Yangilik 13.07.2024 5
💬 Mazkur uchrashuvda “Bilkent CYBERPARK” va TATU o‘rtasida hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish, jumladan, universitetda “Bilkent CYBERPARK” namunasi asosida akademik hamda start-up  spin-off kompaniya tashkil etish, suni’iy intellektga asoslangan Mia tillarni o‘qitish platformasi ( Mia language acquisition platform)ni joriy etish kabi masalalar muhokama etildi.
Uchrashuvdan so‘ng, universitetda tashkil etilgan ilmiy laboratoriyalar hamda inkubatsion markazga tashrif buyurib, u yerda olib borilayotgan ilmiy ishlanmalar, loyihalar bilan tanishdi. Shuningdek,  joriy yilning 24–26-iyul kunlari Toshkent shahrida boʻlib oʻtadigan “Uzbekistan-Türkiye Business Forum” doirasida Turkiya OTMlar hamda IT kompaniyalari bilan Universitetga tashrif buyurishi va hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yishga kelishildi.

TUIT was visited by Faruk Inaltekin, CEO of "Bilkent CYBERPARK" located in Ankara, Turkey.
At this meeting, cooperation between "Bilkent CYBERPARK" and TUIT was established, including the establishment of an academic and start-up spin-off company based on the example of "Bilkent CYBERPARK" at the university, Mia, based on artificial intelligence, learned languages Issues such as the introduction of the Mia language acquisition platform were discussed.
After the meeting, he visited the scientific laboratories and the incubation center established at the university and got acquainted with the scientific developments and projects carried out there. Also, it was agreed to visit the University and establish cooperation relations with Turkish HEIs and IT companies within the framework of the "Uzbekistan-Turkey Business Forum" to be held in Tashkent on July 24-26 of this year.