Yangilik 04.01.2025 7
Bu haqda Vazirlar Mahkamasining “Kasbiy ta’lim tashkilotlari o‘quvchilarining ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish tizimini yanada takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori (28.12.2024-y.) qabul qilindi.
Hujjatga muvofiq 2025-yil 1-yanvardan:
o‘quvchilar uchun ishlab chiqarish amaliyoti va diplom oldi amaliyoti o‘rniga yagona ishlab chiqarish amaliyoti tizimi joriy etiladi;
ishlab chiqarish amaliyotini o‘taydigan o‘quvchilarga tegishli tashkilotlardagi malakali mutaxassislar “ustoz” sifatida biriktiriladi;
o‘quvchilarning amaliyot jarayonida egallangan amaliy ko‘nikmalarini ish beruvchilar bilan birgalikda baholash tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Shuningdek, qaror bilan “Kasbiy ta’lim tashkilotlari o‘quvchilarining ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish tartibi to‘g‘risidagi nizom” ham tasdiqlandi. Nizom:
amaliyot dasturlarini tegishli tarmoq va soha korxonalari (tashkilotlari) bilan kelishilgan holda ishlab chiqish hamda tasdiqlash;
amaliyotni tegishli tarmoq va soha korxonalarida (tashkilotlarida) tashkil etish;
kasbiy ta’lim tashkilotlari va ish beruvchilarning amaliyotlarni tashkil etish bo‘yicha vazifalarini belgilaydi.
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi:
2025-yil 1-yanvardan boshlab kasbiy ta’lim tashkilotlarida o‘quvchilarning ishlab chiqarish amaliyotlarini tegishli tarmoq va soha korxonalarida (tashkilotlarida) tashkil etish;
Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligi bilan birgalikda ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish jarayonida o‘quvchilarga korxonalardan (tashkilotlardan) tajribali mutaxassislar “ustoz” sifatida biriktirilishini ta’minlash;
korxonalardan (tashkilotlardan) biriktirilgan “ustoz”lar uchun ishlab chiqarish amaliyotini tashkil etish bo‘yicha Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi huzuridagi Professional ta’limni rivojlantirish institutida “Germaniya tajribasi” asosida masofaviy (onlayn) o‘quv kurslarini tashkil etish;
har yili 1-oktabrga qadar “Yagona milliy mehnat tizimi” idoralararo dasturiy-apparat kompleksiga kiritilgan korxona (tashkilot)lar bilan kasbiy ta’lim tashkilotlari o‘quvchilari o‘rtasida ishlab chiqarish amaliyotini o‘tash yuzasidan shartnomalar tuzish maqsadida hamkorlikni yo‘lga qo‘yadi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari hududdagi korxonalarning (tashkilotlarning) mavjud imkoniyatlari va takliflari asosida doimiy ravishda o‘quvchilarning ishlab chiqarish amaliyotini o‘tkazish yuzasidan shartnomalar tuzishda kasbiy ta’lim tashkilotlariga ko‘maklashadi.

Новости 04.01.2025 7
С 1 января 2025 года в организациях профессионального образования вводится новый порядок производственной практики.
Во исполнение указанного, принято Постановление Кабинета Министров «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы организации производственной практики учащихся организаций профессионального образования» (от 28.12.2024 г.).
Согласно документу, с 1 января 2025 года:
• взамен производственной и преддипломной практики для обучающихся вводится единая система производственной практики;
• за обучающимися, проходящими производственную практику, закрепляются квалифицированные специалисты соответствующих организаций в качестве «наставников»;
• вводится система совместной с работодателями оценки практических навыков, приобретённых обучающимися в ходе практики.
Кроме того, постановлением утверждено «Положение о порядке организации производственной практики учащихся организаций профессионального образования». Положение предусматривает:
• разработку и утверждение программ практики по согласованию с соответствующими отраслевыми предприятиями (организациями);
• организацию практики на соответствующих отраслевых предприятиях (в организациях);
• определение обязанностей организаций профессионального образования и работодателей по организации практики.
Министерство высшего образования, науки и инноваций:
• с 1 января 2025 года обеспечивает организацию прохождения производственной практики обучающимися организаций профессионального образования на соответствующих отраслевых предприятиях (в организациях);
• совместно с Министерством занятости и сокращения бедности обеспечивает закрепление за обучающимися опытных специалистов предприятий (организаций) в качестве «наставников» в процессе организации производственной практики;
• организует для закреплённых «наставников» со стороны предприятий (организаций) дистанционные (онлайн) учебные курсы на базе Института развития профессионального образования при Министерстве высшего образования, науки и инноваций на основе «германского опыта»;
• ежегодно до 1 октября налаживает взаимодействие с предприятиями (организациями), включёнными в межведомственный программно-аппаратный комплекс «Единая национальная система труда», в целях заключения договоров о прохождении производственной практики обучающимися организаций профессионального образования.
Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента на основе имеющихся возможностей и предложений предприятий (организаций) региона оказывают содействие организациям профессионального образования в заключении договоров о прохождении производственной практики обучающимися.