar kasbiy va mehnat salohiyatini ro'yobga chiqarganda va iqtisodiy jihatdan mustaqil bo'lganda, qashshoqlik darajasi pasayadi, iqtisodiyot o'sadi va shunga mos ravishda hayot sifati oshadi. 2030 yilga kelib O'zbekistonning dunyoning innovatsion iqtisodiyotlari qatoriga kirishi kun tartibini amalga oshirishda ayol olimlar ham muhim rol o'ynaydi.
"International approaches and best practices of using data in scientific research" loyihasi ERGO Analytics tadqiqot kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Loyiha rahbari O'zbekistonning yetakchi va xalqaro miqyosda tan olingan PhD olimlaridan biri Raufxon Salaxodjayev hisoblanadi. Raufxon Salixodjayev scopus va Web of Science jurnallarida 80 dan ortiq nashrlarga ega, shuningdek, Elsevier jahon reytingiga ko'ra bir necha bor yuqori keltirilgan olimlar tomonidan tan olingan.
ERGO Analytics Toshkent Moliya instituti rahbariyatiga treninglar va seminarlar o'tkazish uchun zamonaviy auditoriyalar taqdim etgani uchun o'z minnatdorchiligini bildiradi.

Новости 10.07.2023 439
Состоялось мероприятие для представителей ВУЗов, ученых и аспирантов в рамках международного проекта
6 июля в прошла церемония вручения сертификатов участникам проекта «International approaches and best practices of using data in scientific research». В ходе первого раунда курсов обучение прошло более 70 ученых и аспирантов. Данный проект направлен на повышение потенциала более 200 ученых для подготовки исследований на международном уровне и их публикации, обучение ученых использованию современных возможностей для анализа данных. Участники освоят информационные технологии по проведению эмпирического анализа, визуализации данных, созданию дашбордов. Встреча прошла с первыми участниками Проекта в здании Министерства высшего образования, науки и инноваций.
Данная учебная программа запущена Всемирным банком в рамках Проекта «Модернизация национальной инновационной системы Узбекистана» (MUNIS). Всемирный банк поддерживает повестку инновационной политики Республики Узбекистан, финансируя Проект MUNIS, реализуемый Министерством высшего образования, науки и инноваций.  Кроме того, была проведена конференция на тему “Инновационные методы повышения человеческого и исследовательского потенциала в условиях к переходу наукоемкого экономического роста” в рамках гранта «Разработка методологии по оценке инновационно-экономического потенциала регионов и отраслей экономики Республики Узбекистан, а также выявление факторов, влияющих на него». Наиболее качественные научные тезисы и статьи в ходе реализации проекта будут опубликованы в рамках монографии “Handbook of Innovation & Economic growth” в США.
В пленарной сессии выступили Абдумуминова Диана Темурлановна - начальник департамента прогнозирования развития науки и наукометрии с докладом “Наукометрия или магия научных чисел: как использовать научные показатели для продвижения научной карьеры?”, Салаходжаев Рауфхон, директор компании ERGO Analytics с темой “Highly innovative virtual education: implications for research”, а также Сардор Азам, Central Asia University с докладом “Презентация учебной программы Data Science for Researchers”
В мероприятии приняли участие более 150 преподавателй и представителей ВУЗов, Агентства инновационного развития, Центра научно-технической информации, ученые и аспиранты. Компания Coca Cola и AVIDNOTE вручили памятные подарки отличившимся участникам проекта. Нази Арипджанова, менеджер по связям с общественностью и коммуникациям Coca-Cola отметила в своем послании участникам что результаты многих последних исследований показывают, что образованные женщины имеют больший потенциал заработка. Их участие на рынке труда приводит к экономическому росту общества в целом. Когда женщины реализуют профессиональный и трудовой потенциал и становятся экономически независимыми, уровень бедности снижается, экономика растет, соответственно, повышается качество жизни. Женщины-ученые также играют ключевую роль в реализации повестки вхождения Узбекистана в число инновационных экономик мира к 2030 году.