6 iyul kuni "International approaches and best practices of using data in scientific research"loyihasi ishtirokchilariga sertifikatlar topshirish marosimi bo'lib o'tdi. Kurslarning birinchi bosqichida 70 dan ortiq olimlar va aspirantlar o'qitildi. Ushbu loyiha 200 dan ortiq olimlarning xalqaro miqyosda tadqiqotlar tayyorlash va nashr etish salohiyatini oshirishga, olimlarni ma'lumotlarni tahlil qilish uchun zamonaviy imkoniyatlardan foydalanishga o'rgatishga qaratilgan. Ishtirokchilar empirik tahlil qilish, ma'lumotlarni vizualizatsiya qilish, dashboardlarni yaratish bo'yicha axborot texnologiyalarini o'zlashtiradilar. Uchrashuv oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi binosida loyihaning birinchi ishtirokchilari bilan bo'lib o'tdi.
Ushbu o'quv dasturi Jahon banki tomonidan "O'zbekiston milliy innovatsion tizimini modernizatsiya qilish" (MUNIS) loyihasi doirasida ishga tushirildi. Jahon banki oliy ta'lim, fan va innovatsiyalar vazirligi tomonidan amalga oshirilayotgan MUNIS loyihasini moliyalashtirish orqali O'zbekiston Respublikasining innovatsion siyosati kun tartibini qo'llab-quvvatlaydi. Bundan tashqari, "O'zbekiston Respublikasi mintaqalari va iqtisodiyot tarmoqlarining innovatsion-iqtisodiy salohiyatini baholash metodologiyasini ishlab chiqish, shuningdek, unga ta'sir etuvchi omillarni aniqlash" granti doirasida "ilm-fanni talab qiladigan iqtisodiy o'sishga o'tish sharoitida inson va tadqiqot salohiyatini oshirishning innovatsion usullari"mavzusida konferensiya o'tkazildi. Loyihani amalga oshirish jarayonida eng yuqori sifatli ilmiy tezislar va maqolalar AQShda "Handbook of Innovation & Economic growth" monografiyasi doirasida chop etiladi.
Yalpi sessiyada fan va ilm-fanni rivojlantirishni prognozlash departamenti boshlig'i Diana Temurlanovna Abdumuminova " ilmiy sonlar ilmi yoki sehri: ilmiy martabani oshirish uchun ilmiy ko'rsatkichlardan qanday foydalanish kerak?, Salaxodjayev Raufxon, ERGO Analytics kompaniyasi direktori, "Highly innovative virtual education: implications for research" mavzusida, shuningdek Sardor Azam, Central Asia University "Data Science for Researchers o'quv dasturi taqdimoti" mavzusida ma'ruza bilan.
Tadbirda 150 dan ortiq professor-o'qituvchilar va oliy o'quv yurtlari vakillari, innovatsion rivojlanish agentligi, ilmiy-texnik axborot markazi, olimlar va aspirantlar ishtirok etdi. Coca Cola va AVIDNOTE kompaniyasi loyihaning taniqli ishtirokchilariga esdalik sovg'alarini taqdim etdi. Coca-Cola kompaniyasining jamoatchilik bilan aloqalar va kommunikatsiyalar bo'yicha menejeri Nazi Aripjanova ishtirokchilarga yo'llagan maktubida so'nggi ko'plab tadqiqotlar natijalari shuni ko'rsatadiki, o'qimishli ayollar ko'proq daromad olish imkoniyatiga ega. Ularning mehnat bozoridagi ishtiroki umuman jamiyatning iqtisodiy o'sishiga olib keladi. Ayollar kasbiy va mehnat salohiyatini ro'yobga chiqarganda va iqtisodiy jihatdan mustaqil bo'lganda, qashshoqlik darajasi pasayadi, iqtisodiyot o'sadi va shunga mos ravishda hayot sifati oshadi. 2030 yilga kelib O'zbekistonning dunyoning innovatsion iqtisodiyotlari qatoriga kirishi kun tartibini amalga oshirishda ayol olimlar ham muhim rol o'ynaydi.
"International approaches and best practices of using data in scientific research" loyihasi ERGO Analytics tadqiqot kompaniyasi tomonidan amalga oshirilmoqda. Loyiha rahbari O'zbekistonning yetakchi va xalqaro miqyosda tan olingan PhD olimlaridan biri Raufxon Salaxodjayev hisoblanadi. Raufxon Salixodjayev scopus va Web of Science jurnallarida 80 dan ortiq nashrlarga ega, shuningdek, Elsevier jahon reytingiga ko'ra bir necha bor yuqori keltirilgan olimlar tomonidan tan olingan.
ERGO Analytics Toshkent Moliya instituti rahbariyatiga treninglar va seminarlar o'tkazish uchun zamonaviy auditoriyalar taqdim etgani uchun o'z minnatdorchiligini bildiradi.

An event was held for representatives of universities, scientists and postgraduates within the framework of an international project
On July 6, the ceremony of awarding certificates to the participants of the project "International approaches and best practices of using data in scientific research" took place. During the first round of courses, more than 70 scientists and postgraduates were trained. This project is aimed at increasing the capacity of more than 200 scientists to prepare research at the international level and publish it, training scientists to use modern data analysis capabilities. Participants will master information technologies for conducting empirical analysis, data visualization, and creating dashboards. The meeting was held with the first participants of the Project in the building of the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.
This training program was launched by the World Bank as part of the Project "Modernization of the National Innovation System of Uzbekistan" (MUNIS). The World Bank supports the innovation policy agenda of the Republic of Uzbekistan by financing the MUNIS Project implemented by the Ministry of Higher Education, Science and Innovation.  In addition, a conference was held on the topic "Innovative methods of increasing human and research potential in the context of the transition to high-tech economic growth" within the framework of the grant "Development of methodology for assessing the innovation and economic potential of regions and sectors of the economy of the Republic of Uzbekistan, as well as identification of factors affecting it". The most high-quality scientific theses and articles during the implementation of the project will be published in the framework of the monograph “Handbook of Innovation & Economic growth" in the USA.
The plenary session was attended by Diana Abdumuminova, Head of the Department of Forecasting the Development of Science and Scientometry, with a report “Scientometry or the magic of scientific numbers: how to use scientific indicators to advance a scientific career?”, Salakhodzhaev Raufkhon, Director of ERGO Analytics with the topic “Highly innovative virtual education: implications for research”, as well as Sardor Azam, Central Asia University with the report “Presentation of the curriculum Data Science for Researchers”
The event was attended by more than 150 teachers and representatives of universities, the Agency for Innovative Development, the Center for Scientific and Technical Information, scientists and graduate students. Coca Cola and AVIDNOTE presented memorable gifts to the distinguished participants of the project. Nazi Aripdzhanova, Coca-Cola Public Relations and Communications Manager, noted in her message to the participants that the results of many recent studies show that educated women have a greater earning potential. Their participation in the labor market leads to the economic growth of society as a whole. When women realize their professional and labor potential and become economically independent, the poverty level decreases, the economy grows, and, accordingly, the quality of life increases. Women scientists also play a key role in the implementation of the agenda of Uzbekistan's entry into the number of innovative economies of the world by 2030.
The project "International approaches and best practices of using data in scientific research" is implemented by the research company ERGO Analytics. The project manager is one of the leading and internationally recognized scientists of Uzbekistan, PhD Raufkhon Salakhodjaev. Raufkhon Salihodjaev has more than 80 publications in the leading journals Scopus and Web of Science, and has been repeatedly recognized as a highly cited scientist according to the Elsevier world ranking.
ERGO Analytics expresses its gratitude to the management of the Tashkent Financial Institute for providing modern classrooms for conducting trainings and seminars.